banner406
banner396
07 Kasım 2012 Çarşamba 21:08
Meb Bütçesi Plan Bütçe Komisyonda Görüşülecek
Tbmm Plan Bütçe Komisyonunda 2013 Meb   Milli Eğitim Bakanlığının bütçesi görüşülecek. 

Özelikle  2013 yılında alınacak öğretmen sayısı ve 2013 yılı şubat ayında ek öğretmen ataması  konusunda atama bekleyen öğretmenler  komisyondan gelecek güzel haberler bekliyor


Mebpersonel.com olarka bütçe görüşmelerinde yaşananları sizlere aktaracaz.  www.mebpersonel.com

İşte Bütçe Görüşme Takvimi 

8/11/2012 Perşembe  MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (Bütçe+Kesinhesap)


Ölçme,Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (Özel Bütçe),(Bütçe+Kesinhesap)

Yükseköğretim Kurulu(Özel Bütçe),(Bütçe + Kesinhesap)

Üniversiteler (103 Bütçe +102 Kesinhesap)

www.mebpersonel.com Özel Haber www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 07.11.2012 21:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
atama hakkımız şubatta 30 bin 2012-11-07 21:58:16

Bizler şubat ayında atama bekleyen öğretmenler olarak ücretli öğretmenliğe , haksız alan değişikliğine , yetersiz öğretmen atamalarına ve öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına tepkimizi ortaya koymak için toplandık.bizler meb bakanın dediği gibi eminönün de yem bekleyen güvercinler değil , öğretmen olabilmek için senelerce emek sarfeden , alınteri döken ve bu mesleği hakkıyla yerine getirebilmek için çabalayan onurlu gençleriz.bakanın öğretmenlik mesleğini aşağılıyan o konuşmasında dağdaki şahinlere benzettiği , başka alanlarda iş arayan ve çalışan arkadaşlarımız ise bunu kendi rızaları ile severek deil mecbur kaldıkları için başka alanlara yönelmiştirler.çünkü kpss den 80 87 ve hatta 90 almalarına rağmen o çok güvendiğimiz devlet atamamış onlarda geçinebilmek için ya öğretmenlik dışında başka işlerde çalışmak zorunda kalmışlar ya da desanelerde güya hocalık adı altında sömürülmüş ve pek çok hakları olmaksızın kölelik yapmak zorunda kalmıştırlar.
Ülkemizin şuan içinde bulunduğu en büyük eğitim sorunlarının başında “ ücretli öğretmenlik “ denen uygulama gelmektedir.peki kimdir ücretli öğretmen?? Devletin öğretmen atamak yerine daha az maaşla çalıştırdığı, kadrolu meslektaşlarıyla aynı işi yaptığı halde aynı haklara sahip olamayan girdiği ders başına ücret alan kişidir. 4 yıl öğretmenlik eğitimi almış kişilerin yaptığı gibi öğretmenlik mesleğiyle alakası olmayan 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite mezunu herkesin yapabileceği, okula devam zorunluluğu olmayan yani istediği zaman çalışmayı bırakabilen veya bırakmaya mecbur bırakılan öğretmendir" bu sistemde hem aileler hem öğrenciler hem de senelerdir atama bekleyen öğretmenler madur olmaktadır.Bu işten tek çıkar sağlayan ise ücretli öğretmene normal öğretmen maaşının yarısını ödeyen Maliye bakanlığıdır.Bu sistemde derslere öğretmen adı altında hiçbir formasyon eğitimi almayan veteriner mühendis işletmeci ve daha pek çok farklı meslek gurubundan mezun kişiler girmektedir.Sürekli olarak eğitimin kalitesinin artırılmasından söz eden hükümet bu sistemle nasıl bir kalite yakalamayı planlamaktadır ? değerli halkımız sizlerden isteğimiz bu ücretli öğretmenliğe pirim vermemenizdir.meb şikayet hattı alo 147 yi arayarak , ücretli öğretmen değil kadrolu öğretmen istediğinizi söleyerek sizlerde bize en önemlisi kendi çocuklarınızın geleceğine sahip çıkın !! Bir gecede kimseye danışılmadan hatta meb bakanının dahi haberi olmadan çıkarılan yeni 444 sistemi ise ülkemizin eğitim sorunlarını sanıldığının aksine azalmak yerine daha da arttırmaktan öteye gitmemiştir.
Başbakan daha dün 10 yılda 358 bin atama yaptıklarını ve öğretmen sıkıntısını çözdüklerini söyleyerek kamuoyunu yanıltmaya yönelik açıklamalarda bulunmaktadır.Oysaki hiçbir sorunun çözüldüğü yoktur aksine yeni 444 sistemi ile türk eğitim sisteminin başına bir çorap daha örülmüştür.Şuan bizler 4 yıllık öğretmenlik eğitimi aldığımız hatta ülkemizde öğretmen açığı olduğu halde atanamayan gençleriz.oysaki meb in şuanda başında bulunan bakanı bundan önceki bakanları ise eğitimle hiçbir alakaları olmadığı halde bu ülkenin eğitim sisteminin başına geçirilmiştirler.kendisi bir işletmeci olan sayın meb bakanının ve bundan önceki bakanların eğitim sisteminden anlamadıkları ücretli öğretmenlik uygulaması başta olmak üzere her yıl sık sık değişikliğe gittikleri sınav sistemlerinden de anlaşılmaktadır.
Ülkemizn de kurucu üyeleri arasında olduğu OECD de türkiyenin eğitim sistemine dair yayınladığı raporunda tam da bahsettiimiz konu ile alakalı açıklamalarda bulunmuştur.kuruluşun raporuna göre Türkiye üye ülkeler içinde kalifiye öğretmen açığı en fazla olan ülkedir.önmeli derslerde 10 okulun 8 de açık olduğu belirtilmesi bizim haklılığımızı bir kez daha ortaya koymuştur.
Hemen hemen har konuşmasında 3 çocuk vurgusu yapan başbakanın bu 3 çocuk için öncelikle bir aile gerektiğini bilmemesi imkansızdır.Peki bir aile nasıl kurulur , başbakanın bundan haberi var mıdır ? atanamayan öretmen nasıl aile kurup nasıl çocuk sahibi olacaktır? Her boku bilip her boka karışan başbakan artık buna da bir el atsa iyi olur.ayrıca o 3 çocuk olduktan sonra onların geleceği nasıl kurulacak o da ayrı bir konudur.
Başta meb bakanı olmak üzere peşinden pek çok bakanın en sonda başbakanın dile getirdiği “ bu ülkede mezun olan her öğretmeni devlet işe almak zorunda değil “ beyanı ise sadece atama bekleyen öğretmenleri değil bütün üniversite mezunlarını tehdit eden bir beyandır.şuan atama yapmak için bin dereden su getiren hükümetin ileride diğer meslek gurupları içinde aynı açıklamayı yapmayacağının hiçbir garantisi yoktur.şöyleki yarın sevgili hemşireler mühendisler doktorlar hukukçular devletin artık size ihtiyacı yoktur.sizi de almak zorunda değiliz demesi , çok genç nufusa sahip olan ve her yıl milyonlarca gencini ünilerden mezun eden ülkemiz de hiç de uzak değildir.Madem bu ülkede devletin öğretmene ihtiyacı yoktur o zaman neden 81 ilde üniversite açılmış ve binlerce gencin umutlarıyla oynanmıştır?her fırsatta hak ve hukuktan bahseden başbakanın bizim sesimizi duyması için açlık grevi mi yapmamız lazımdır.
Bizler ne dilenciyiz ne güvenciniz sadece öğretmeniz ve atanmak istiyoruz.bunun içinde tüm engelleme ve hakaretlere rağmen mücedelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

Avatar
besyo33 @atama hakkımız şubatta 30 bin 2012-11-07 23:00:13

en başından sonuna kadar katılıyorum hocam...!!!!

Avatar
gürkan polat 2012-11-08 00:32:03

ücretli öğretmenlik yapan sözde meslektaşlarıma sesleniyorum buraya girip yorum yapmakla hiç bir şey olmuyor lütfen biraz onurlu olun mevsimlik işçi gibi önünüze atılan 600 tl için bu düzenin oyuncağı olmayın !!!

Avatar
edebiyat 2012-11-08 00:40:05

allah askina artik subat atamasi kesinlessin belirsizlige katlanmak yasarken olmek gibi

Avatar
30000 atama istiyoruz.. 2012-11-08 09:39:49

inşallah bugün güzel haberler alırız..

Avatar
görsel sanatlar 2012-11-08 10:35:40

30 bin şubatta atamayı istitoruz

Avatar
ezgi 2012-11-08 10:48:29

şubatta atama olacak allahın izniyle....

Avatar
fen 2012-11-08 11:30:52

en az 30 bin atama istoyoruz.....