banner406
banner396
19 Eylül 2014 Cuma 20:43
Göreve Erken Başlayan Öğretmen Kazanır!
  Sedat DEGER/Eğitimci Yazar

Mebpersonel.Com/özel haber

 

 

Kazanmak deyince insanın aklına para kazanmak gelir.Evet para bakımından da kazançlı olur göreve erken başlayan öğretmen için fakat paradan da daha önemli olan hususlar  var.Hizmet puanı kazanmak öğretmenlikte tabiri caizse su gibidir.Göreve başlama günü ise atılan zar gibidir…

 

 Öğretmenlerin maaşı çalışacağı ay olarak hesaplanır ve hesaplarına yatırılır. 657 sayılı Kanunun Aylığın ödeme zamanı ve Esasları bölümü 164. maddesinde "Memurlara aylıkları her ayın başında peşin ödenir. Emekliye ayrılma ve ölüm hallerinde o aya ait peşin ödenen aylık, geri alınmaz” denilmektedir . Ayrıca 3472 sayılı  DEVLET MEMURLARI İLE DİĞER KAMU GÖREVLİLERİNİN AYLIKLARININ ÖDEME ZAMANININ DEĞİŞTİRİLMESİNE DAİR 9.9.1987 TARİH VE 289 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN KABULUNE DAİR KANUN 1. Maddesi’nde “Devlet memurları ile diğer kamu görevlilerine ilişkin kanunlarda yer alan “aybaşı” ibareleri “ayın 15′i” olarak uygulanır” denildiği için ay başı olarak her ayın 15. Günü kabul edilir ve bir aylığa esas olan maaş hesabı da 15. Gün ile diğer ayın 14. Gün arasını kapsar .Öğretmenlerin maaş hesabı  çalıştıktan sonra hesaplanmadığı için;eğer 15’inden önce göreve başlanırsa fazladan her gün için aylık maaşın gün hesabına göre para 1 aylık maaşın üzerine eklenir.Örneğin,öğretmen 1 Ekim  2014 tarihinde görev başı yapmış olsun  o yüzden fazladan gün olarak o ay’ın 1’i ila 14’ü arasındaki günlerin günlük paraları hesaba katılır ve 1 Ay 14 Gün olarak maaşlarını alırlar.Yine bu süre için ne kadar para alacağını merak edenler için mebpersonel.com olarak sizinle paylaşalım.Göreve ilk başlayan öğretmenin maaşı şu anda 2100 tl civarı olduğu düşünüldüğünde 1 ay 14  gün için 3100  tl civarı gibi bir maaş alacaklardır.

 

Diğer bir husus olan hizmet puanı öğretmen için hayati bir değere sahip çünkü Öğretmenlerin il içi/iller arası tayinleri ile özür durumuna bağlı tayinleri Hizmet puanları üstünlüğüne göre yapılıyor.Çalışılan okulun hizmet bölge ve alanı gereği her çalışılan yıl için hizmet puanı verilir ve belirlenen yıl hesabına dayalı hizmet puanları da her ay değeri olarak işlenir.Yani mebbisde  her ay hizmet puanları öğretmenlerin kişisel verilerine eklenir.Dikkat edilmesi gereken husus da hizmet puanları hesaplanırken her ay  öğretmenin göreve başladığı gün geldiğinde eklenir.Eğer öğretmen ayın 1’inde göreve başlamışsa ayın 1’i gelmeden hizmet puanı hanesine eklenmez.Dolayısıyla göreve başlayacağınız gün hizmet puanı ekleneceği için öğretmenlikte yer değiştirmelerde atama başvurularda hizmet puanların esas alınacağı tarih eğer sizin göreve başladığınız tarihten bir gün önce bile alınsa sizin çalıştığınız 1 ay’ın hizmeti puanı hesaba katılmaz.Bundan dolayı da yer değiştirme işlemlerinde hizmet puanına dayalı olarak dezavantajlı duruma düşersiniz.

  Bu konuyu biraz daha genişletmek  gerekirse;Diyelim ki 2015 yılı yaz dönemi özür durumuna bağlı yer değiştirme başvurularında bulunacaksınız.En önemlisi ise yaz döneminde yapılan yer değiştirme başvuruları için atamaya esas tarihi olarak 30 eylül baz alınır ki bu yüzden bir günden dolayı özür durumu atamalarına başvuramazsınız.Yani 1 ekim veya daha sonra göreve başlayanlar seneye 30 eylül tarihi baz alındığında ( 31 aralık tarihini baz almamakta bakanlık ısrarcı ) özür durumuna başvuramaz.

 Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği gereği” Öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında yer değiştirme başvurularının son günü esas alınır.” Denildiği için öğretmenlerin göreve başladıkları tarihindeki hizmet puanları değerlendirmeye esas alınır.Yani iki göreve başlayan öğretmeni düşünün biri 22 eylülde biri ise 23 eylülde göreve başlamış olsun hizmet puanları göreve başladıkları tarih esas alındığı için 22 eylülde göreve başlayan öğretmen daha önde olacaktır. 22 Eylül 2014’te göreve başlayan öğretmen  1 günden dolayı diğer öğretmenin önüne geçebilir.Diğer bir yandan eğer özür durumu başvuruları eylül ayında yapılmak zorunda kaldı (MEB bu her türlü ihtimal var) ve başvuruların son günü 22 Eylül olsun bu şekli ile 22 eylül de atanan öğretmen o ayın döngüsünün hizmet puanını alacaktır ama 23 eylülde başlayan hizmet puanın güncellenme tarihi gelmediği için hizmet puanını alamayacak ve 1 günden dolayı bir ayın hizmet puanı eksik bir şekilde yer değiştirme işlemlerine katılmak zorunda kalacaktır.Yani  o ayın hizmeti değerlendirmeye alınmadığı için bir nevi mağdur olacak.Bu hususun göz önünde bulundurulmasını şiddetle tavsiye ederiz.

 

 

  Yer değiştirme suretiyle atamalarda öğretmenlerin hizmet puanının eşit olması hâlinde;öğretmenlikteki hizmet süresi fazla olana(daha fazla gün öğretmenlik yapan) öncelik verilir, bunun da eşit olması durumunda bilgisayarda kura yoluna başvurulur.Bu mevzuat çerçevesinde hizmet puanların eşit olması durumunda görev süresi fazla olan dolayısıyla göreve daha erken başlayanın tayinin yapılacağı da diğer  unutulmaması gereken bir konu.

 

   Neresineden bakarsanız bakın Göreve erken başlayan kazanır felsefesi ortaya çıkıyor.


Saygılarımla.

 Sedat DEGER/Eğitimci Yazar

https://twitter.com/sedatdeger09

Mebpersonel.Com   

Bu  yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık   yapılan alıntılar için uyarı yapılmaksızın   takip yapılır 

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 19.09.2014 18:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fenci 2014-09-19 18:20:50

ek atama yaparsanız 1000 de kontenjan verirseniz kapının önünde üç gün davul zurna öüçaldıracam

Avatar
Cvjv 2014-09-20 00:42:57

okul oncesi 76 ile kapatmış yuhhhhh

Avatar
wozzjazz 2014-09-20 22:47:21

habere degil de haber fotoğrafına takıldım. haberi yazan arkadaş konuyu değil kendini öne çıkartmış :)

Avatar
fatih 2014-10-10 23:15:43

bu yeni atamada atananlardanım. 22 eylülde göreve başladım. 2015 ağustos ayındak iözür grubu atamalarına başvurabilr miyim?