Öğretmen Atamaları:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Felsefe ve Sosyoloji Mezunları Rehber Öğretmenlik Ataması İstiyor
 "Biz felsefe, sosyoloji ve felsefe grubu öğretmenliği mezunları olarak yıllardır dershanelerde cüzi ücret karşılığında “Rehber Öğretmen” olarak görev yapmaktayız.Şuan dershanelerdeki mecburi rehber öğretmen zorunluluğu da kalktı hepimiz işimizden olduk.  
Milli Eğitim Bakanlığının verilerine göre 1. sırada 19.730 ile rehber öğretmenlik ihtiyacı yer almaktadır. PDR mezunlarının istihdam alanlarına bakacak olursak; adliye, askeriye, RAM, rehabilitasyon merkezleri, bağımsız anaokulları, ilköğretim okulları ve liseler olduğu görülür. Bu durumda PDR bölümünün her yıl verdiği 1500-2000 mezunuyla okullarımızdaki rehber öğretmen ihtiyacının kapanması mümkün değildir. 
 
Hemen hemen her üniversitede felsefe, sosyoloji ve felsefe grubu öğretmenliği programları bulunmaktadır. Biz mezunlar liselerde “Felsefe Grubu Öğretmeni” olarak görev yapmak için bize ayrılan (100’ü bile geçmeyen) kontenjanlara girebilmek için yıllardır çaba göstermekteyiz. Sayımızın fazla ve bize ayrılan kontenjanların çok az miktarda olması özel sektörün ucuz iş gücünü karşılamamıza neden olmaktadır.
 
4+4+4 yeni eğitim sistemiyle okul sayısının ve öğretmen ihtiyacının artacağı biliniyor. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizsmetleri Genel Müdürlüğü’ne göre her 750 öğrenci kapasiteli okullarda ikinci rehber öğretmenin bulunması gerekmektedir.Yeni eğitim sistemi “mesleki yönlendirme” ve “seçmeli derslerin tercihi” konularında rehber öğretmen ihtiyacını daha fazla arttıracaktır. 
 
Biz felsefe ve sosyoloji mezunlarına yönelik Talim ve Terbiye Kurulunun 11/05/2011 tarih ve 3192 sayılı kararı gereğince 2011 yılı sınırlı olmak üzere 3.öncelikli olarak çıkarılan rehber öğretmenlik alanından atanma kararının 2012 yılına uzatılmasını istemekteyiz. 
 
Gerekçelerimiz:
 
1. Rehber öğretmenlik branşındaki ihtiyacın 1.sırada yer alması ve bu ihtiyacın PDR mezun sayısı ile karşılanamayacak olması, 
 
2. PDR mezunlarının Doğu ve Güneydoğu illerini tercih etmemeleri veya tercih etmelerine rağmen aynı yıl içerisinde istifa edip geri dönmeleri, bu durumunda Doğu ve Güneydoğudaki okullarda rehberlik hizmetlerinde aksaklıklara neden olması, (en son yapılan Şubat öğretmen ataması sonuçlarına göre 148 rehber öğretmenlik kontenjanı boş kalmıştır. Bu durumun tekrarına yönelik önlem alınması için 3. öncelikli atama kararının uzatılması gerekmektedir.)
 
3. Aynı görevi özel sektörde biz felsefe ve sosyoloji mezunlarının yapıyor olması...
Mağduriyetimizi şahsınıza sunar taleplerimiz konusunda destek ve 
çalışmalarınızı beklemekteyiz. 


SAYGILARIMLA"

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
hatice 5 ay önce

Gerçekten emek hırsızlığı
Zamanında çalışıp pdr ye gitselerdi o zaman ben salak miyim da o kadar çalıştım da pdr ye gittim

Misafir Avatar
hatice 5 ay önce

Saçmalığa bakar misin yaaa
Siz psikolojik danışman olmayı hakedecek eğitimi aldın mı
Yada pdr yi kazanacak puanı aldın mı da bizim alanımıza göz dikiyorsun
Zamanında sınıf Öğretmenliğine yapılanların kendi bölümüme yapılmasını asla kabul etmeyeceğim ve elimden ne geliyorsa yapacağım

Misafir Avatar
fatih koyuncui @yağmur kara 9 ay önce

sen neyin pesindesin ya,ne zoruna gidiyo senin felsefe sosyolojicilerin rehberlikten atanması,benim esim de ankara dil tarih mezunu,öss den aldığı pua. da birçok ode ye tutuyodu,şimdi de köşe puanı80 civarı gelecek.sana ne be kardeşim nedir yani bu kadar düşmanligin

Misafir Avatar
kale @ha ha ha 2 yıl önce

neymiş o açıklama?

Misafir Avatar
ha ha ha 2 yıl önce

felsefe grubu alacağını aldı talim terbiye kurulu başkanı açıklama yaptı. tüm felsefecilere geçmiş olsun :)

Misafir Avatar
jiyannnn 2 yıl önce

öncelkle şunu belirtmek istrim biz sosyoloji-flsfe mezunları yıllardır mebde ücretli rhbr öğrtmnlik ypmktayız ve hiç bir öğrencimizi velimizi mağdur etmedik gerekli konularda onlara yeterince dstek olduk fazlasıyla hatta...eğer layıkıyla bunu yerine getirmemiş olsaydık ne diye her yıl bizi ücretli rehber öğretmen die atıyorlar o zaman. amaç sadece düşük ücretle mi bu işi yerine getirmek...bir sosyoloji yada felsefe mezununun mebde pdr ci olarak rahatlıkla görev yapacağını düşünüyorum öyle olmazsa pdr görevini üstlenen sosyoloji-felsefe mezunları illa ki bi yerde yanlışlık yapar olayı eline gözüne bulaştırırdı.. medyadan da görüyoruz okullarda yaşanan çirkinlikleri aksaklıkları hep sosyoloji- felsefe mezunu olan ve pdr olarak görev yapan rehber öğrtmnlrmz ortaya çıkarıyor.yani çekememezliği bir yana bırakıp tüm öğr.adayları olarak brbrmzle kenetlenip öyle dvm etmeliyiz.yoksa rhbr öğr. açığı bir türlü kapanmaz.ücretlilerle bu gemiyi geçici olrk yürütmek öğrnclri mağdr etmkten öteye gçmz.

Misafir Avatar
felsefeank 2 yıl önce

ne oluyo millet birbirini yiyo. pdrciler rahat doğuya gitmem efendim. illede gitmem. gitmeyin canım orası vatan toprağı değil sanki:( gerçekten insanlara faydalı olacak senelerce dersanelarde rehberlik alanında hizmet vermiş ve gerçekten kaliteli felsefe grubu öğretmenleri var.inşallah bu yıl bize bu fırsat bi daha tanınır.

Misafir Avatar
yağmur kara 2 yıl önce

yakında bizim yerimize yoldan geçen bir adamı alıp oturturlarsa şaşmam.. bu ülkede bu eğitim politikasıyla birilerinin çenesini kapatmak adına verilen ayrıcalıklarla eğitim bir adım ilerlemez. bir de öğretmenlere laf söylüyor bakanımız. esas olay sizin yanlış atama politikanız. ve mağduruz diyen felsefe grubu siz de mağdur ediyorsunuz. böyle bir eğitim camiasının içinde bulunduğum için eğitimci kimliğimden utanıyorum. resmen okullar işletmelere döndü iş gücü sağlansın da nasıl olursa olsun. yazık çocuklara..

PDR’ciler İmza Kampanyası Başlattı!
PDR’ciler MEB Rehberlik Hizmetleri İle İlgili Taslak İçin Hakkını Arıyor. Her meslek saygı değerdir...

Haberi Oku