banner406
banner396
07 Haziran 2016 Salı 17:11
MEB İl içi yer değiştirmeleri belli olan hangi öğretmenler harcırah alabilecek?
 İl içi nakil sonuçları, 6 Haziran itibariyle illerin neredeyse büyük kısmında açıklandı. MEB'in daha önce açıkladığı takvime göre, ilişik kesme işlemleri 17 Haziran'dan itibaren yapılabilecek.

MEB İl içi yer değiştirmeleri belli olan hangi öğretmenler harcırah alabilecek? MEB İl içi nakli çıkan hangi öğretmenler harcırah alabilecek? İl içi nakil sonuçları, 6 Haziran itibariyle illerin neredeyse büyük kısmında açıklandı. MEB'in daha önce açıkladığı takvime göre, ilişik kesme işlemleri 17 Haziran'dan itibaren yapılabilecek.
Peki ilişik kesen öğretmenler, harcırah alabilecek mi, mehil müddeti izni kullanabilecek mi?
Hem mehil müddeti hem de harcırah sorusu "memuriyet mahalli" kavramıyla ilgilidir. Memuriyet mahalli içindeki bir yere atananlar hem harcırah alamayacak hem de mehil müddeti kullanamayacak.
Memuriyet mahalli ise 6245 sayılı Kanununda şu şekilde tanımlanmıştır:
"Memuriyet mahalli: Memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgahının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü, büyükşehir belediyelerinin olduğu illerde ise il mülki sınırları içinde kalmak kaydıyla memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgahının bulunduğu ilçe belediye sınırları içinde kalan ve yerleşim özellikleri bakımından bütünlük arz eden yerler ile belediye sınırları dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu yerlerin devamı niteliğindeki mahaller ve kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerleri;"

Bu tanıma göre, büyükşehir olmayan iller için konuşacak olursak;
1‐ Görev yeri veya ikametgahı belediye sınırları içerisindeki bir yer ile,
2‐ Görev yeri veya ikametgahı belediye dışında olmakla birlikte yerleşim yeri bakımından şehir veya kasabanın devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü yerler, memuriyet mahallidir. Ve memuriyet mahalli içindeki nakillerde harcırah da ödenmemektedir, 15 günlük mehil müddeti izni de verilmemektedir.

Diğer taraftan, 27 10 2014 tarihli ve 29188 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Harcırah Kanunu Genel Tebliğinde; "Buna göre idareler harcırah verilmesi veya verilmemesini icap ettirecek olan çeşitli illere ait uygulama örneklerini de göz önünde bulundurarak yukarıda yapılan açıklamalar doğrultusunda uygulamalarına devam edecekler, ihtiyaç duyulması halinde o il genelinde farklı uygulamaların önüne geçilebilmesi amacıyla defterdarlıklardan yol gösterici mahiyette görüş alacaklardır." açıklamalarına yer verilmiştir.

Buna göre naklen gidilen yerin, yerleşim özellikleri bakımından memurun görev yaptığı veya ikametgahının bulunduğu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup bulunmadığı konusunda Defterdarlıklardan görüş alınabilir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.