banner406
banner396
15 Şubat 2017 Çarşamba 13:15
"Genel Kurulda Öğretmen Atamaları Tartışıldı"

Ak Parti Milletvekili   MEHMET AKİF YILMAZ  en çok öğretmen atamalarının Ak Parti döneminde yapıldığını söyledi. Öğretmen atamaları ile ilgili CHP'nin önergesine cevap veren Ak Parti Mv.  MEHMET AKİF YILMAZ'ın 14 Şubat Genel Kurul birleşiminde yaptığı o konuşma:

"Değerli milletvekilleri, hiç şüphesiz, öğretmenlerimizin ülkemizin geleceği adına üstlendiği misyon elbette kutsaldır, verdikleri emek ise her türlü takdirin üstündedir. Onların daha iyi imkânlarla, daha iyi şartlarda eğitim ve öğretim hizmetlerini ifa etmeleri için çalışmak, çabalamak da siyasiler olarak bizlerin, iktidarıyla, muhalefetiyle, boynunun borcudur. Onlar için ne yapsak az, ne yapsak yetersizdir. Öğretmenlerimizin ve sorunlarının Türkiye Büyük Millet Meclisimizde ve tüm platformlarda dile getirilmeleri ve onlar için çözüm yolları aranması ve çözümü için icraatlar ortaya konulması elbette ki bizi memnun ve mutlu eder.


Fakat Cumhuriyet Halk Partisi Grubunun getirdiği öneriyi dikkatlice incelediğimizde, okuduğumuzda ülkemizin en temel ve en ciddi meselesi olan eğitim meselesinin en önemli unsuru öğretmenlerimiz ve sorunları hakkındaki vermiş oldukları bu önergedeki, maalesef, ciddiyetsizlikleri ve özensizlikleri -üzülerek söylüyorum- bir öğretmen olarak beni üzmüştür. Önergenin hazırlanış tarzında dahi, önergeyi hazırlayanların veri olarak kullandıkları veriler, istatistikler 2013 yılına ait. Dört yıl önceki verilerle bugünü değerlendirerek ve iktidarımıza, eğitim noktasında, kurulduğu günden bu yana ve iktidara geldiği andan bu yana devasa hizmetler yapan iktidarımıza yönelik haksız ve rencide edici ithamlarla dolu. Bundan da öte, az önce CHP Grubu adına konuşan değerli milletvekilimiz, bir öğretmen olarak öğretmenlerimiz adına beni de burada dinlerken rencide etmiştir, bu sene atanmış olan öğretmenlerimizi liyakatsizlikle, ehliyetsizlikle suçlayarak bu öğretmen gençlerimizin, öğretmen adayı gençlerimizin vicdanını yaralamıştır ve kendisinden bu konuda öğretmenlerimiz en azından bir özür beklemektedirler. Mülakat sistemini eleştirebilirsiniz ama KPSS sınavına girmiş, bu sınavda ciddi notlar alarak ilk elemeyi geçmiş, ondan sonra getirdiğimiz mülakat sisteminde de atanmış ve şu anda aday öğretmenlik yapan öğretmen gençlerimizi liyakatsizlikle ve ehliyetsizlikle suçlamak maalesef talihsiz olmuştur.

Öneride çeşitli ithamlar var, AK PARTİ’mizin, Hükûmetimizin iktidara geldiğinden bu yana öğretmen artış oranının yüzde 24 nispetinde kaldığını, yetersiz öğretmen atamaları yapıldığını iddia eden yine haksız, yine yanlış bir itham. Bu, bize yapılacak en büyük haksızlık. Zira, 2003 yılında 543 bin olan öğretmen sayımız bugün 900 binlere ulaştı. Yani, seksen yıl içinde 561 bin atama… Yeterli mi? Hayır, değil. Bütün açığı kapatana kadar zaten mücadelemiz devam edecek. Tek bir ders boş geçmeyecek Millî Eğitimimizde ve okullarımızda. Mevcut öğretmenlerin şu anki oranı yüzde 62’lere karşılık geliyor ve öneride bu yüzde 24 olarak ifade ediliyor, bu haksız ithamı, bunu düzeltiyoruz.
Yine, öğretmenlerimizin maaşları; 2002 yılında en düşük öğretmen maaşımız 470 TL’ydi, 2016 yılında 2.713 TL ile yüzde 477 oranında bir artış gerçekleştirildi. Bu, ciddi bir artıştır; yeterli midir? Elbette, hiçbir sayıyı, bu noktada hiçbir rakamı biz yeterli görmüyoruz. Her alanda tüm kesimlerin ekonomik durumlarını iyileştirmenin çabası içindeyiz ve gayretinde olacağız, icraatlarımızı buna yönelik yapıyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.