banner406
banner396
12 Kasım 2014 Çarşamba 12:13
Engelli Öğretmen Atamalarındaki Mağduriyetler Giderilmeli Ek Atama Yapılmalıdır

   EKPSS (Engelli KPSS) göre 07/11/2014 Cuma günü 400 Engelli öğretmen ilk  ataması gerçekleştirildi.Buraya kadar her şey normal gibi görünse de sürecin gelişimine ve sonuçlanma şekline bakıldığında birtakım haksızlıkların yaşandığı görülmektedir.

 

  Normal öğretmene 25 Tercih Engelli Öğretmene 3 Tercih hakkı verildi

Öğretmenliğe ilk defa atama başvuru şeklinde Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme  Yönetmeliğinin 20. Maddesinin 4. Fıkrasına göre 25 eğitim kurumu (okul tercihi ) hakkı verilir ve başvurularında tercihleri dışına atanmayı kabul edip etmediklerini de belirtirler.Bu tercih hakkı ise engelli öğretmen alımlarında uygulanmadı.MEB İnsan Kaynakları 4 Kasım 2014 tarihinde yaptığı Engelli Öğretmen Alımı duyurusunda 3 il tercih hakkı verildi .Normal de diğer aday öğretmenlere okul okul ve 25 tercih hakkı verilirken engelli öğretmenlere okulları tercih hakkından mahrum bırakarak sadece 3 il tercih hakkı verilmesi haksızlık olmanın yanı sıra eşitlik ilkesine aykırıdır.


 Normalde ,Öğretmen alımları  kendi alanlarında ki KPSS puanı sıralamalarına göre yapılırken , Engelli Öğretmenler sadece EKPSS puanı sıralamasına göre atamaları yapıldı.

 KPSS puanına göre ilk atama öğretmen alımlarında her branş kendi arasında bakanlıkça belirlenen kontejan sayısına göre sıralanarak atamalar yapılırken engelli öğretmenler’in atamalarında ise bu şekilde öğretmenler kendi alanlarına göre bir sıralamaya tabi olmaksızın alımlar gerçekleştirildi.Yani EKSS’den en yüksek puanı alan adaydan başlamak üzere bir sıralamaya göre hangi alanda kaç öğretmen açığı gözetilmeksizin gelişi güzel bir şekilde atamalar yapıldı.Normal KPSS’ye göre yapılan atama  iş ve işlemlerin engelli atamalarda uygulanmayışının bir sebebi olmalı ama ben bir türlü açıklamasını yapamıyorum.

 

  Öğretmenlik atama döneminde her branş için ayrı ayrı Türkiye genelindeki açık kadrolara göre bir atama sayısı belirlenir ve duyuruya çıkılırdı.Her branşta o alanda en yüksek KPSS puanını almış adaydan başlamak üzere tercihlerine göre sıralanarak bakanlıkça verilmiş o alan için öngörülen sayı kadar atama gerçekleştirilir.Fakat 400 Engelli öğretmen ataması için hiçbir branş için böyle bir sayısal veriler belirlenmedi ve buna bağlı olarak atama yapılırken de tüm adaylar sadece EKPSS’ye göre oluşan bir sıralama göre atandı.

 

Bu şekilde gelişi güzel atama işlemleri haksızlıkları da beraberinde getirdiği gibi mevzuat açısından da sakınca doğurmaktadır.Ayrıca eşitlik ilkesine aykırı olan bu engelli atamalarında engelli öğretmenler neden başka bir uygulamaya maruz kalmıştır,atanan da atanmayanda bu atama şeklinden dolayı kendisini buruk hissetmiştir.

 

   Eylül 2014’de EKPSS Göre Atananlar Da Öğretmen olarak atamaları yapıldı.

 

  11 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirilen 2014/2 EKPSS İle Engelli Memur Yerleştirme Tercih Kılavuzunda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarının ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyi kadrolarına, engelli memur yerleştirme işlemleri tamamlanmış ve memur olarak atamalar yapılmıştı.Bu tarihte atanıp görevine başlamayan veya göreve başlayanlara da normal olarak tercih hakkı verildi ve öğretmen olarak atamaları gerçekleştirildi.Yani eylül ayında memur olarak atandılar kasım ayında da öğretmen olarak atandılar.Burdaki sorun öğretmen olarak atanmaları değil çünkü öğretmenler tabi ki öğretmenlik mesleğini icra etmeliler bu konuda karşı çıkılacak bir durum yok fakat koordinasyon eksikliğine bağlı olarak öğretmen olarak atanmayı bekleyenler atanamadı ve mağdur oldular.Adayların hem memurluk kadrosuna hem de öğretmenlik kadrosuna atanması diğer adayları devre dışı bıraktığı gibi her iki kurumda kadro işgaline sebebiyet verdi.

  Milli eğitim Bakanlığı iki kadroya aynı kişinin atanmasının doğuracağı mağduriyetin önlemini almalıydı.Bir tarafta eylülde ataması yapılan kamu kurumlarının boş kalan kadroları bir tarafta eylülde atanıp öğretmenliğe de atananların doldurduğu kadroya bağlı olarak boşta kalan engelli öğretmenler.

 

  Bu mağduriyetlerin çözümü basit boşta kalan engelli öğretmenler için acilen bir ek atama yapmak.Ayrıca eylülde atanıp kasımda öğretmenliğe geçen öğretmenlerin boşalttığı memurluklar içinde yeniden bir memur alımı duyurusuna da çıkılmalıdır.Bu şekili ile atananı da atama bekleyeni de mağdur olmaz ve kamu yararı sağlanmış olur.

 

Saygılar ,

 

Sedat DEGER/  Eğitimci   Yazar

https://twitter.com/sedatdeger09

Mebpersonel.Com   

Bu  yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık   yapılan alıntıların takibi yapılır

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 12.11.2014 12:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yılmaz 2014-12-27 12:58:33

çok haklısınız böyle haksızlık yapılmamalıdır en kısa zaman da düzeltirler.
inşallah bir daha ki atamalarda böyle düzensiz iş yapmazlar..