banner406
banner396
13 Eylül 2014 Cumartesi 12:17
Fen'e Yeterince Kontenjan verilmedi PİSA'da Sondan Nasıl Kurtulacağız?
   03 Aralık 2013 tarihinde yazdığım “Fen Bilimlerinde Başarı İçin Atama ve Laboratuar Şart” başlıklı yazıda fen bilimlerindeki yetersizliği ve atama ile laboratuar’ın gerekliliğinden bahsetmiştim.Görünen o ki eylül 2014 40 Bin öğretmen atamalarında fen bilimlerine yeterince atama kontenjanı ayrılmamış.Atama yapılacak alanlar ile başvuruya esas olacak taban puan ve kontenjan listesinde de yayınlandığı gibi Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji öğretmenliğine 1375 kişilik atama hakkı verilmiş.Açıkçası 40 bin öğretmen atamasında bu sayı çok yetersiz ve ihtiyaçları bir nebze bile olsa karşılamaz.16.484 fen bilimleri öğretmeni 2014 ÖABT sınavına girmişti yani şu an resmi olarak atama bekleyen 17 bine yakın fen bilimleri öğretmeni var ve bunlardan sadece 17 kişiden biri atanacak ve yine  yaklaşık %83’ü işsizler ordusunda kalmaya devam edecek.

 

  Temmuz ayında mecliste verilen soru önergesine verilen  yanıt da 4 bin 507 fen bilimleri-fen ve teknoloji öğretmenine  ihtiyaç duyulduğu söylenmişti.Tabi o zaman haziran ayında yayınlanan meb norm yönetmeliğine göre norm ihtiyaç güncellenmesi yapılmamıştı.Bu yüzden fen bilimleri öğretmen ihtiyaç sayısı sandığımızdan da daha fazla fakat ihtiyacın % 20’si kadar bile öğretmen ataması yapılmıyor.MEB yine ücretli öğretmenler ile fen bilimleri derslerini vermeye çalışacak.Diğer bir tezatlık ise bakanlığa göre 4507 öğretmen ihtiyacı var iken atama bekleyen fen bilimleri öğretmen sayısı ise 16484 yani ihtiyacın dört katı kadar öğretmen yetiştirilmiş.Bu planlama hatası öğretmenleri hayattan küstürüyor çünkü onlar öğrencileri ile kavuşma hayali ile mezun oluyorlar ve atamaları yapılmıyor.Ya ihtiyaç kadar öğretmen yetiştirilir yada elindeki pırlantadan daha değerli öğretmenler sınıflarında olmaları sağlanır.

 

  Gelelim fen bilimlerinde neden öğretmen atamaları önemli diye ;

 

   OECD ülkelerinde fen bilimleri başarısının ölçüldüğü sınav olan PISA'da  65 ülke arasında Türkiye 45. sırada yer alıyor.Bu 65 ülkenin oluşumu da 34 tanesi OECD ülkesi iken 31 tanesi ise partner ülke konumunda yer alıyor.Yani aslında sıralamaya baktığımızda fen bilimleri dalında sonlarda yer aldığımızı görebiliyoruz.Aslında 2012 PISA öğrenci performansı bakımından 6.1'lik artış sağlansa da "Düşük Performanslı Ülkeler" kategorisindeki yerimiz yine değişmemiş çünkü diğer ülkeler de zamanla kendilerini geliştirmeye devam etmişler.Yani her ne kadar performansımızı arttırsak da zamana ayak uyduramamışız.

 

Peki Bu tablonun nedeni ne olabilir veya ne yapılabilir?Girmiş olduğum yüksek lisans mülakatlarından birinde yöneltilen sorulardan biri de bu konu üzerine idi.Soru da aynen bu tablolara atıf da bulunularak Türkiyenin fen bilimleri performansının ölçüldüğü  PISA sınavlarında başarısını arttırmasına rağmen neden son sıralardan kurtulamadığını soruluyordu.Gerçekten de bu konunun araştırılıp bir an evvel çözülmesi gerekir,çünkü son zamanlarda her alanda büyüdüğümüzü söylüyoruz ve ekonomik olarak da 17. sırada olduğumuzu söylüyor uzmanlar.Bu durumun perçinlenmesi için bilime ve eğitime daha da önem vermeliyiz.Başarılarımızın temeli sağlamlaştırılmalı.Temelin de sağlam olması için de eğitim başarısının arttırılması gerekir yani OECD ülkeleri arasında son sıralarda olmakla olmuyor.Aksi takdirde bu büyümeler negatife çevrilebilir.Eğitim sektör ve alanın temelini oluşturuyorsa başarıların gelmesi ve kalıcı olması içinde daha verimli politikalar gerekli .

 

 Fen Bilimlerine Yapılan Yatırım her zaman sonucunu verir .Yukarıda da belirtiğim gibi şangay gibi ülkelerin hem OECD ülkerinde başarısın hemde teknoloji devi haline gelmelerinden kolaylıkla anlayabiliriz.Peki biz neden bu başarıyı yakalayamıyoruz diye tekrar kendimize sorarsak bir kaç neden karşımıza çıkacaktır.

  
 1) Okullarda Fen bilimlerine yeterince değer verilmemesi

   
2) Fen Bilimlerini Öğretecek okullardaki öğretmen azlığı.


  Fen bilimleri deyince ortaokullarda fen ve teknoloji dersi liselerde ise fizik kimya,biyoloji dersleri gelir ki bu öğretmenlerin sayıları öncelikle sorgulanmalı ki bence çok yetersiz.Eğer ülkemizde bu dersler hala bazı okullarda boş geçiyorsa yada zamanı geçiştirmeye dönük ücretli öğretmenler tarafından dolduruluyorsa fen bilimlerinde başarı beklenmesi biraz hayalcilik olur.Bir çok yerde fen bilimleri dersleri alanları olmamasına rağmen başka üniversite mezunlarına verilebiliyor.Bu durumda eğitim olarak fende ne kadar yol alınabilir ki?Ne kadar uzak hedefimiz olan fen ve teknoloji alanında dünyanın sayılı ülkelerine girme hedefimize ulaşabiliriz?. Eğer amaç Fen ve bilimde kalıcı başarıyı yakalamak ve öğrencilere bilimin ruhunu aşılamaksa kesinlikle fen bilimleri öğretmenlerinin okullardaki(ortaokul ve liselerde) sayıları bir an evvel arttırılmalıdır.

 

 

  Fen Bilimlerinde  OECD Ülkeleri arasında sonda olmak istemiyorsak radikal adımlar atmalıyız ve bence öncelikle fen bilimleri derslerine alanı olan öğretmenleri atayarak başlamalıyız ve ardından diğer çözüm yollarını uygulamalıyız.

 

 

 

Saygılarımla ve en yakın zamanda inşallah fen Bilimleri öğretmenlerinin tüm sınıfları doldurması ve laboratuarsız okul kalmaması ümidiyle.Sedat DEGER

Eğitimci Yazar

https://twitter.com/sedatdeger09

 

Mebpersonel.Com    haber

Bu yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık  kaynak gösterilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılır.

 

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 12.09.2014 18:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fen 2014-09-12 18:48:20

helal

Avatar
1375 mağduru 2014-09-12 19:02:34

sonuna kadr haklısınz hocam düşünen adam istemiyor hükümet mürid istiyor mürid! her yanı imamhatiple doldurdu fene ne ihtiyaçları olur hakkımı haram ediyorum oruç tutup gi yandan sıcak odada ders calıştm bunun için miydi 260 kisi kalmıştı önümde hakkım haram olsun nabi!!!!!

Avatar
abc 2014-09-12 19:08:06

sanki diiğer tüm bölümlere yeterli kadro verildi de bir tek fencilere verilmedi. siz dahi haber yaparken bile bazı bölümleri öne alıp bazılarını arka plana atıyorsanız mebdekilerin yaptıklarına kızmamak gerek!

Avatar
ali 2014-09-12 19:08:50

peki edebiyatçılar ne yapsın? 24 bin mezuna 1115 kontenjan... ayıp ayıp

Avatar
eren 2014-09-12 19:12:55

öabt'ye giren edebiyatçı 24.000, verilen kontenjan 1115... yazıklar olsun

Avatar
sosyalci 2014-09-12 19:51:46

sınıf ing din pdr müzik özl eğitin haricinde ki tüm branşlr hezimete uğramış durumda hele ki alan dersi olan sosyalın 727 yediniz hapı kontenjanı 23 bin evi yasta bırakmıştır yanlızca atanma umudu olanlarını değil gelecek yıllarda atanmayı hayl eden daha mezun olmayan sosyalciler dahi bunalımda uyku nedir bilmiyorlar

Avatar
bilisim 2014-09-12 19:52:25

arkadaş 1231. sıradayım 1100 alım var şansımı seveyim ya :s

Avatar
............. 2014-09-12 19:55:57

nihayet biri farketti ama neye yarar?