03 Aralık 2017 Pazar 14:03
İlahiyat Mezunları, Yeniden Öğretmen Olarak Atanmak İstiyor

İlahiyat Fakültesi mezunları, Din Kültür ve Ahlak Bilgisi derslerine öğretmen olarak yeniden atanmalarının önündeki engellerin kaldırılması için TBMM Dilekçe Komisyonuna başvuruyor.

Birçok imzacısının bulunduğu farklı dilekçelerde, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 15 Kasım 2017 tarihli tebliğiyle "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" dersine atanacak alanların arasından İlahiyat Fakültesini kaldırılmasının büyük mağduriyetler getirdiği ifade edildi.

Tebliğde İlahiyat Fakültesi mezunlarının girebileceği dersler için bir açıklamaya yer verilmediği belirtilen dilekçelerde, "Alınan eğitim açısından farklı olmadıkları gerekçesiyle, Din Kültür ve Ahlak Bilgisi (DKAB) bölümü ilahiyata bağlanmış ve yıllardır ilahiyat mezunlarından formasyon sahipleri de din derslerine atanmıştır. Bu gerekçelerle hedeflerini Din Kültür ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği olarak belirleyip ilahiyat fakültesine başlayan ve bitiren, formasyon ve Öğretmenlik Alan Bilgisi puanı sahibi 30 bini aşkın ilahiyat öğrencilerinin şimdiki durumu ne olacak?" soruları yöneltildi.

İmam Hatip Lisesi meslek derslerine atanmayı yeterli bulmuyoruz

Dilekçelerde, şu ifadelere yer verildi:

"Bölümlerinin kapanmasıyla bugün atama bekleyen 5 bin civarındaki Din Kültür ve Ahlak Bilgisi mezunlarının, iki-üç atamayla bitirildikten sonra önceliğin diğer alanlara geçmesi çözüm değildir. Yeni bir hayat düzeni kuracak ve dinamik yapısını öğretmenlikte kullanmak isteyen binlerce genç kitle aylarca belki 3-4 yıl boyunca İmam Hatip Liselerine verilen 300-500 kontenjan ile mağdur edilmemelidir. Diyanetin de uzun zamandır alım yapmaması ve yapmayacağı yönünde de açıklamalar vardır. İmam Hatip Lisesi meslek derslerine atanmayı yeterli bulmuyoruz.

İmam Hatip Ortaokulundaki Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'in Hayatı, Temel Dini Bilgiler derslerinin İlahiyat Fakültesi mezunlarına verilmesini uygun buluyoruz. İmam Hatip liseleri haricindeki liselerdeki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine de İlahiyat Fakültesi mezunlarının da atanabilmesini daha adil buluyoruz. Arapça dersine İlahiyat Fakültesi mezunlarının da atanmasını talep ediyoruz."

"Tüm branşların istihdamını sağlayacak kontenjanların sağlanmasını istiyoruz "

Bu derslere İlahiyat Fakültesi mezunlarının atanmasının tamamen engellenmesinin İlahiyat Fakültesine has bir zulüm olduğu iddia edilen dilekçede, şunları kaydedildi:

"Aksi iddia edilebilecek olsaydı İlahiyat Fakültesi yanında; İslami İlimler Fakültesi, İlahiyat Bilimleri Fakültesi, Dini İlimler Fakültesi, Uluslararası İslam ve Din Fakültesi gibi İlahiyat Fakültesi ile aynı müfredata sahip, formasyon belgesiyle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine hak kazanan ilgili bölüm mezunları da aynı yaptırımla karşılaşırdı. Ayrıca İlahiyat fakültelerinin, yeni düzenlemelerle formasyon derslerini lisans sürecinde almaya başlamışken, Talim Terbiye Kurulunun aldığı çelişkili kararı gerekçelendiremiyoruz.

Formasyonu ve puanı olan binlerce adayın sürekli ve ansızın değişip duran sistemin yeni mağdur kitlesi yapılmaması için siz değerli yetkililerimizin ellerinden geleni yapacağına gönülden inanıyoruz. Öğretmenlik için tüm branşların istihdamını ve ihtiyacını sağlayacak kontenjanların sağlanmasını da talep ediyoruz."

Anahtar Kelimeler:
öğretmenAtamaİlahiyat
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sami 2017-12-03 21:07:28

İmam hatip lisesi mezununu da öğretmen yapın. Eğitim faküktesi bitirmeye gerek yoksa, lise mezunları da öğretmen olabilir.

Avatar
Öğretmen 2017-12-04 12:30:55

Memur öğretmenler okullara ve sınıflara dönsün diye meb memur öğretmenleri bünyesine almalıdır

Avatar
Kul hakkı 2017-12-23 18:33:55

Bir ilahiyatçı nasıl bu kadar aç gözlü oluyor yazıklar olsun nereye isterseniz oraya atanın derste öğrencilere siz haktan adalettten bahsedeceksiniz artık hastanelere doktor olarak ta siz atanın 6 aylık formasyon alınca herşey oluyor size göre genelde ilahiyatcılar kendilerini daha bilgili görürler ama alan sınavında dilabcılar daha fazla yapıyor işin icra kısmında siz anca boş boş zahmetsizce aö ğözlülük yapmaya devam edin hakkımız sonuna kadar haram olsun

Avatar
Kul hakkı 2017-12-23 18:35:19

Bir ilahiyatçı nasıl bu kadar aç gözlü oluyor yazıklar olsun nereye isterseniz oraya atanın derste öğrencilere siz haktan adalettten bahsedeceksiniz artık hastanelere doktor olarak ta siz atanın 6 aylık formasyon alınca herşey oluyor size göre genelde ilahiyatcılar kendilerini daha bilgili görürler ama alan sınavında dilabcılar daha fazla yapıyor işin icra kısmında siz anca boş boş zahmetsizce aö ğözlülük yapmaya devam edin hakkımız sonuna kadar haram olsun