22 Kasım 2014 Cumartesi 11:39
Memurların Öğretmen Olarak Atanabilme Yolları
   Memur olarak görev yapan ve öğretmenliğe atanabilecek mezuniyet alanına sahip kişiler için bazı özel durumlar vardır ve birkaç yol ile öğretmenliğe atanabilirler.

Memurlar İstifa Edip Bekleme Süresi Sonundaki İlk Öğretmenlik Atamalarına Başvurulabilir;

 Memurların tabi olduğu 657 sayılı Devlet Memurları kanununa göre tüm memurların görevden çekilme ( istifa etme) hakkı var fakat bu hak ile beraber tekrar memurluğa geçebilmesi için bazı şartlar aynı kanun ile getirilmiştir.Görevden çekilirken usulüne uygun şekilde görevden çekilme ve usulüne uygun olmayan şekilde şekli bulunmaktadır;

  I) Usulüne uygun

Devlet memurları usulüne uygun şekilde görevden çekilmek zorundalar.Bunun için kurumlarına görevden çekilme isteğini yazılı şekilde bildirir.Bu talebe istinaden memur, ya kurumdaki görevine yeni bir kişi gelinceye kadar ya da istifasının kabulüne kadar görevine devam etmek zorundadır. Bu şekilde görevinden çekilenler devlet Memurları kanunun 97. Maddesinin a bendine göre 6 ay geçmedikçe herhangi bir devlet memurluğu kadrosuna atanamazlar.Bu yüzden usulüne uygun şekilde istifa edip öğretmenler ,istifalarının kabul tarihinden itibaren 6 ay sonunda öğretmenlik atama başvurusunda bulunur.

  II) Usulüne Uygun Olmayan

  Memur eğer yazılı görevden çekilme talebinin kabulünü beklemeden veya yerine başka birinin gelmesini beklemez ise (istifası kabul edilirse yerine başka birinin gelmesini beklemeyebilir) usulüne uygun görevden çekilmemiş sayılır.Ayrıca herhangi bir yazılı talepte bulunmayıp 10 gün görevine gitmemesi de görevden çekilme sayılacağı için herhangi bir istifa talebinde bulunmadan da istifa edebilir.Fakat bu şekilde usulüne uygun olmayan istifa şeklinde memurluğa (yani öğretmenliğe) başvururken bekleme süresi ,usulüne uygun istifa şekline göre biraz daha fazla.Yine aynı kanunun 97. Maddesinin b bendine göre 1 yıl beklemek zorundalar.o yüzden öğretmenliğe geçmek isteyen memur arkadaşların görevden çekilme yöntemini kullanacaklarsa usulüne uygun şekilde istifa etmelerini tavsiye ederim.

   III) Devir teslim İle Yükümlü Memurların Durumları

 Görevleri itibari ile görevlerinden çekilirken görevini devir teslim ile yükümlü olan memurlar 657 sayılı kanun 95. Maddesine göre hareket etmek zorundalar.Eğer bu şekilde kadroda memur olan memur arkadaşlar görevlerini teslim etmeden görevden çekilirse 657 sayılı kanunun 97. Maddesi  c bendine göre 3 yıl süre geçmeden hiçbir memurluğa atanamazlar.Bu yüzden görevini devir-teslim ile görevli memurlara öğretmenliğe geçerken kesinlikle usulüne uygun davranmalarını tavsiye ediyorum.

Sözleşmelilerin İstifa Edip beklemelerine Gerek Yok

   Sözleşmeli olarak çalışanların (657 Sayılı DMK 4/B sözleşmeli, 399 sayılı KHK’a tabi sözleşmeli(Kamu İktisadi Teşebbüsleri Personel Rejiminin Düzenlenmesi Ve 233 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Bazı Maddelerinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname)…vb sözleşmeliler) statüleri  farklı olduğu için muvafakat almasına  gerek yok.Ayrıca statüleri farklı olduğu için 657 sayılı kanun maddelerindeki görevden çekilme şartlarına da tabi değiller. Bu şekilde sözleşmeli çalışanlar  KPSS puanıyla öğretmenliğe başvuru yapabilir ve  eğer atanırsa sözleşmesini feshedip direkt göreve başlayabilir.

 

Kurumlararası Atama Yolu ile ve Muvafakat (izin ) ile  Öğretmenliğe geçilebilir

  Halen aday veya asil olan memurlar kurumlarından izin alarak öğretmenliğe geçebilirler.Aday veya asil memurlar öğretmenlik atamalarına, bulunduğu kurumdan hizmet belgesi ve KPSS(KPSSP10 ve KPSSP121) sonuç belgeleri ile başvurabilirler ve atanabilirler.Daha önceki atamalarda muvafakat(izin,onama) belgeleri öğretmenlik başvuruları esnasında istenirken artık memurlardan atandıktan sonra isteniyor ,bunun yerine başvuruların alındığı dönemde sadece başvuruyu yapan memur çalıştığını ve memuriyetini belgelendirmek için kurumundan hizmet belgesi alması yeterli .Unutulmaması gereken husus ise bu şekilde geçecek kişilerden KPSS’e katılma ve belirlenen kısasa göre başarılı sayılması gerekiyor.

 

  Kısacası kadrolu memurken öğretmenliğe istifa edip geçmek isteyenlerim geçmek isteyenlerin usulüne uygun bir şekilde görevden çekilmeleri en mantıklı görünen bir yol. Kurumlararsı atama yolu ile geçmek isteyenlerin ise KPSS (KPSSP10 ve KPSSP121) şartını unutmaması gerekir.Devlette sözleşmeli olarak çalışanların ise zaten hiçbir şekilde bir bağımlılığı olmadığı için direkt KPSS puanıyla öğretmenliğe geçip görevlerine başlayabilirler.

Saygılarımla

 

Sedat DEGER

Eğitimci Yazar

ttps://twitter.com/sedatdeger09

 

Mebpersonel.Com   

Bu  yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık yapılan alıntılar için  takip yapılır ve yasal işlem süreci başlatılır

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 21.11.2014 22:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KURUMLARARASI BELEŞ ATAMA YOK ÇOK ŞÜKÜR 2014-11-21 23:18:37

eski̇den hi̇zmet puaniyla sinavsiz ataniyorlardi

Avatar
buzlu 2014-11-21 23:10:27

bir memur olsaydım hayatta öğretmenliğe geçiş düşünmezdim. günden güne çığrından çıkan okullarda bu meslek artık insanı zorluyor.

Avatar
Kurtulduk KURUMLARARASI ATAMADAN @KURUMLARARASI BELEŞ ATAMA YOK ÇOK ŞÜKÜR 2014-11-22 10:22:20

60 la poli̇s ol ardindan sinavsiz öğretmen ol. ne güzel dünya

Avatar
KURUMLARARASI KPSS SİZ ATAMA YOK 2014-11-22 11:55:54

paşa paşa alan sinavina gi̇recekler

Avatar
KUrumlararası İSTEMİYORUZ 2014-11-22 14:07:43

sınav kazanamayan öğretmenliği unutsun

Avatar
kurumlararasına son verilsin 2014-11-22 21:13:16

yeter artık.

Avatar
Yunus AYKUT 2014-11-23 00:02:55

iyi günler sedat hocam
ben 6 yıldır üniversitede kaloriferci olarak çalışmaktayım.19/09/2014 tarihinde öğretmen olarak atandım. kurumum bana muvafakat vermedi. bende dava yolu ile 30/10/2014 tarihinde yürütmeyi durdurdum ve en geç 30/11/ 2014 tarihinde muvafakat almış olacağım. meb yasal süre içinde göreve başlayamadığım için (657"nin 62 ve 63 maddelerine isinaden atamamın yapılamayabileceğini söyledi. şimdi olaki ben üniversite'den ilişkimi kestim ve meb de benim atamamı yapmazsa ne olur . üniversite personel dairesi başkanı benim işsiz kalacağımı söylüyor bana bu konuda bilgi verebilecekmisiniz?
çok acil yardıma ihtiyacım var lütfen bana yardım edin... 0535 035 94 17

Avatar
sineksavar 2014-11-23 01:01:07

yüce meclisin kpss şartı aramaksızın öğretmenliğe geçişte kamu yararını gördüğü bir konuda yürütme makamı olan milli eğitim bakanlığının uygun görmemesi kabul edilebilir bir durum değildir. yasama organının kamu yararı gereği kpss şartı aramadığı bir durum mevcuttur. burada dershane öğretmenlerinin tecrübelerinden faydalanılması düşüncesinin ön plana çıktığı düşünülmekte iken kamu hizmetinde bulunan ve idari tecrübeleri yüksek olan personelin tecrübelerinden faydanılmamasının düşünülmesi gibi bir durum söz konusu değildir.