banner406
banner396
26 Temmuz 2012 Perşembe 13:52
MEB, en çok ihtiyaç olan öğretmen branşlarını açıkladı
 
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'den Öğrencilere;

 

Proje kapsamında gerçekleştirilen öğretmen arz ve talepprojeksiyonlarıyla;

 

MEB, 2023 vizyonu çerçevesindeulusal öğretmen istihdam politikasını hazırlayarak öğretmenlik mesleğineilişkin insan kaynakları politikasını ortaya koyacak ve bu alanda veriye dayalıetkili ve verimli planlama imkânına kavuşacak ve sistemin sürdürülebilirliğinisağlayacak BİT temelli sistem ile daha uzun vadeli yeni projeksiyonlaroluşturulacak,

 

YÖK ve öğretmen yetiştirenfakülteler, gelecek vizyonu ile bilgiye dayalı planlama ve yönetim imkânınakavuşacak, eğitimin tüm kademelerinde devlet okullarında ve özel okullardaistihdam edilebilecek öğretmen sayılarına göre belirlenecek üniversiteöğretmenlik program kontenjanları yükseköğretimde arzın rasyonel verilere göreşekillenmesine yardımcı olacak,

 

Proje sonuçları, öğrenciye,ailesine ve bu alanda eğitim hizmeti veren üniversitelerin kullanımınasunulacak bu bilgi sayesinde gençlerimiz kariyer planlaması ve meslek seçiminigüvenilir verilere dayalı olarak çok daha bilinçli yapabilecektir.

 

MEB, bu proje kapsamında 2023yılını hedef alarak yaptığı projeksiyonlarla öğretmen ihtiyacının hangialanlarda yoğunlaşacağına ilişkin ilk belirlemeleri yapmıştır. Yükseköğrenimtercihlerinde öğretmenlik mesleğine yer vermek isteyenlerin tercihleriniyapmadan önce, eğitim sistemimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalarının,mesleklerini icra edebilme fırsatı yakalamaları açısından faydalı olacağınıdüşünüyorum.

 

2012 Lisans Yerleştirme Sınavı(LYS) sonuçlarına göre öğretmenlik mesleğini tercih edecek öğrencilerimizinİKOP projesi kapsamında geliştirilen sistem kullanılarak hazırlanan öğretmenprojeksiyonunda en çok ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanlarını dikkate almalarıgerekmektedir.

 

İlk projeksiyon sonuçlarına göreönümüzdeki yıllarda en çok ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanları;

 

1-Rehber Öğretmen,
2-İlköğretimMatematik Öğretmenliği,
3-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği,
4-TürkçeÖğretmenliği,
5-Beden Eğitimi Öğretmenliği,
6-Fen ve
Teknoloji Öğretmenliği,
7-Sosyal Bilgiler Öğretmenliği,
8-İngilizce Öğretmenliği,
9-Türk Dili veEdebiyatı Öğretmenliği,
10-Almanca Öğretmenliği,
11-Görsel Sanatlar/ResimÖğretmenliği,
12-Müzik Öğretmenliği
, 13-Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği,1
4-Biyoloji Öğretmenliği,
15-Matematik Öğretmenliği,
16-Coğrafya Öğretmenliği
,17-Kimya Öğretmenliği,
18-Fizik Öğretmenliği,
19-Felsefe Öğretmenliği,
20-TarihÖğretmenliğidir.

 

Öğretmenlik kariyer mesleğindearz ve talep boyutunu birlikte ele alarak yapılan bu gelecek kestirimiçalışması, Türkiye'de bir ilk olup, diğer meslek dalları için de örnek olacaknitelikte olan bu çalışmada gelinen aşamayı ve saptanan verilere dayalı olarakhazırlanan öğretmen arz-talep projeksiyonlarının ayrıntılı sonuçlarını,ilerleyen günlerde yapılacak proje tanıtım ve ilerleme toplantısında kamuoyuile paylaşacağım.

 

Kamuoyununbilgilerine sunarız.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Son Güncelleme: 26.07.2012 13:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
deniz 2012-07-27 10:01:21

Arkadaşlar dün meb tarafından yayımlanan liste kafaları karıştırmasın ve yanlış anlamalara neden olmasın. O liste "GELECEK ON YIL İÇİNDE ORTAYA ÇIKACAK TABLOYU" ifade ediyor.Ağustos atamalarında ise ağırlık verilecek alanlar meb in daha evvel aaçıkladığı öğretmen ihtiyacı listesine göre olacak ve o listede sınıf öğretmenliği alanından hala 6 bin açık görülüyor... sonuç olarak bu sene ve önümüzdeki seneki alımlarla sınıf ve okulöncesi açığı kapanacak ve önümüzdeki on yılda ihtiyaç duyulan alanlardan olmayacak, ihtiyaç ise bıranşlara kayacak....buda şunu gösteriyor okulönceis ve sınıftan bu sene ve önümüzdeki sene tüm ihtiyaç kapatılacak şekilde ortalama 5 er binlik iki alım yapılacak ve ihtiyaç ortadan kalkacak...

Avatar
vatandaş @deniz 2012-07-29 12:53:46

çok hayalperest bir yazı olmuş...
sınıf öğretmenliğinde yaklaşık 50 bin fazlalılık varken bunun bir kısmı eritilse bilse bile en az 25-30 bin fazlalık olacak herhalde bunu da görebilenler olur...

Avatar
Larry Fox 2012-12-29 12:38:15

süresi kredi̇ için çok düşük faizle kredi arıyorsunuz?

eğer başarı olmadan bankalardan kredi almak için denediniz mi? acilen borç almak için paraya ihtiyacım var? kendi iş genişletilmesi veya kurulması için para ihtiyacınız var?. hepimiz% 3 gibi düşük bir faiz oranı ile 5.000 bizi dolar 5,000,000.00 değişen bir kredi miktarı ile uzun ve kısa vadeli krediler, sterlin, euro, czk vb sunuyoruzdünyası uygulama parçaları 18 yaş ve üzerinde olan adaylar için kullanılabilir.

daha fazla bilgi için, e-posta yoluyla irtibata geçiniz: 24hourloanservice@gmail.com
saygılar
larry fox