Öğretmen Atamaları:
il içi tayin takvimi açıklandı 2013

  2013 il içi tayin takvimi açıklandı  2013 Yılı  yaz döneminde öğretmen yer değiştirme ve atama takvimi meb tarafından yapılan açıklamayla resmiye kazandıi

işte 2013 öğretmen yer değiştirme ve atama takvimi

Önce 2013 il içi isteğe bağlı ve iller arası isteğe bağlı atamaları ve zorunlu çalışma
     yükümlülüğüne    bağlı nakil işlemleri yapılacak. Bu işlemler Haziran ve Temmuz aylarında yapılacak.

2- 2013 Alan değişikliği işlemleri Temmuz ayında yapılacak.

3- 2013 Özür grubu durumundan yer değiştirmeler 15 Temmuz ila 5 Ağustos arasında yapılacak.

4- 2013 KPSS puanına dayalı ilk atamalar 16 ila 29 Ağustos arasında yapılacak.

Bakanlık Ağustos sonuı itibariyle tüm atama ve yer değiştirme işlemlerini sonuçlandırmayı planlamaktadır. Bilindiği gibi 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim kanunu ile bazı kurumlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun yürürlüğe girmesiyle 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren ilköğretim okulları ilkokul ve ortaokul olarak yeniden yapılandırılmış, ilköğretim okullarının ilkokul ve ortaokullara dönüşüm işlemlerinin 2014-2015 eğitim ve öğretim yılına kadar kademeli olarak tamamlanması öngörülmüştür. 
 2012'de başlatılan dönüşüm süreci devam etmekle birlikte 2013 yaz tatili dönemi öğretmenlerin il içi ve iller arası her türlü yer değişikliğinin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi ve uygulamada birliğin sağlanabilmesi bakımından aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.

Bu çerçevede:

1- İlköğretim okullarının bağımsız ilkokul ya da ortaokul şeklindeki yapılandırılması işlemleri öğretmen ve yönetici norm kadrolarının güncellenmesi bakımından dönüşüm onay işlemleri Mayıs ayı sonu itibariyle tamamlanarak, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı ders kesimi tarihinde dönüştürülen ve kapatılan okulların öğretmen ve yönetici norm kadro işlemleri sona erdirilecektir. Norm kadro güncellemeleri 20 Mayıs- 21 Haziran tarihleri arasında yapılacaktır.

2- İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenler dönüştürme sonucunda oluşan ve ilişkilendirildikleri ilkokula ya da ortaokula alanları dikkate alınarak öncelikle atanacaklardır. Sınıf öğretmenlerinin önceki sınıflarını okutmaya devam etmeleri sağlanacaktır.  Ana sınıflarında sınıf birleştirilmesi yoluyla öğretmenlerin norm fazlası durumuna düşürülmesine meydan verilmeyecektir.

Bu okullarda yapılan atamalar sonrasında yapılacak norm kadro güncellemelerinden sonra öğretmen fazlalığı oluşması durumunda istekli olan öğretmenlere norm kadro fazlası olarak ayrılma imkanı sağlanacaktır.  Bu öğretmenler bulundukları eğitim kurumlarında çalışmaları gereken süre şartı aranmadan il içi yer değişikliği isteğinde bulunabileceklerdir. Hizmet puanı itibariyle isteği doğrultusunda il içinde atanamayan bu öğretmenler, öncelikle o eğitim bölgesi içindeki okullara, bunun mümkün olmaması halinde ilçe içindeki ya da il içindeki diğer okullara da atanabileceklerdir.

 Bu okullarda belirlenen norm kadrodan fazla öğretmen bulunması ve ayrılmaya istekli öğretmen bulunmaması durumunda  hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirmeden sonra hizmet puanı en düşük olan öğretmen/öğretmenler norm fazlası olarak belirlenecektir. Bu öğretmenler öncelikle o eğitim bölgesindeki okullara, bunun mümkün olmaması halinde ilçe içindeki ya da il içindeki diğer okullara atanacaklardır.

3- 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri hakkında kanun hükmünde kararnamenin 37. maddesinde, öğretmenlerin yer değiştirilmesi suretiyle atamalarının her yıl yapılan atama plan ve programları çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde sonuçlandırılacağını, bakanlıkça belirlenen özür grubuna bağlı yer değiştirmelerin yaz tatilinde yapılacağı hükmünden hareketle norm kadro güncellemelerinin tamamlanmasına müteakip;

a) Öğretmenlerin il içi ve iller arası isteğe bağlı ve zorunlu çalışma yükümlüllüğünebağlı yer değişikliklerinin Haziran-Temmuz,
b) Alan değişikliği işlemlerinin Temmuz
c) Özür durumundan yer değiştirmelerin 15 Temmuz- 05 Ağustos
d) İlk atamaların 16-29 Ağustos


tarihlerinde gerçekleştirilerek, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılına sağlıklı bir şekilde başlanılması bakımından Ağustos ayı sonu itibariyle her türlü atama ve yer değişikliklerin sonuçlandırılması planlanmaktadır.

İl Milli Eğitim Müdürlükleri'nin bu planlama çerçevesinde illerindeki planlamaları yaparak, herhangi bir aksaklığa meydan vermeden okulların yeni oluşumlarını tamamlamaları, bu okullardaki görevli öğretmenlere de her türlü rehberlikte bulunmak suretiyle atamalarını titizlikle gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin hususlarda daha geniş açıklamalar önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
benderli 10 ay önce

hani ne zaman tayinler?

Misafir Avatar
@mehmet yaman'a 10 ay önce

nasıl bir eğitimcisiniz.öğretmenler kişisel sorumlarını halletmesse nasıl kaliteli ve mutlu eğitim verebilir.

Misafir Avatar
sanane @mehmet yaman 10 ay önce

ogretmenlerın kısısel sorunlarından sana ne.yaran mı var?

Misafir Avatar
mehmet yaman 11 ay önce

bu ne ya öğretmenlerin kişisel sorunları eğitim öğretim sorunlarını aşmış. okullar özelleşsin. öğretmen işine geliyorsa okulda çalışsın. rekabet ortamı açılsın. kişisel sorunlara elveda olsun

Misafir Avatar
emel 11 ay önce

il içimde çalışma şartı 2 yıla düşürülsün lütfen

Misafir Avatar
Gul aksu 11 ay önce

okulumuz ilkokul olunca baska bir okula gonderildik norm fazlasi olalim olmayalim tayin isteyebilme hakki istiyoruz herkesin kendine gore durumu var

Misafir Avatar
muratmurathanoglu 11 ay önce

atamalar için hala ne bekleniyor ataması yapılacak olanı neden mağdur etmek için bu kadar çaba sarfediliyor.. artık yeterrr.. bir an önce yapılsın.

Misafir Avatar
sevgisude 11 ay önce

alan değişkliği temmuzda diye yazıyor ama temmuzun kaçında olduğu hala belli değil.ne zaman belli olacak sayın meb yetkilleri neden hala kesin tarih belli değil bir açıklama bekliyoruz...

Fırsat eşitliği bu mu?‏
Fırsat eşitliği bu mu?‏

Haberi Oku