banner374
01 Kasım 2015 Pazar 21:38
İşte Yeni Hükümetin Kurulacağı Tarih

Bundan sonra ne olacak?


1 Kasım seçiminin resmi olmayan sonuçlarına göre; Ak Parti'nin tek başına iktara geldiği belli oldu. Gözler, seçim akşamının erken saatlerinden itibaren yeni hükümetin kurulması konusuna çevrildi.Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığındaki yeni Ak Parti Hükümeti'nin bu ayın sonunda veya Aralık ayının başındaki günlerde kurularak güvenoyu alması bekleniyor.
Yüksek Seçim Kurulu'nun, 10 - 12 gün içinde kesin seçim sonuçlarını ilan etmesi bekleniyor. Meclis içtüzüğü gereği TBMM Genel  Kurulu, kesin sonuçların ilanını takip eden 5. gün saat 15.00'te çağrısız olarak toplanacak. Bu birleşimde önce milletvekillerinin and içme töreni yapılacak. Toplantıya, Meclis'in en yaşlı üyesi başkanlık edecek. Yani en yaşlı üye Geçici Meclis Başkanı olacak. Bu birleşimden
5 gün sonra Meclis Başkanlığı için seçim yapılacak. Ak Parti, çoğunluğa sahip olduğu için yeni Meclis Başkanı'nın bu parti grubundan çıkması bekleniyor.


Bu süreç içinde Ahmet Davutoğlu, Geçici Hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı'na verecek. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teamüller gereği istifayı aldıktan sonra hükümetten yeni hükümet kurulana kadar göreve devam etmesini isteyecek.

Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşumundan sonra Erdoğan, Davutoğlu'nu hükümet kurmakla görevlendirecek. Davutoğlu'nun çok kısa bir süre içinde hükümeti kurması bekleniyor. Hükümetin oluşumunan ardından Meclis'te güvenoylaması yapılacak ve yeni hükümet resmen göreve başlayacak. Bu sürecin bu ayın son günleri ile Aralık ayının ilk günlerinde tamamlanması bekleniyor.

Aydın Hasan - milliyet.com.tr
banner182
Son Güncelleme: 01.11.2015 21:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hayırlı olsun ülkemize 1 yıl önce

ak parti tek başına iktidar oldu,hayırlı olsun memleketimize.biz atanamayan öğretmenler ve aileleri bu sonuca büyük destek verdiğini düşünüyorum.biz sözümüzü tuttuk inşAllah şubatta da 40.000 öğretmen ataması olur.

Avatar
ögretmen 1 yıl önce

Hayırlı uğurlu kıdemli olsuuuun

Avatar
bilişim 1 yıl önce

şubatta bilişime 2600 atama