banner406
banner396
12 Ağustos 2015 Çarşamba 08:35
MEB İKGM Genel Müdürü Hamza Aydoğdu'dan Aday Öğretmenlere Müjde

 

İŞTE O AÇIKLAMALAR. 

Değerli Arkadaşlar; Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda, öğretmenlerin 2015 yılı yaz tatili aile birliği ve sağlık mazeretlerine bağlı yer değiştirmeleri aşağıda açıklandığı şekilde yapılacaktır. Aday öğretmenlerden 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla bir yıllık çalışma süresini doldurup 11 Ekim 2015 tarihinde ilk kez yapılacak yazılı sınava girecek olanlar, aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme isteğinde bulunabilecektir. Bu şekilde görev yerleri değiştirilen aday öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmasına esas yazılı sınava yeni görev yerlerinde katılacaktır. Ayrıca bu durumda olanlara yazılı sınav sonrası sözlü sınav yapılmayacaktır. Öğretmenlerden özel sektörde çalışan eşlerinin başvuruların son günü itibarıyla son iki yıl süre zarfında en az 360 gün sigortalı hizmeti olduğunu ve sigortalılığının halen devam ettiğini belgelendirenler, aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği isteğinde bulunabilecektir Bu arada her zaman öğretmenlerimizin yanında olan ve iki gündür öğretmenlerimiz adına görüşmeleri yürüten Sayın Bakanımıza Bütün öğretmenlerimiz adına sonsuz şükranlarımı sunuyorum...Hayırlı uğurlu olsun..  

Aday Öğretmen Sınav Kılavuzu ve Sınav Tarihleri Belli Oldu -  Milli Eğitim Bakanlığı 2015 Yılı Aday Öğretmenlerin Asli Öğretmenliğe geçiş Sınavı Kılavuzu MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖĞRETMEN YETİŞTİRME VE GELİŞTİRME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ tarafından yayımlandı. Aday Öğretmenlerin girecekleri Asli Öğretmenliğe geçiş sınavı tarihi belli oldu    

1-GENEL AÇIKLAMALAR 

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu 43. Maddesi gereğince oluşturulan 17 Nisan 2015 tarih ve 29329 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği “ hükümleri ile 03 Ağustos 2015 tarih ve 7736605 sayılı Bakanlık Makam Onayı gereğince aday öğretmenlere yazılı sınav yapılacaktır.  Adayların 24.08.2015 ile 11.09.2015 tarihleri arasında http://www..meb.gov.tr adresinden başvurularını yapacaktır. Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı 11 Ekim 2015 Pazar Günü Saat: 10.00’ da 81 il merkezinde yapılacaktır.  

2. BAŞVURU ESASLARI 

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğince performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olan aday öğretmenler bir yıl fiilen çalışma şartını yerine getirmeleri halinde sınava girebilecektir. 

2.1.1. BASVURU SARTLARI 

Sınava, performans değerlendirmesi sonucunda, başarılı olan sınav tarihinde bir yıl fiilen çalışma şartını tamamlayabilecek durumda olan aday öğretmenler başvurabilecektir. 657 sayılı Kanun ve diğer kanunlar uyarınca aylıksız izin almak suretiyle geçirilen süreler, en az bir yıllık fiili çalışma süresinden sayılmaz. 

2.1.2. BAŞVURU İŞLEMLERİ 

a) Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı başvuruları, 24 Ağustos 2015 – 11 Eylül 2015  tarihleri arasında saat: 17.00’e kadar elektronik ortamda alınacaktır. 

b) Aday, http://www..meb.gov.tr internet adresinden başvuru işlemini yapabilecektir. 

c) Aday, kimlik ve başvuru bilgilerini “Elektronik Başvuru Formu”na girerek MEBBİS  üzerinden gelen bilgilerinin doğruluğunu kontrol edecektir. 

ç) Aday “Elektronik Başvuru Formu”nun bir çıktısını, eğitim kurumu müdürüne imzalatıp mühürleterek bir suretini alacaktır. 

d) Elektronik Başvuru formunun bir sureti de adayın özlük dosyasında saklanacaktır. 

e) Başvuruda bulunacak adayın sınava ilişkin bilgileri, MEBBİS kayıtlarından alınacağından MEBBİS kayıtlarında personele ilişkin öğrenim durumu, hizmet süresi vb. bilgilerin tam ve doğru olarak kayıtlara işlenerek sorumlu birimlerce güncellenmesi gerekmektedir. 

f) Bilgilerin tam ve doğru olarak kayıtlara işlenmemiş olması durumunda başvuruda bulunan adaylar açısından başvurunun kabul edilmemesi gibi sonuçlar doğurabileceğinden sorumlu birimlerin adayların bilgilerini güncellemesi ile ilgili gerekli özeni göstermesi gerekmektedir. Adaylar tarafından bilgilerin elektronik ortamda hatasız, eksiksiz ve başvuru kılavuzuna uygun doldurulması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili sorumluluk adayın kendisi ile özlük dosyalarının tutulduğu birime ait olacaktır. 

g) Başvurular esnasında oluşabilecek aksaklıklara itiraz eden adayların durumları incelenerek, adaylara başvuru süresi içerisinde başvurulardan sorumlu birimce cevap verilecektir. 

h) Sınava başvuran adaylar arasında sınav öncesinde ve sınav anında ÖDSGM tarafından tedbir alınmasını gerektirecek herhangi bir özür durumuna sahip olan aday var ise bunlar sağlık kurul raporunun, özürlü kimlik kartının kurum onaylı örneği veya adayın özür durumunun resmi olarak işlenmiş olduğu nüfus cüzdanı örneğinin herhangi birini bir nüsha halinde bağlı bulunduğu kuruma teslim edecek ve “elektronik başvuru formu” nda “özür durumlarını” ve “almak istediği hizmet” kutucuğunu işaretleyeceklerdir. Beyan edilen özür durumunun doğruluğundan başvuruyu yapan aday, raporun geçerliliğinden ise ilgili kurum sorumlu olacaktır. 

UYARI:  Aday, doldurduğu Elektronik Başvuru Formu ile Başvuru Kılavuzu’nda belirtilen bütün hükümleri kabul etmiş sayılır ve bunun aksine yapılan eksiklik ve yanlışlıklardan doğacak sonuçlardan adayın kendisi sorumlu olacaktır. 

2.2. SINAVLA İLGİLİ ESASLAR 

2.2.1. SINAVDA UYGULANACAK TESTLER 

Sınavda; adaylara toplam 100 adet çoktan seçmeli (4 seçenekli) soru sorulacaktır. Sınavda çıkacak sorulara ilişkin konu başlıkları ve soru dağılımları aşağıda yer almaktadır. 

A. 657 ve 4483 sayılı kanunlar (%20), 

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu- ( kısım 8 ve 9 hariç ) 

2. 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun 

B. Bakanlık teşkilatı, görevleri ve mevzuatı (%30), 

1. 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 

2. 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname 

3. 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu 

4. Görevin gerektirdiği diğer mevzuat 

a) 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun 

b) 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu 

c) 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu 

d) Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği 

e) Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 

f) Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler  Yönetmeliği 

g) Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği 

C. Öğretmenlik uygulamaları (%50). 

1. Eğitim öğretimin planlanması, 

2. Öğrenme ortamları, 

3. Sınıf yönetimi, 

4. Öğretim yöntem ve teknikleri, 

5. Ölçme ve değerlendirme. 

 Son Güncelleme: 12.08.2015 08:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.