11 Şubat 2016 Perşembe 11:02
İstanbul'da ücretli öğretmen sayısı 14 bin 787
 Ücretli öğretmenlik görevlendirmesi sona ermeli, Milli Eğitim Bakanlığı sadece kadrolu öğretmen istihdamı yapmalıdır" dedi.
Türk Eğitim-Sen, Türkiye genelinde ücretli öğretmen araştırması yaptı. Buna göre sendika, 81 il valiliğinden Türkiye'deki ücretli öğretmen sayısına ilişkin bilgi istedi. Bu talebe 62 il valiliğinden cevap geldi. Araştırmaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Ücretli öğretmen sayısını sendikaya göndermeyen 19 il şunlar: Ağrı, Artvin, Aydın, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Hatay, Isparta, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kütahya, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Tekirdağ, Van ve Yozgat. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'na göre herkes bilgi edinme hakkına sahiptir. Bilgi edinme hakkı bir zorunlulukken, yasalarda hüküm altına alışmışken keyfi ve antidemokratik uygulamalar söz konusu olabilmektedir. Oysaki istenen bilgiler özel bir çalışma yapılmasını gerektirmemekte ve kurumlarımızda zaten var olan bilgilerdir. Ancak Türk Eğitim-Sen'in ücretli öğretmenlik araştırmasında da görüldüğü üzere tüm il valiliklerinin tamamı konuya aynı hassasiyetle yaklaşmamıştır. 81 il valiliğinden bilgi istememize rağmen sadece 62 il valiliğinden cevap gelmiştir. Bu şekilde bilgileri göndermeyen İl valilikleri aslında suç işlemektedir. Valiliklerinden gelen bilgilere göre 62 il itibariyle ücretli öğretmen sayısı 60 bin 983'tür. Öte yandan bu yıl bilgi vermeyen illerden geçen yıl gelen rakamları ücretli öğretmen tablosuna dahil edersek, Türkiye'de ücretli öğretmen sayısının 73 ilde 70 bin 293'e ulaştığını göreceğiz" ifadelerine yer verildi.

İSTANBUL'DA ÜCRETLİ ÖĞRETMEN SAYISI 14 BİN 787

En yüksek ücretli öğretmen sayısının 14 bin 787 ile İstanbul olduğu belirtilen açıklamada, "İstanbul'u 3 bin 240 ile Bursa, 3 bin 231 ile Ankara, 2 bin 767 ile Şanlıurfa, 2 bin 617 ile Gaziantep, 2 bin 493 ile Hatay, 2 bin 295 ile İzmir, bin 720 ile Kocaeli, bin 637 ile Sakarya, bin 620 ile Adana, bin 488 ile Kahramanmaraş, bin 431 ile Mardin takip etmektedir. Ücretli öğretmen sayısı diğer bazı illerimizde de şöyledir; Erzurum bin 234, Antalya bin 226, Ağrı bin 198, Konya bin 147, Mersin bin 29, Şırnak bin 27" denildi.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN BRANŞLARINA GÖRE DAĞILIMI

Bursa'da görev yapan ücretli öğretmenlerin bin 605'inin eğitim fakültesi, bin 29'unun lisans, 606'sının ön lisans mezunu olduğu kaydedilen açıklamada, "Şanlıurfa'da görev yapan ücretli öğretmenlerin bin 241'i eğitim fakültesi, 995'i lisans, 531'i ön lisans mezunudur. Gaziantep'te görev yapan ücretli öğretmenlerin bin 88'i eğitim fakültesi, bin 188'i lisans, 341'i ön lisans mezunudur. Ankara'da görev yapan ücretli öğretmenlerin bin 122'si eğitim fakültesi, bin 657'si lisans, 452'si ön lisans mezunudur. İzmir'de görev yapan ücretli öğretmenlerin 908'i eğitim fakültesi, 841'i lisans, 546'sı ise ön lisans mezunudur. Öte yandan Muş'ta ücretli öğretmen olarak görev yapanların 232'si eğitim fakültesi mezunu, 383'ü lisans mezunu, 267'si ön lisans mezunudur. Görüldüğü üzere Muş'ta görev yapan ön lisans mezunu ücretli öğretmenlerin sayısı eğitim fakültesi mezunlarından fazladır. Adana'da görev yapan ücretli öğretmenlerin bin 177'si eğitim fakültesi, 171'i lisans, 272'si ön lisans mezunudur. Adana'da da ön lisans mezunu ücretli öğretmenlerin sayısı lisans mezunlarından fazladır. Bu, ülkemizin eğitimde geldiği noktayı göstermek açısından çok önemli bir tespittir" açıklamasında bulunuldu.

"ZİHİNSEL-GÖRME-İŞİTME ENGELLİLER SINIF ÖĞRETMENLİĞİ ÖZEL UZMANLIK GEREKTİRİYOR ANCAK BU DERSLERE ÖN LİSANS MEZUNLARI DA GİRİYOR"

Zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmenliğinin özel uzmanlık gerektirdiği belirtilen açıklamada, buna rağmen illerde zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmeni olarak ön lisans mezunlarının ücretli öğretmen olarak görevlendirildiği kaydedildi. Açıklamada, "Bazı illerde zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmeni olarak derslere giren ön lisans mezunu ücretli öğretmenlerin sayısının eğitim fakültesi mezunu ücretli öğretmenlerden fazla olduğu kaydedilen açıklamada, "Şöyle ki; Antalya'da eğitim fakültesi mezunu 33, lisans mezunu 72, ön lisans mezunu 56 ücretli öğretmen zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmeni olarak derslere girmektedir. Kocaeli'nde 37 eğitim fakültesi mezunu, 95 lisans mezunu, 71 ön lisans mezunu ücretli öğretmen zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Sakarya'da 37 eğitim fakültesi mezunu, 107 lisans mezunu, 65 ön lisans mezunu ücretli öğretmen zihinsel-görme-işitme engelliler sınıf öğretmeni olarak derslere girmektedir. Branş öğretmeni olarak görev yapan ön lisans mezunu ücretli öğretmenlerin bazı illere göre dağılımı ise şöyledir: İzmir 438, Ankara 358, Bursa 266, Kocaeli 234, Adana 227, Mersin 203, Sakarya 146, Gaziantep 133. Sınıf öğretmeni olarak görev yapan ön lisans mezunu ücretli öğretmenlerin bazı illere göre dağılımı da şu şekildedir; Şanlıurfa 351, Muş 201, Erzurum 179, Bitlis 116" ifadelerine yer verildi.

61 İLDE NORM KADRO İHTİYACI 96 BİN 621

Sendikanın bu araştırmasında norm kadro açığının ne kadar olduğunun da tespit edildiği belirtilerek, "Norm kadro ihtiyacına ilişkin de 50 ilden bilgi geldi. Buna göre 50 ilde norm kadro ihtiyacı 57 bin 55'dir. Norm kadro ihtiyacına ilişkin bu yıl bilgi vermeyen illerden geçen yıl gelen rakamları araştırmamıza dahil edersek 61 ilde norm kadro ihtiyacının 96 bin 621 olduğu ortaya çıkmıştır" denildi.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN SAYISI NORM KADRO İHTİYACININ ALTINDA KALDI

Araştırmaya göre ücretli öğretmen sayısının norm kadro ihtiyacının altında kaldığı kaydedilen açıklamada, "Adıyaman'da norm kadro ihtiyacı bin 3 iken, ücretli öğretmen sayısı 765'tir. Afyonkarahisar'da norm kadro ihtiyacı bin 101 iken, ücretli öğretmen sayısı 766'dır. Ankara'da norm kadro ihtiyacı 4 bin 478 iken ücretli öğretmen sayısı 3 bin 231'dir. Antalya'da norm kadro ihtiyacı 2 bin 262 iken, ücretli öğretmen sayısı bin 226'dır. Elazığ'da norm kadro ihtiyacı 1.188 iken, ücretli öğretmen sayısı 777'dir. Gaziantep'de norm kadro ihtiyacı 4 bin 494 iken, ücretli öğretmen sayısı 2 bin 617'dir. Kahramanmaraş'ta norm kadro ihtiyacı 1.900 iken, ücretli öğretmen sayısı bin 488'dir. Muğla'da norm kadro ihtiyacı bin 014 iken, ücretli öğretmen sayısı 526'dır. Sivas'ta norm kadro ihtiyacı bin 6 iken, ücretli öğretmen sayısı 731'dir. Balıkesir'de norm kadro ihtiyacı 1.664 iken, ücretli öğretmen sayısı 648'dir. Denizli'de norm kadro ihtiyacı bin 500 iken, ücretli öğretmen sayısı 287'dir. Görülmektedir ki; kadrolu öğretmen ihtiyacı kadar öğretmen ataması yapılmamasının yanı sıra; problemli de olsa görevlendirilen ücretli öğretmenlerle de ihtiyaç karşılanamamaktadır. Ayrıca bu tablodan da görüleceği üzere okullarda kadrolu branş öğretmenleri, branşları dışında ek ders karşılığı derslere girmektedir" ifadelerine yer verildi.

Araştırmayı değerlendiren Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şunları kaydetti:

"Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk Eğitim-Sen olarak ücretli öğretmenlik araştırması gerçekleştirdik. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz: Bilgi Edinme Kanunu'na rağmen, Valiliklerin bir kısmı ücretli öğretmenliğe dair istediğimiz bilgileri göndermemiştir. Bu tamamen keyfi bir durumdur. Halbuki kamuoyunu doğru aydınlatmak açısından bu bilgilerin eksiksiz gönderilmesi çok önemlidir. Araştırmamızı değerlendirecek olursak; ne yazık ki ülkemizde öğretmen açığının ücretli öğretmenler eliyle kapatılmaya çalışıldığı görülmektedir. Bu insanlar girdiği ders başına ücret almakta ve güvencesiz çalıştırılmaktadır. Bu insanların aylık primi tam ödenmemektedir. Oysa ücretli öğretmenler kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmaktadır. Buna rağmen köle mantığı ile çalıştırılmaktadır. Ücretli öğretmenlik, devletin ucuz insan gücü çalıştırmasının bir diğer adıdır. Öte yandan ücretli öğretmen olarak görev yapan eğitim fakültesi ve lisans mezunları olduğu kadar açık öğretim ve ön lisans mezunları da vardır. Öğretmenlikle hiçbir ilgisi olmayan açık öğretim ve iki yıllık yüksekokul mezunlarının okullarda ücretli öğretmen olarak derslere girmesi devletin bir ayıbıdır. Atama bekleyen yüzbinlerce öğretmen ve bunun yanında 100 bine yakın öğretmen açığı olmasına rağmen devletin kadrolu öğretmen istihdamı yapmak yerine, ücretli öğretmen çalıştırması, hele hele öğretmenlik ehliyeti olmayan ön lisans mezunlarının derslere ücretli öğretmen olarak girmesi eğitimimizi yüzyıl geriye götüren bir uygulamadır. Hal böyle olunca okullarımızda verim ve kalite düşmektedir."

"Türkiye'nin en kısa zamanda ücretli öğretmenlik ayıbından kurtulması gerekir" diyen Koncuk, "Ücretli öğretmenlik görevlendirmesi sona ermeli, Milli Eğitim Bakanlığı sadece kadrolu öğretmen istihdamı yapmalıdır. Bu şekilde öğretmenlerimiz hem insani koşullarda, hakka, hukuka uygun çalıştırılır hem de işin ehli olan, donanımlı, bu işin eğitimini almış kişiler çocuklarımıza eğitim-öğretim verir. Okullarımıza kalite ancak bu şekilde getirilir" ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
edebiyat 2016-02-11 13:02:02

okullar öğretmen ihtiyaçlarını bilerek bildirmiyorlar mevcut öğretmenler daha fazla ek ders alısınlar diye .ek dersler kaldırılmalıdır bunca atanamayan öğretmen varken..bir dünya kadar maaş alıyorlar devlet sağolsun verdikçe veriyor öğretmenlere.hepsinin altında son model araçlar hafta sonları nereye yemeğe alışverişe gidelim diye plan yapıyorlar. bazıları pazar eksiğini görmeye çıkamıyor onlar hafta sonları para harcamaya yer arıyorlar .asgari ücretle çalısanda ev geçindiriyor onlar gibi coçukta okutuyor onların sesi çıkmıyor seslerini duyan yok öğretmenler hala dünyanın maaşını alıyorlar.

Avatar
edebiyat 2016-02-11 13:08:08

sayın türk eğitim sen açıköğretimlilerde tabiki yapacak gerekli koşulları sağladıktan sonra yapacak tabi o zaman özel üniversiteyi bitirenlerde yapmasınlar onlar açıköğretim fakültesinden daha düşük puanla öğrenci alıyorlar neden onlara sesinizi çıkarmıyorsunuz. sonuçta örgünde ve özel üniversitelerde verilen eğitimide biliyoruz. kimsenin kariyerini üniversiteler belirlemiyor. bir eğitim birimine yakışmayan açıklamalar.

Avatar
Felsefeci 2016-02-12 01:11:17

Ben de iki yıl önce ücretli öğretmenlik yapmıştım. Şimdi yapmıyorum aldığın paraya değmez ama ogretmenlik aşkı işte yaptık. Yillardir atanamayinca insan özlüyor mesleğini.şunu söyleyebilirim atanmış olup sınıfa girmek ders anlatmak istemeyen çok hocayla karşılaştım. Rahat rahat para kazanıyorlar. bazıları kazandığı parayi nerde harciyacigini düşünüyor. 83 puan aldik.el insaf 203 kadro verdiniz yine atanamadik. Çoğu brans 60 li rakamları gördü ya.rahat uyuyor musunuz acaba biz acı çekerken