banner406
banner396
12 Eylül 2013 Perşembe 23:11
Felsefe Öğretmenleri: 'Felsefe Öğretmenlerine Rehberlik Yolu Açılsın'

 "Felsefe Öğretmenlerine Rehberlik Yolu Açılsın

Bizler felsefe ve sosyoloji (FELSEFE GRUBU) öğretmenleriyiz. Hepimiz gerek özel eğitim ve öğretim kurumlarında gerekse devletimizin öngördüğü gibi ücretli olarak devletin okullarında rehber öğretmen olarak çalışmaktayız. 
Bu işi alnımızın akıyla yüreğimizden gelen heyecanla, şevkle, insana, bireye verdiğimiz değerle yapıyoruz. Günümüzün eğitim-öğretim şartlarında ülkemizde rehber öğretmenlere ne kadar ihtiyaç olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Okuduğu okullarda rehber öğretmen yokluğundan dolayı rehberlik hizmeti alamayan ve bir şekilde çeşitli suçlara karışarak okullardan tamamen uzaklaştırılan binlerce öğrenci, olduğunu açıkça gösterilmiştir. Yapılan araştırmalarda özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerimizdeki illerimiz başta olmak üzere tüm Türkiye'deki rehber öğretmen ihtiyacının milli eğitim bakanımız tarafından 19 bin olduğu belirtilmiştir. 
Kaldı ki geçmişte 2003-2004-2011 yıllarında felsefe ve sosyoloji öğretmenleri devlet kadrolarına rehber öğretmen olarak atanmışlardır. Bir araştırma sonucuna göre Şırnak’ta bir rehber öğretmene 3240 öğrenci, Şanlıurfa’da 2934 öğrenci, Ağrı’da 2574 öğrenci, Batman’da 1925 öğrenci Muş’ta ise 1905 öğrenci düşmektedir. Bu sayılar diğer illerimizde de çok farklı değildir. Bilindiği gibi rehberlik yaşamın başından sonuna kadar sürekli bir faaliyettir. Rehberliğin eksik kaldığı bir eğitim-öğretim de şüphesiz bir yönüyle eksik kalacaktır. Hala AB sürecinde hızlı yol alan ülkemizde mevcut rehber öğretmen açığı 10-15 yılda kapanmayacağı aşikârdır. 
Bu düşünceyle MEB okullarında “Rehber Öğretmen” olarak görevlendirmeyi arzu etmekteyiz. Rehberliğin temelleri, akademik kaynaklarca tarandığında felsefe, sosyoloji ve psikoloji üzerine inşa edilmiş bir alandır. Bu anlamda felsefe grubu öğretmenliği yeterliliğine sahip öğretmenlerin, rehberlik alanında gereken teorik alt bilgiyi edinerek bu alanda çalışmaları mümkündür. Dikkate alınması gereken bir başka nokta ise felsefe gurubu derslerinden birisinin de psikoloji dersi olduğudur. Bu noktada felsefe gurubu öğretmenliği salt felsefe öğretmenliği değildir. Eğitim kuramcılarının vazgeçilmezi ve gelişim psikolojisinin temellerini oluşturan Rousseau bir filozoftur bizler felsefe öğrencileri derinlemesine bu bilgilerin eğitimini almanın yanı sıra çeşitli psikoloji eğitimleri ile bölümümüzü tamamladık. (klinik psikoloji, sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi, rehberlik ve danışma kuramları, öğrenme psikolojisi, ruh sağlığı ve davranış bozuklukları, psikoloji seminerleri.) Rehberliğin gizlilik, gönüllülük, bireysel farklara saygı gibi temel ilkeleri ilerlemeci eğitim felsefesinin kazandırdıklarıdır. Kaynağı ilerlemeci eğitim felsefesidir (pragmatizm ve varoluşçu felsefenin eğitimdeki karşılığı). 
Dolayısıyla rehberliğin ilkeleri felsefeciler tarafından bilinen, geliştirilen ve gerekliliğine inanılan ilkelerdir. Suça bulaşan çocukların önemli bir kısmının okulla ve ailesiyle sorunlar yaşadığını anlatan Adem Solak, okullardaki rehber öğretmen eksikliğine dikkat çekiyor. "Çocukları suçun kenarında dolaşırken kurtarmalıyız. Suç kuyusunda düştüklerinde geç olur." diyen Solak, çocuğun korunmasına yönelik kanunlarda her 200 çocuğa bir rehber öğretmen düşmesinin istendiğini ama bazı illerdeki rakamların vahim olduğunu aktarıyor. Solak'ın verdiği rakamlara göre Şırnak'ta bir rehber öğretmene 3 bin 240, Urfa'da 2 bin 934, Ağrı'da 2 bin 574, Batman'da bin 925, Muş'ta bin 905 öğrenci düşüyor. Listedeki en iyi illerden Tunceli'de 443 öğrenciye bir rehber öğretmen düşüyor. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nda belirtilen amaçlara uygun bireyler yetiştirmek isteniyorsa, okullarda ve diğer sosyal ortamlarda suç ve şiddet önlenmek isteniyorsa bunun yolu açıktır. 
Şiddetin bu kadar olağan hale geldiği bir dünyada herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Ülkemiz özelinde asıl yapılması gereken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın önce her okula yeterince Rehber Öğretmen atamasıdır. Biz felsefe ve sosyoloji mezunlarına yönelik Talim ve Terbiye Kurulunun 11/05/2011 tarih ve 3192 sayılı kararı gereğince 2011 yılı sınırlı olmak üzere yurt içi ve yurt dışı hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirileceği” gerekçesiyle 3.öncelikli olarak çıkarılan rehber öğretmenlik alanına yapılan atamaların 2013 yılına da uzatılmasını gerektiğini düşünüyor ve bunu siz değerli büyüklerimizden istiyoruz. B
una Göre Öncelik Sıralaması: 1.ÖNCELİK: 
1-PDR mezunları, 
2-Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölümü mezunları,
3- Formasyonu Bulunan Psikoloji Bölümü mezunları. 
2.ÖNCELİK: Psikoloji Bölümü mezunlarından Formasyonu Bulunmayanlar.
3.ÖNCELİK: 
1-Felsefe G. Öğretmenliği, 
2- Formasyonu Bulunan Felsefe - Sosyoloji bölümlerinden mezun olanlar 
Bu şekilde olduğunda hiçbir mağduriyet söz konusu olmadan mevcut rehber öğretmen açığından dolayı kamu yararı da gözetilerek bu açık kapatılabilecektir. Rehber öğretmenlik branşındaki ihtiyacın 1. sırada yer alması ve bu ihtiyacın PDR mezun sayısı ile karşılanamayacak olması dolayısıyla Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının görüşü doğrultusunda alanların özelliğinin göz önünde bulundurulması ve kamu yararının gözetilmesi için bu kararın devam etmesini talep ediyoruz. Bilgilerinize arz ederiz."
FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENLERİ
Son Güncelleme: 12.09.2013 23:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
UGUR 2013-09-12 23:58:39

komiksiniz felsefe mezunları. hemde çok komiksiniz. siz ne etik bilirsiniz ne değer ne yasa. sizler sistemin kölesi olmuşsunuz. unutmayın ki, bireyler kendi haklarını ararken başkalarının haklarını gasp etmemelidirler. kendinize gelin !

Avatar
felsefe 2013-09-13 00:17:14

bu kadar mücadeleyi kendi branşımız için versek şimdiye atanırdık.felsefe öğretmenleri kendi branşımız için mücadele verelim bunlar için değil.türkiyede 1094 felsefe açığı var!

Avatar
pdr ci atanamadim 54.99 2013-09-13 01:03:29

siz felsefeciler aynen les kargadi gibi milletin ekmegine goz dikmissiniz.ya durun ben daha atanamadim siz neyi bolusme cabasindasiniz once felsefeci olarak kendi bransiniza sahip plun

Avatar
ssylg atanamadım 84.39 @pdr ci atanamadim 54.99 2013-09-13 20:09:10

hangimiz acınası durumda acaba?

Avatar
cbcgb 2013-09-13 20:24:09

herkesin gözü başkalarının ekmeğinde arkadaş yaaa.haram lokma nasıl geçiyo boğazınızdan anlamıyorum

Avatar
Ahmet 2013-09-13 20:52:53

tüm özel okul ve dersanelerinde rehebilitasyon merkezlerinde felsefe mez gayet başarılı rehberlik ve psikolojik danışmanlık yapıyorlar.lys ygs ve sbs sınıvlarında yogun stres yaşıyan öğrencilere psikolojik danışmanlık yapan felsefe mezunu olup meb tarafından atanan rehber öğretmenler.2011 yılında olduğu gibi tekrar felsefe mez rehber öğretmen olarak atanmalarını doğru buluyoruz

Avatar
felsefeci diyorki 2013-09-17 14:25:39

sdaıstem hep dinci geçinenlere çalışıyor oysa çogu namaz ve oruç bile tutmuyorin afyon ve sömürü aracı ve şu anki sısem de bunu iyi kullanıp insanları sömürüyorlar

Avatar
lara 2013-09-17 14:28:38

dini duygularımızı siyasete alet etmeyin hep cemaatte çalışıyor sıstem adalet meb uğramamış belli oluyor öğretmen atamrda nasil din kültürüleri aldınız