26 Kasım 2014 Çarşamba 14:42
MEB, 254 Engelli Öğretmenin Atama Mağduriyeti Ne Zaman Giderilecek
 400 Engelli öğretmenin atamaları yapılırken bazı yanlışlar yapıldı.Mevzuata ve duyuruya uygun şekilde atamalar sonuçlandırılmadığı için yaklaşık 254 engelli öğretmen adayı mağdur oldu ve ataması yapılmadı.Bu şekilde mağdur olan adaylar Milli Eğitim Bakanlığından mağduriyetlerinin giderilmesi adına ek atama talebinde bulundu.Net cevap alamayan adaylar talepleri karşılık bulmazsa hukuka uygun olmayan engelli öğretmen alımlarına dava açacaklarını dile getiriyorlar ve birçoğu dava açma yolunda sona geldiklerini söylüyor.

  Yaşanılan mağduriyetlerin giderilmesin de, dava açmadan ziyade engelli öğretmen adaylarına ek atama başvuru hakkının verilmesi en yerinde adım olacaktır.Bu sürecin mahkeme yolu ile değil karşılıklı diyalog ile çözülebileceğini ve bakanlığımızın mağdur olan 254 engelli öğretmen adayının hakkını verebileceği ümidi içindeyim.

  Mağduriyete sebep olan durumlara baktığımızda özellikle iki unsurun ön plana çıktığına şahit oluyorum.Bunlardan ilki ,her alanda kontenjanlar belirlenip her branş kendi içinde puan üstünlüğüne göre ataması yapılması gerekirken yapılmaması diğeri ise,Eylülde memur olanlarında kasımda öğretmen olarak atanması(MEB önceden engelli öğretmen alınacağını duyurmadığı için birçok öğretmen adayı memurluk atamalarına başvurmak zorunda kalmıştı)

   07/11/2014 Cuma günü 400 Engelli Öğretmenin ataması yapıldığı zaman sadece EKPSS (Engelli KPSS) göre yapılması başlı başına bir hata olarak karşımıza geliyor.

Alanlara Göre Kontenjan Belirlenip,Her Alana EKPSS Puan Üstünlüğüne Göre Atama Yapılması Gerekirdi;

  MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün 20/10/2014 tarih ve “Engelli Öğretmen Alımı” konulu yazısında “Geçerli başvuru sahibi adaylar, EKPSS puanı üstünlüğüne göre sıralanacak, alanlar itibariyle belirlenen kontenjanlara yerleştirmeler EKPSS puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır.” Hükmü ile her alan için planlanacak kontenjan dahilinde atama yapacağını kamoyuna duyurmuştu.Zaten normalde ilk atama yolu ile öğretmen alımlarında her branş için  bakanlıkça belirlenen kontejanlara  sınav puanı üstünlüğüne göre yapılıyordu.Engelli öğretmen alımlarında ise duyuruda söylenmesine rağmen bu kısasa uyulmadan atamalar yapıldı.

 KPSS puanına göre ilk atama öğretmen alımlarında her branş kendi arasında bakanlıkça belirlenen kontenjan sayısına göre sıralanarak atamalar yapılırken engelli öğretmenler’in atamalarında ise bu şekilde öğretmenler kendi alanlarına göre bir sıralamaya tabi olmaksızın alımlar gerçekleştirildi.Yani EKSS’den en yüksek puanı alan adaydan başlamak üzere bir sıralamaya göre hangi alanda kaç öğretmen açığı gözetilmeksizin gelişi güzel bir şekilde atamalar yapıldı.Normal KPSS’ye göre yapılan atama  iş ve işlemlerinin engelli atamalarda uygulanmayışının bir sebebi olmalı ama ben bir türlü açıklamasını yapamıyorum.

Normal öğretmenlere uygulanan bu hak neden engelli öğretmenlerin alımlarında uygulanmadı?

 

  Öğretmenlik atamalarında, her branş için ayrı ayrı Türkiye genelindeki açık kadrolara göz önünde bulundurularak her alana belirli kontenjan sayıları belirlenirdi.Her branşa yapılan atamalarda ise kendi alanındaki en yüksek KPSS puanını almış adaydan başlamak üzere sıralanarak atamalar yapılır.Fakat 400 Engelli öğretmen ataması için hiçbir branş için böyle bir sayısal veriler ne belirlendi ne de buna bağlı olarak atama yapıldı.Tüm adaylar sadece EKPSS’ye göre oluşan bir sıralama göre atandı.

 

  Doğal olarak,bu şekilde gelişi güzel atama işlemleri haksızlıkları da  beraberinde getirdiği gibi mevzuat açısından da sakınca doğurdu.Ayrıca engelli öğretmenler neden normal de yapılan öğretmen alımlarındaki sisteme tabi tutulmadı. Eşitlik ilkesine aykırı olan bu engelli atamalarında, atanan da atanmayanda kendisini buruk hissetmiştir.

 

 

   Eylül 2014’de EKPSS Göre Atananlar Da Öğretmen olarak atamaları yapıldı.

 

  11 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirilen 2014/2 EKPSS İle Engelli Memur Yerleştirme Tercih Kılavuzunda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarının ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyi kadrolarına, engelli memur yerleştirme işlemleri tamamlanmış ve memur olarak atamalar yapılmıştı.Bu tarihte atanıp görevine başlamayan veya göreve başlayanlara da normal olarak tercih hakkı verildi ve öğretmen olarak atamaları gerçekleştirildi.Yani eylül ayında memur olarak atananlar kasım ayında da öğretmen olarak atandılar.Burdaki sorun öğretmen olarak atanmaları değil çünkü öğretmenler tabi ki öğretmenlik mesleğini icra etmeliler bu konuda karşı çıkılacak bir durum yok fakat koordinasyon eksikliğine bağlı olarak öğretmen olarak atanmayı bekleyenler atanamadı ve mağdur oldular.Adayların hem memurluk kadrosuna hem de öğretmenlik kadrosuna atanması diğer adayları devre dışı bıraktığı gibi her iki kurumda kadro işgaline sebebiyet verdi.

Öğretmen olmayı bekleyenler de son ana kadar herhangi bir atama takvimi açıklanmadığı için meslek hayatına atılmak için eylüldeki memur alımlarına başvurup atanmak istedi.MEB tarafından herhangi bir duyuru yapılmış olsaydı tabi ki de öğretmen alımlarını bekleyip atanmayı bekleyecekti fakat bu belirsizlik söylediğim şekilde mağduriyete neden oldu.

  Milli eğitim Bakanlığı iki kadroya aynı kişinin atanmasının doğuracağı mağduriyetin önlemini almalıydı(atama planını takvim ile daha önceden duyurmalıydı).Bir tarafta eylülde ataması yapılan kamu kurumlarının boş kalan kadroları bir tarafta eylülde atanıp öğretmenliğe de atananların doldurduğu kadroya bağlı olarak boşta kalan engelli öğretmenler.

 

  Bu mağduriyetlerin çözümü basit boşta kalan engelli öğretmenler için acilen bir ek atama yapmak.Ayrıca eylülde atanıp kasımda öğretmenliğe geçen öğretmenlerin boşalttığı memurluklar içinde yeniden bir memur alımı duyurusuna da çıkılmalıdır.Bu şekli ile atananı da atama bekleyeni de mağdur olmaz ve kamu yararı sağlanmış olur.

 

Saygılar ,

 

Sedat DEGER/  Eğitimci   Yazar

https://twitter.com/sedatdeger09

 

 

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 25.11.2014 19:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tarihçi 2014-11-25 20:19:00

engelli engelsiz herkesi engellediler atanmak hayal gibi...

Avatar
yönetmelik nerde 2014-11-25 21:02:03

yönetmelik nerde ne yapacağımızı bilmiyoruz

Avatar
emrah 2014-11-26 00:52:38

engelli öğretmenler için açılan kontenjan hem azdı hemde atama usulüne uygun yapılmadı. işsiz olan engelli öğretmenler işsiz kaldılar gene. sıkıntımızı gidersinler artık bizlerde atanmak istiyoruz.

Avatar
derin 21 2014-11-26 01:50:19

atamayi bekleyen engelli ögretmen sayısı 254 tür. bi zahmet ek atama yapin

Avatar
dilek asiii 2014-11-26 15:40:47

engeli meslektaşlarımada ek atam yapılsın

Avatar
almanca 2014-11-26 16:41:25

burda neden almanca yok.memurlar nette ve mis almanc ayı.ve inanın verdikleri sıralamalara çelişen bir meb var.söylediklerine adaletlerine güven duymak istiyoruz ama buna kendileri yaptıklarıyla izin vermiyorlar

Avatar
OKULÖNCECİLER 2014-11-26 18:42:46

HAYDİ OKULÖNCECİLER ANKETE HERKES OKULÖNCESİNİ İŞARETLESİN..
http://www.mebpersonel.com/anketler.html

Avatar
Oy uğruna atamaya hayir 2014-11-26 23:16:44

atamaya hayır meb in fazla fazla personeli var ne gerek var bunu herkes biliyor bu rant döndü yeter artık