banner374
21 Eylül 2014 Pazar 02:16
İlk atamada mehil müddeti var mı?
 MEB, öğretmen atamalarında bu yıl çok geç kaldı. Bunun en büyük nedeni atama izinleri saçmalığı...
Bu nedenle, 2014 yılı Eylül dönemi Öğretmen atama süresi çok kısa tutuldu. Başvurular; 12 Eylülde alındı, 18 Eylül'de de sona erdi.

Ancak, MEB çok istese de, öğretmenlerin Pazartesi günü başlama zorunluluğu yok.

657 sayılı Kanunun 62. maddesi şu şekildedir:

"İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;
a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,
b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,
İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar."

Bu maddede yer alan "aynı yerdeki", "başka yerdeki" ifadeleri mevzuatta tanımlanmamıştır. Uygulamada bu kavramlar, 6245 sayılı Kanunun 3/g maddesinde yer alan "memuriyet mahalli" kavramı üzerinden anlaşılmaktadır. Bu maddeyi özetleyecek olursak;

1- İkametgahı dışında bir il'e atananların 15 gün hakkı vardır. 
2- İkametgahı olan il'e atananların ise ertesi gün...
3- Büyükşehir belediyelerinde, metropol ilçeler dışındaki yerlere atananların da 15 gün hakkı vardır.

Kaynak: www.memurlar.net

banner182
Son Güncelleme: 21.09.2014 02:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ilk atama 2 yıl önce

aynı ile atanan iş günü olarak mı ertesi gün yoksa cumartesi oluyor mu?

Avatar
Değerli Editör Arkadaşlar 2 yıl önce

kararnamenin çıkması lazımmış işe başlamak için. bu nedir, neyi beklememiz lazım, kimden öğrenmemiz lazım kararnamenin çıkıp çıkmadığını? bu sorulara doyurucu cevap veren bir yazı yazabilirseniz çok makbule geçer..

Avatar
surrender @ilk atama 2 yıl önce

iilk atama seninkide sorumu şimdi tabiki ilk iş günü.

Avatar
branşçı 2 yıl önce

yahu alan değişikliği yapılmayacak mı?