banner406
banner396
08 Eylül 2012 Cumartesi 01:53
Merkez teşkilatında geçici görevlendirilen öğretmenlere iyi haber!

Kamu kurum ve kuruluşları görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliğinde MEB ile ilgili öğretmen ve okul/kurum yöneticilerini ilgilendiren önemli bir değişiklik yapıldı. Yalnızca eğitim öğretim sınıfında görev yapanları ilgilendiren değişiklik eksik olmuştur. Genel idare hizmetler sınıfında taşra teşkilatında görev yapan yöneticilerde bu kapsama dâhil edilmeliydi. MEB havuza aldığı yüzlerce (GİH) yönetici içerisinden en azından isteklileri bu şekilde kadro değişikliğine tabi tutabilirdi. Ya da taşra yöneticilerinden uzman kadrolarına geçişi sağlayarak personelin daha verimli çalışmasına imkân sağlayabilirdi.

Yapılan bu değişiklik, MEB merkez teşkilatında geçici görevlendirme ile çalışan öğretmenlerin uzman kadrolarına sınavsız geçişini sağlayacaktır. Yapılan bu değişiklik merkez teşkilatında geçici görevlendirme ile görev yapan öğretmenleri kurtarmaya dönük bir adım olarak algılanmıştır. İnternet sitelerinde merkez teşkilatında geçici görevlendirilen öğretmenler bir süredir eleştiri konusu oluyordu. Hiçbir duyuru olmadan takdire dayalı olarak, öğretmenler uzman kadrolarına geçebilecekler. Bakanlığın 652 sayılı KHK nin 40. Maddesinde değişikliğe gitmesi gerekiyor. Yapılan değişikliğin MEB’in mevzuatına uyarlanması lazım. Öğretmenler açısından bir başka problemde uzman kadrolarının ek göstergesinin 2200 olması gibi görünse de 3000 ek göstergeden yararlanabilirler.

 

İŞTE O DEĞİŞİKLİK;

 

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN

DEĞİŞİKLİĞİ ESASLARINA DAİR GENEL YÖNETMELİKTE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

MADDE 1 – 15/3/1999 tarihli ve 99/12647 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin 2 nci maddesinin ikinci fıkrasına (g) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiştir.

“h) Millî Eğitim Bakanlığında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dâhil kadrolardan eğitim uzmanı kadrolarına,”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.


 

Son Güncelleme: 08.09.2012 01:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.