banner406
banner396
01 Ocak 2014 Çarşamba 20:54
MEB Öğretmenlere Kulağını Tıkadı
  Atanmayı bekleyen Öğretmenler
 
  40 Bin öğretmen ataması istiyorlar Şubat ayında.Her ne kadar 10 bin öğretmen atama sayısı iyi bir rakam olarak görünse de;atamayı bekleyen öğretmen sayısı da  400 bin’i buluyor.Yani istedikleri gibi 40 bin öğretmen atansa bile ancak %10 ‘u eritebilecek.Onca öğretmenin psikolojileri bozularak intihar ettiklerinin unutulmaması gerekir.Bu kadar hassas bir mevzuya  gelmişken atanmayan öğretmenlerin durumu.Bence Atama sayıları belirlenirken bin kere düşünülmesi gerekiyor.
 
 
Özür durumuna bağlı atamayı bekleyen öğretmenler
 
2014 Yarıyıl Öğretmenlerin İl İçi ve İller Arası Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Duyrusun’da Birçok eksikliğin olduğunu yayınlandığı günden beri  dile getirdik
A)    

 Aday Öğretmenlerin Eş durumu atamasına başvuru hakkı:  Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen sendikalarının açtıkları davalar sonucu öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin  35. Maddesinin 3 ve 4. Fıkralarının yürütmesi durdurulmuştu.Danıştaya her ne kadar sağlık özründe adaylık şartı aranmaması için dava açılsa da eş durumu içinde belirleyici hüküm olduğu için ;otomatikman eş durumu ataması için adaylık şartı aranmasını isteyen madde de yürürlüğü durdurulmuş oldu.Yani artık yönetmelikte eş durumu atamasını isteyenler için adaylık şartı aranır hükmü olmadığı için şubatda yapılacak olan eş durumu atamalarında da adaylık şartı aranamaz.Bakanlık Danıştay kararları sonucu ya 3. Ve 4. Fıkranın yerine yeni maddeleri ekleyerek yönetmeliği değiştirecekti ya da şimdi bu maddeler olmadığı için eş durumu isteyenler için adaylık şartı aramaması lazım.duyuru veya klavuzlar yönetmeliklere göre oluşturulur şu anda yönetmelikte olmayan bir hüküm özür durumu duyurusunda olamaz.Aksi takdirde mevcut hukuki boşluğa dayanarak birçok öğretmen MEB’e dava açacaktır ve muhtemelen anlattığım durumdan dolayı da bir hayli bakanlığın başı ağrıyacak.Gereken adımlar atılmalı ya yönetmeliğe madde eklenmeli yada yönetmeliğe madde eklenene kadar bir defaya mahsus aday öğretmenlere eşlerinin yanlarına gitme hakkını tanıyın.                                                                                                                                                                             Aday Öğretmenler Önlerini Görmek İstiyorlar Haberimiz için tıklayınız…..
B)     
  Duyuruda Öğrenim özrünün bulunmama sorunu:  En büyük eksikliklerin başında geliyor öğrenim özrünün duyuruda bulunmaması.Eğitim bakanlığı olmanın sorumluluğu ile eğitim alanında kendini geliştirmek isteyen öğretmenlerin önlerini tıkamamamız gerekir.Eğitim adına yapılan her adım her zaman devlete olumlu bireyler olarak geri dönüt getirir.Yüksek lisansı her öğretmen kendi çalıştığı yerde yapamıyabiliyor.

Şubat Da Öğrenim Özrü Kesinlikle Yapılmalı Haberimiz için tıklayınız….

  Görüldüğü gibi her üniversite şartı aynı değil ve yüksek lisans yapmak isteyen öğretmenlerin şahsileşen mülakatlar karşısında bulunduğu ilde yüksek lisansa başlaması her zaman mümkün olmayabiliyor.Bu yüzden aşk ve şehvet ile yüksek lisanlarına devam edebilmeleri için öğrenim özrüne izin verilmesi gerekiyor.Benim önerim istismarın önüne geçilebilmesi için öğretmenin şu anda bulunduğu okulda hakkı saklı kalmak kaydı ile yüksek lisansı bitene kadar eğitim özrünün bulunduğu ile yer değiştirme hakkı verilmesi sorunu kökünden çözecektir.Yüksek lisans sonunda ise yine eski yerine dönmek kaydıyla yer değiştirme tüm istismarında önüne geçecektir.


Öğrenim Özrü Hakkı Verilmeli Haberimiz için tıklayınız….
C)     

Askeri öğretmenler ve ücretsiz izin dönüş tarihi sorunu: Birkaç günden dolayı eşlerinden ayrı kalacaklar haberimizde de dile getirdiğimiz bu sorunun muhakkak çözülmesi gerekiyor.Aday öğretmenlere eş durumu hakkı verilmeyecek ise kesinlikle bu tarihler değiştirilmesi gerekiyor.2012 şubat da atanan öğretmenler bakanlığın kendi açıklaması ile beraber 6 şubat 2012 den itibaren görevlere başlamışlardı;bu arkadaşlardan askeri öğretmenlik yapanlar 1 senelerini askeri öğretmenliklerinde geçirdikleri için ancak en erken 6 şubat 2014 tarihinden itibaren adaylıkları kalkacak o yüzden kendi ellerinde olmayan nedenden dolayı mağdur edilmemesi gerekir.Bu yüzden adaylık kaldırılma şartının 31 ocak yerine 21 şubat 2014 olarak değiştirilmesi meyil süresi ile beraber hesaplanarak kabul edilmesi gerek.
D)   

  Eş durumu Atamalarında Sigorta Prim Günü sorunu: Biliyorsunuz son iki senelik süre de 360 gün sigortalı olma şartı için 8 ocak tarihi benimsenmiş durumda.Bu tarihin hiçbir izahı yok çünkü ocak ayının sigortasının yatırılması ocak ayı sonunda yapılır.Amaç her öğretmenin sıkıntıları giderilerek mağduriyetlerine son verilmesi gerekir.31 ocak 2014 tarihinin 360 gün sigortalı olma tarihi olarak alınması gerekir.Aksi  takdir de 8 Ocak 2014 tarihinin neden baz alındığının da açıklanması gerekir çünkü bu tarihte ısrar edilmesinin hiçbir amacı olamaz aksine bir çok öğretmenin hakkına girilecektir;kimsenin bu vebal altına girmesi de hiç de iyi olmaz.
E)    

  Özür Durumu İl İçi Yer Değiştirme Sıkıntısı:Şubat Ayındaki özür durumu atamasının amaçlarından biri de yazın özür durumundan eşinin bulunduğu ilçeye gelemeyn ve aynı il de km‘lerce  uzakta olan aileleri kavuşturmaktı.Anlaşılan mevcut duyuruya göre ise bu mümkün görünmüyor.Çünkü açıklamaya göre il içi özür durumu atamaya ancak eşinin bulunduğu ilçeye başvuru hakkı tanındı;zaten bu öğretmenler eşinin bulunduğu ilçelerde açık olmadığı için uzak ilçelere atanmışlardı.Şimdi de çoğu öğretmen açık olmadığı için atamalara başvursa da açık olmadığı için ailelerine kavuşamıyacaklar.İl/ilçe emri olmadığı için mağduriyetleri aynen devam edecek.Madem il emri hakkı verilmiyor bari arkadaşlara tüm ildeki ilçeler sistemde gözüksün ki en azından özürlerinin bulunduğu ilçeye yakın ilçelere gidebilmeleri sağlansın.
 
 
Yukarıda gösterdiğimiz sorun ve mağduriyetlere bir an evvel son verilmesi gerekiyor.Önerilerimizin yarın başlayacak olan özür atama başvurularının 1. Aşamasına dahil edilmesi bütün sorunları bitirecektir.Ayrıca gün geçtikçe sayıları büyüyen atama bekleyen öğretmenlerin mağduriyetleri ve hakları için bir an evvel  gerekli adımlar atılması gerekiyor ki şubat ayında istedikleri gibi;ekonomisi büyüyen Türkiye’ye yakışır şekilde 40 bin öğretmenin ataması yapılabilir.
 
 Saygılarımla…


Sedat  DEGER
Mebpersonel.Com  özel   haber
Bu  haber / yazının  tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir.  İzin  alınmadan veya  açık  kaynak gösterilmeden  yapılan  alıntılar için uyarı yapılmaksızın  yasal   takip  yapılır.www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 01.01.2014 21:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
defne 2014-01-01 21:13:25

il içi özür durumlarını çok güzel ele almıssınız ama lütfen ildışı özür grubundan yararlanacakların da isteklerini görün ..puan sistemi oldukça eşlerimizin yanına gidemeyeceğiz...

Avatar
Aday 2014-01-01 21:13:38

haber yapmanız çok güzel eş ataması istiyoruz

Avatar
cemal 2014-01-01 21:15:14

sedat bey böyle bir yazı yazdığınız için çok teşekkürler,, eş durumu özür grubundan tayin isteyen hocalarımızın sesi oldunuz. umarım bu sesimizi milli eğitim bakanlığıda duyar..

Avatar
hemöğretmen 2014-01-01 21:16:42

sorunlarımıza değindiğiniz için teşekkürler bide meb duysa gerçekten

Avatar
mustafa 2014-01-01 21:18:04

arkadaşlar öğretmen açıgı kapanırsa nasıl yer değiştireceğiz.tüm meslektaşlarımın atanmasını istiyorum fakat yer değiştirme imkansız hale gelebilir.

Avatar
öğrenim özrü 2014-01-01 21:23:29

öğrenim özrünün kılavuza eklenmesini bekliyoruz yarın.

Avatar
SAĞIRLAR 2014-01-01 21:26:58

tıkasınlar bakalım nereye kadar.allah islah etsin kulağini tikaynlari

Avatar
tevfik 2014-01-01 21:27:56

sedat hocadan başka kimse bu hatayı dillerdindirmiyor.meb danıştay kararını yok sayıyor.kanunsuzluk ve vicdansızlık bu