banner374
03 Eylül 2015 Perşembe 19:42
İstanbul, Öğretmen Atamalarında Üvey Evlat Mı?
 Dezevantajlı illere fazla kontenjan verilmesine saygımız var. Ancak İstanbul'a bu kadar az kontenjan verilmesi kötü bir sürpriz oldu. Türkiye'de halkın altıda biri İstanbul'da yaşıyor, aynı şekilde her altı öğrenciden biri de İstanbul'da okuyor. Buna rağmen İstanbul'a ayrılan kontenjan sadece 1701. Otuz yedi bin bağlamında düşünecek olursak atanacak her yirmi kişiden biri ancak İstanbul'a atanmış olacak.
İstanbul'da öğretmen açığı ise 22409. İstanbul'a tahsis edilen kontenjan, öğretmen açığının ancak on üçte birini karşılıyor. Bu, açığın ücretli öğretmenle kapatılacağı anlamına geliyor. Bu arkadaşlarımızın çoğu da ikinci dönem KPSS'ye daha iyi hazırlanmak amacıyla okuldan ayrılıyor.

1701 kontenjanın branşlara dağılımı daha da ilginç olmuş. Rehberlik, Coğrafya, İngilizce, sınıf öğretmenliği, müzik, beden eğitimi, resim gibi birçok branşa hiç yer verilmemiş. Halbuki sınıf, İngilizce ve rehberlik en çok kontenjan ayrılan branşlardan. Bazı branşlara ayrılan kontenjan ise tamamen sembolik düzeyde olmuş.

MEB'i, yol yakınken yanlışından dönmeye davet ediyoruz. İstanbul'a böyle bir kötülük yapmaya hiç kimsenin hakkı yok diye düşünüyoruz.


Erol ERMİŞ
Eğitim Bir Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı

www.mebpersonel.com

banner182
Son Güncelleme: 03.09.2015 19:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ağzınıza sağlık 1 yıl önce

Hocam ne guzel yazmışsınız.duygularımıza tercüman oldunuz.inşAllah kasım,ataması gerçekleşir 81 ile açıktayım bölümüm Edebiyat .. İnşAllah hayırlısı olu

Avatar
hera 1 yıl önce

84.308 tarihciyim açıkta kalıyorum