banner406
banner396
22 Temmuz 2014 Salı 11:53
FELSEFE BÖLÜMÜ MEZUNLARI KADERİNE TERK EDİLEMEZ
Ülkemizde sayıları gittikçe artan Felsefe Grubu mezunlarının istihdamını karşılayabilecek pek çok imkan olmasına rağmen onların kendi kaderlerine terk edilmeleri, öğretim elemanları olarak hepimizi derinden üzmekte ve entelektüel geleceğimiz açısından bizleri oldukça kaygılandırmaktadır. Nitekim öğrencilerimizin çok ağır bir şekilde hissettikleri bu gelecek kaygısı derslere yansımakta ve hem onların hem de bizlerin motivasyonu gittikçe azalmaktadır. 
Zannedilenin aksine, hep ağırbaşlılığını koruyan, olumsuz durumun bir gün düzeltileceğini umarak sabır ve metanetle bekleyen Felsefe Grubu mezunlarının mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz. Bu vesile ile aşağıda imzaları olan Felsefe Grubu Programlarında ders veren öğretim elamanları olarak, halihazırdaki öğrencilerimiz ve mezunlarımız tarafından hazırlanan işbu bildiride dile getirilen talepleri canı gönülden desteklediğimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. 
FELSEFE GRUBU MEZUNLARININ İSTİHDAMINA YÖNELİK NET TALEPLERİMİZ
1. Milli Eğitim Bakanlığının, üç kardeş branşın (Felsefe, Sosyoloji ve Psikoloji) ortak istihdam alanı olan Felsefe Grubu öğretmenliği kontenjanları arttırılmalıdır. Bunun için, daha önceleri olduğu gibi, 10,11 ve 12. sınıflarda Psikoloji, Sosyoloji ve Mantık dersleri Felsefe gibi zorunlu ders kapsamına alınmalıdır. 
2. Bakanlık, kamu yararı adına okullarda rehberlik açığını gidermek için acil olarak bu yıl 2500-3000  arası Felsefe grubu öğretmenini geçmişte olduğu gibi bu alana atamalıdır.PDR (Psikolojik Danışma ve Rehberlik) hizmetini Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik adıyla iki ayrı branşa bölmeli, bunlardan uzmanlık gerektiren Psikolojik Danışmanlık kadrolarına PDR lisans mezunlarını, asıl amacı “bilgi vermek” olan Rehber Öğretmenliği kadrolarına ise -bir sertifika programı ya da tezsiz yüksek lisans eğitimiyle yetiştirilmek kaydıyla- Felsefe, Sosyoloji ve Psikoloji bölümü mezunlarını (Felsefe Grubu) atamalıdır. 
3. Talim ve Terbiye Kurulunun 07/07/2009 Tarihli ve 80 Sayılı Kararı gereği ilköğretim seçmeli Düşünme Eğitimi Dersi, Felsefe bölümü mezunları tarafından yürütülmelidir. Şayet bu program başarılı bir şekilde sürdürülebilir ise Düşünme Eğitimi Dersi zorunlu hale getirilmelidir. Aynı şekilde, okullarda okutulmakta olan Hukuk ve Adalet, Medya Okur-Yazarlığı, İnsan Hakları ve Zihin Engelliler Öğretmenliği gibi derslerin verilmesi için de Felsefe Grubu öğretmenlerinin istihdam edilmesi sağlanmalıdır. 
4. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, 4 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren aile danışma merkezlerine ilişkin yönetmelikte Aile Danışmanlığı Sertifika Programlarına, sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi mezunları alınmaktadır. Bu listeye felsefe mezunlarının kasten değil de sehven eklenmediğini zannediyoruz. Bakanlığımızın bir değişiklikle yaparak aile danışmanlığı sertifika programlarına felsefe mezunlarını da almasını bekliyoruz. 
5. Dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde olduğu gibi felsefe mezunları tarafından yürütülen Felsefi Danışmanlık mesleğinin ülkemizde de tanımının yapılarak, felsefe mezunlarının başta bazı bakanlıklar olmak üzere, kritik yönetim birimleri ile karar mekanizmalarında istihdam edilmeleri sağlanmalıdır. 
6. Felsefe Grubu Mezunlarının istihdamının sağlanması için üniversitelerdeki bölüm kontenjanları azaltılmalıdır. Bu vesile ile Fen Edebiyat fakülteleri, Felsefe Grubu programlarında sınıflar 50 kişinin altına indirilmeli ve zaman içinde gece bölümleri ile açık öğretim programları tamamen kaldırılmalıdır. 
7. Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunlarının her birinin bir diğerinin anabilim dallarında  mastır ve doktora yapmaları sağlanmalıdır. 
    TÜM FELSEFE GRUBU ÖĞRENCİLERİ VE MEZUNLARI ADINA
Son Güncelleme: 22.07.2014 11:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
özlen 2014-07-22 12:06:26

gerçekten teşekkür ederiz bu haber için.yaklaşık 1 yılda 1000 atama dahi olmamışır. bölümümüz adına istihdam istiyoruz bu sadece bizim değil devletinde gündeminde olmakı 20 bin mezun nasıl bulacaz.

Avatar
Felsefik 2014-07-22 12:09:55

i̇mzamızı atıyoruz tespit ve önerilere

Avatar
ismail nergiz 2014-07-22 12:10:28

hocalarımıza cok cok tesekur ederız hep erınmeden metnı olusturdu ımza verdıler gereklı gırısımlerde bulundular artık felsefe bransının hakkı verılmelı personelmeb aılesınede cok cok tesekur ederız sesımızı duyurdukları ıcn

Avatar
ÖĞRETMEN 2014-07-22 12:13:28

doğru bir yorum ...

Avatar
tufan @ÖĞRETMEN 2014-07-22 12:26:51

inşallah bu yazı ilgili makamlara ulaşır. tek kelimeyle süper bir yazı olmuş.

Avatar
ismail 2014-07-22 12:33:09

artık bu düzenlemelerin yapılması farz oldu. inşallah siyasi irade gereğini yerine getirir.

Avatar
nesli 2014-07-22 12:38:23

guzel ve dogru bir haber umarim yetkililer dogru adimlaei atar

Avatar
yasemen 2014-07-22 12:44:11

tesekkur ederız haber için güzel tespitler yapılmıs hocalarımıza tesekkur ederiz