banner406
banner396
28 Ekim 2013 Pazartesi 14:05
İİBF'lerin Öğretmen Olabilmesi İçin Kanun Teklifi Verildi

 Milletvekili Haydar AKAR tarafından verilen “Milli Eğitim Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” ile; Medya Okur yazarlığı dersinin zorunlu ders statüsüne alınması ve dört yıllık eğitim veren İletişim Fakülteleri mezunlarının formasyon eğitimine tabi tutularak Medya Okuryazarlığı dersinin branş öğretmeni olarak atanmalarının sağlanması isteniyor.

 
Kanun Teklifi, özetle şu gerekçelere dayanıyor:
 
-Ülkemizde 61 İletişim Fakültelerinde yaklaşık 32 bin öğrenci öğrenim görmekte ve bu fakültelerden her yıl 3500 öğrenci de mezun olmaktadır. Ancak; yanlış politikalar nedeni ile bu mezunlar olması gerektiği gibi istihdam edilememekte her yeni mezun ile beraber işsizler ordusunun sayısı artmaktadır.
 
-Gelişmiş dünya, çocukları ve gençleri medyanın olumsuz etkilerinden korumak için değişik yöntemler geliştirmiştir. Bunlardan birisi de Medya Okuryazarlığı dersidir. “Medya Okuryazarlığı” bir öğretme ve öğrenme süreci olarak kitle iletişim araçlarının nasıl kullanılması gerektiğini ve yayınların üretilmesinde/tüketilmesinde seçim yapabilme yetisini geliştirmeyi ifade etmektedir.
 
-6, 7 ve 8. sınıfların herhangi birinde bir kez ve seçmeli olarak okutulmakta olan Medya Okuryazarlığı dersinin ülke geneline yaygınlaştırıldığı ilk yıl olan 2007-2008 Eğitim ve Öğretim yılında 424.655 öğrenci tarafından seçilmiş olması, konunun toplum tarafından ihtiyaç olarak görüldüğünün en önemli göstergesi olmuştur.
 
-Bu dersi, alanında uzman olmayan öğretmenlerin vermesi ise bu dersin verimliliğini düşürmekle kalmamış, iletişim fakültesi mezunlarının istihdam edilmesini de engellemiştir. Çünkü, öğretmenlerimizin kendileri de diğer bireyler gibi medyanın gündelik hedefleridir. Oysa medyanın okunmasının ve yazılmasının da özel bir eğitimle öğrenilmesi gerekmektedir. Bu eğitim de dört yıllık iletişim fakültelerinde verilmektedir.
 
-İletişim Fakültesi mezunlarının ilkokul ve orta okulda medya okuryazarlığı dersi vermek üzere görev almaları, iletişim mezunlarının ciddi boyutlara ulaşmış ‘diplomalı işsizliğine' karşı da çok önemli bir çözüm olacağı açıktır.
 
Söz konusu Kanun Teklifi
 
MİLLİ EĞİTİM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ
 
MADDE 1- 04.06.1973 Tarihli ve 1739 Sayılı Milli Eğitim Kanununun 25'inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Ortaokul ve Lise” ibaresinden sonra gelmek üzere “Medya Okuryazarlığı zorunlu ders olarak formasyon eğitimine tabi tutulmuş İletişim Fakültesi mezunları tarafından verilir.” ibaresi eklenmiştir.
 
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
Son Güncelleme: 28.10.2013 14:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YOK ARTIK!!!! 2013-10-28 15:42:27

iibflilerin öğretmenlerin ekmeğinde gözlerinin olduğu belliydi zaten her fırsatta öğretmene sataşırlardı

Avatar
ÖĞRETMEN OLAN BİZLERİZ... 2013-10-28 15:44:46

sanki mezun öğretmen yok da iibf liler için kanun teklifi öğretmenlik bir kanun tekli ile yapılacak iş değil.

Avatar
HADİ BAŞKA KAPIYA. 2013-10-28 15:46:41

hadi hadi ikileyin bakalım ücretli yaparak kendinizi öğretmen mi sandınız? o zaman öğretmenin de doktor hemşire olması için kanun teklifi verilsin.

Avatar
besyo 2013-11-02 14:29:07

seçim anketi yapılıyor şuan en madur kim diye soruluyor 600 oyla 2.sırada atanamayan öğretmenler 1. sırada polisler 1400oyla neden biz hiç oylamıyoruz. seçim anketi yazın

Avatar
besyo 2013-11-02 14:29:07

seçim anketi yapılıyor şuan en madur kim diye soruluyor 600 oyla 2.sırada atanamayan öğretmenler 1. sırada polisler 1400oyla neden biz hiç oylamıyoruz. seçim anketi yazın