banner406
banner396
12 Şubat 2015 Perşembe 00:58
MEB, Mahkeme Kararımız Gereği En Az 500 Engelli Öğretmen Ataması Yapmalıdır
 Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Servisi

MEB, Mahkeme Kararımız Gereği Şubatta En Az 500 Engelli Öğretmen Ataması Yapmalıdır ;

 

    7 Kasım 2014’te yapılan 400 engelli öğretmen atamasında branşlara göre kontenjan belirlenmeden sadece EKPSS puanı üstünlüğüne göre atamaların yapılmasının mevzuata aykırı olduğu ve engelli öğretmen adaylarının mağdur edildiğini dile getirmiştik.Bu duruma istinaden açılmış dava sonucunda Ankara 4. İdare mahkemesi 2014/2082 Esas No ‘lu kararında yapılan atamalarda hukuk’a uyarlık olmadığına kanaat getirerek atama işlemlerinin yürütmeyi durdurma kararı almıştır.

 

      Ankara 4. İdare Mahkemesi Kasım 2014’te yapılan 400 engelli öğretmen atamaları ile ilgili verdiği kararında; Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri uyarınca branşlara göre kontenjan belirleme yoluna gidilmeden sadece adayların aldıkları EKPSS puanı üstünlüğüne göre atamaların yapılması hukuka uygun bulmamış ve yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir.

         T.C.

ANKARA  4. İDARE MAHKEMESİ

 ESAS NO : 2014/2082 

"(...) Dava dosyasının incelenmesinden, Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliği bölümünden mezunu olan ve 2014 yılı Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda EKPSSP3 puanı türünde 68,95976 puan alan, tercih dışı da atanmak istediğini belirtmesine rağmen herhangi bir kuruma yerleşemeyen davacı tarafından, alanlar itibariyle kaç öğretmen atanacağı hususunun yetkili kurullar tarafından Yönetmeliğe uygun olarak belirlenip ilan edilmediği, engelli öğretmen adaylarının kendi alanları itibariyle belirlenen kontenjan çerçevesinde Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavında gösterdikleri başarıya göre aldıkları puan üstünlüğüne göre sıralanmadığı, mevzuata aykırı olarak açıktan ve kurumlar arası yeniden atama yapıldığından bahisle, 07/11/2014 tarihinde yapılan 400 engelli öğretmenalımı atamalarında kendisinin atanmaması yönünde tesis edilen davalı idare işleminin ve07/11/2014 tarihinde yapılan 400 engelli öğretmen atanmasına ilişkin işlemin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle bakılmakta olan davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Yukarıda belirtilen mevzuat hükümlerinden, engelli öğretmen ataması kapsamında özel hükümler getirildiği, Bakanlığa atama izni verilen kadro sayısı ile sınırlı olmak üzere, illere ve alanlara göre atama yapılacak engelli öğretmen sayılarının ihtiyaç ve kadro durumu gözönünde bulundurularak Bakanlıkça belirleneceğinin belirtilmesi karşısında, davalı idare tarafından 07/11/2014 tarihinde yapılan engelli öğretmen atamalarında, alanlar itibariyle bir kontenjan belirleme yoluna gidilmeden, adayların aldıkları puan üstünlüğüne göre tercihlerine göre atandığı anlaşılmaktadır. Bu durumda, davalı idare tarafından, alanlara ve illere göre kontenjan belirlemesi yapılarak, sınav ilanının yapılması gerekirken, bu şekilde bir belirlemeye gitmeden EKPSS'na giren adaylardan hangi alanda kaç öğretmen atanabileceği hususu gözardı edilerek, sadece EKPSS puanına göre atamaların yapılması işlemlerinde hukuka uyarlık görülmemiştir. Ayrıca, işbu karar uyarınca, bahse konu mevzuat hükümlerine dayanılarak, davalı idarece yeniden bir sıralama yapılması da gerekmektedir. Öte yandan, uyuşmazlık konusu işlem atama işlemine ilişkin olması nedeniyle uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğabileceği açıktır. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden, 2577 Sayılı Kanun'un 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 7 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz yolu açık olmak üzere, 16/01/2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi. "Denilmiştir

 

    Bu mahkeme kararına göre 400 kadroya yapılan engelli öğretmen atamalarının MEB tarafından gelişi güzel gerçekleştirildiği tescillenmiştir. Kasım 2014 atamalarında bakanlığın branşlara ve illere göre sıralama yapmaması nedeniyle mağdur olarak konuyu sendikamız hukuk servisiyle yargıya taşıyanların da benzer kararlar alacağını ve atamalarının gerçekleşeceğini öngörmekteyiz.

 

    Yasanın öngördüğü engelli kadro oranının çok çok altında engelli öğretmen istihdam eden Milli Eğitim Bakanlığının, hem Kasım 2014 döneminde açıkta kalan öğretmenleri hem de bu arada formasyonlarını tamamlamış olanları mağdur etmeyecek şekilde en az 500 öğretmen alımı yapması, bu alımı da il ve branş gözeterek gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Sendikamız bundan sonra da engelli öğretmenlerimizin yanında olmaya devam edecektir.

 

Sedat Değer

Anadolu Eğitim Sendikası

Hukuk ve Toplu Sözleşmelerden Sorumlu Genel Başkan yardımcısı

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 11.02.2015 19:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tacettin 2015-02-12 07:34:52

yüzde yediden yüzde bire düşürülen açıktan atama kontenjanı da tekrar mağduriyetlerin engellenmesi için yükseltilmelidir...