banner406
banner396
17 Eylül 2013 Salı 18:04
Mesleki ve Teknik Öğretmenlere Darbe!
07.09.2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ile 03.07.2002 tarihli ve 24804 sayılı Resmî Gazete'de Yayımlanan Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.
Mesleki Ve Teknik Eğitim Yönetmeliğini yürürlükten kaldıran yeni yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin meslek lisesi öğretmenlerinden almış olduğu hakları şu şekilde sıralayabiliriz:
Şöyle ki; Yürürlükten kaldırılan Mesleki Ve Teknik Eğitim Yönetmeliğin “ Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi” başlıklı 7. maddesi (c) fıkrasındaki; “Kurumda, “İşletmelerde Meslek Eğitimi” adı altında verilecek ek ders saati sayısı; bir alan/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıf/sınıflardaki uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünün iki katını geçemez.” hükümlerindeki “iki katını geçemez” ibaresi yeni yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer almamaktadır.


Yeni yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi” başlıklı 88. maddesi (c) ve (ç) fıkralarında işletmelerde meslek eğitimi adı altında verilecek ek ders saati sayısı bir alan ya da dalda işletmeye öğrenci gönderen sınıflarda sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünü geçemez olarak değiştirildiğinden özellikle öğrencilerin kırsal kesimlerde köy ve kasabalarındaki mesleki eğitim uygulamalarında ihtiyacı karşılamakta zorluk çekilmekte olup teknik öğretmenlerin aldıkları ek dersler tam olarak yüzde 100 kayba uğramışlardır.


Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi” başlıklı 88. Maddesi;
“c) İşletmelerde meslek eğitimi adı altında verilecek ek ders saati sayısı, bir alanda/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıftaki/sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünü geçemez.
ç) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde, işletmelere öğrenci gönderilen alandaki/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek derslerinin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.”


Öğretmenlerimizin bir işletmeye gidip gelme süreleri göz ardı edilmiş işletmede mesleki eğitimin yapılması neredeyse mümkün olamaz hale gelmiştir.


Bu sorun koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde ciddi sıkıntılar yaratmaktadır. Ayrıca normlar bu ders yüküne göre belirlendiğinden yürürlükten kaldırılan Mesleki Ve Teknik Eğitim Yönetmeliğin“ Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi” başlıklı 7. maddesi (c) fıkrasındaki iki katına göre ders yükünü belirleyip buna göre öğretmen normlarını belirleyen mesleki ve teknik eğitim veren okullarımızda onlarca norm fazlası öğretmen meydana gelmiştir.
Mesleki ve teknik öğretmenlerimizin koordinatörlük görevinden almış olduğu haftalık ücret kaybı büyükşehir sınırları içerisinde ortalama 8-10 saat olmuştur. Daha fazla iş yükünü öğretmenlerimize çok daha az ücretle yaptırılmaya çalışılmaktadır.


Yakın zamanda ataması yapılan öğretmenlerimiz yeni çıkartılan yönetmelikle ders yükü hesaplarının değişmesinden dolayı norm fazlası durumuna düşmüşlerdir .Teknik öğretmenlerimizin branşlarından dolayı her okulda görev yapması mümkün değildir.Dolayısıyla yıllardan beri ders yüklerinin hesabında uygulanmış olan yöntemin değiştirilmesi tüm teknik öğretmenlerin hak kaybı , norm kaybı ve daha az ücretle daha fazla iş yükü getirmiştir. EKSEN Eğitim-Sen olarak bu durumu kabul edilemez buluyoruz. Bakanlık yetkililerinden bir an önce bu mağduriyeti giderecek adım atmasını istiyoruz.


EKSEN
Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası Genel Merkezi
Son Güncelleme: 17.09.2013 18:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat 2014-01-11 19:28:04

100 bin atama bekleyen teknik öğretmenin umudunu yıktınız ama allah büyük "keser döner sap döner gün gelir hesap döner"