05 Nisan 2016 Salı 17:20
Mevzuata Uygun Alan Değişikliği Kamu Yararına Uygulanmalıdır

Bildiğimiz gibi; Milli Eğitim Bakanlığı; personelinin özellikle de öğretmenlerin ilmi bakımdan donanımlı olmasını ve bununla beraber yeni bilim ve teknolojik gelişmelere hakim ve vakıf, ilmi yönden de standartların üstünde olmasını istiyor.Olması gereken de bu çünkü  uzak hedeflerin gerçekleştirilmesinde temel taşlarından biridir öğretmen.Bu yüzden alanında uzman ve verimli öğretmenlerin gerek yetiştirilmesi gerekse çalışması bizzat teşvik edilmelidir.Öğretmenlerin kendisini gerçekleştirebileceği ve daha verimli olabilme hedefinin gerçekleştirilmesi amacıyla da yasal olarak bazı hukuki esaslara dayalı olarak öğretmenlere alan değişikliği hakkı tanınmıştır.
Yan alan değişikliğinin bir dönem yapılması ve akabinde yaşanılan mağduriyetlerden dolayı  bir hayli tepkileri beraberinde getirmişti.O yüzden aynı tecrübelerin yaşanmaması adına ne şu an görevdeki diğer öğretmenleri ne de dışarıda bekleyen pırıl pırıl atama bekleyen öğretmenleri mağdur edecek alan değişikliğine imza atılmalıdır.Bu hassasiyetin yakalanması için ise dayanağı daha üst norm olan yasa ve kanunlara uygun hazırlanmış 17 Nisan 2015 CUMA günü yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine bakmak gerek ve  alan değişikliği şartlarını belirleyen 60. Maddesindeki “(1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.”
 hükümlerine uygun yer değiştirme başvurularının daha fazla zaman kaybetmeden duyuruya çıkılarak alınması gerekir.Mevzuata baktığımızda görüldüğü üzere yan alanın geçişine imkan sağlayacak herhangi bir yasal düzenlemede mevcut değil.Dolayısıyla hak olarak tanınan 1) İkinci üniversiteyi bitiren öğretmenlere alan değişikliği 2) Öğretmenlerin Asıl Alanlarına Dönebilme 3) Öğrenimi Birden Fazla Alana Kaynak Teşkil Eden Öğretmenler Alanlar Arasında Alan Değişikliği Yapabilme haklarına uygun alan değiştirme başvuruları alınmalıdır.
 
İkinci üniversiteyi bitiren öğretmenlere alan değişikliği hakkı verilmelidir
Öğretmenlik hizmeti sürerken veya öncesinde başka bir öğretmenlik alanında ikinci üniversiteyi bitirmiş olan öğretmenlere bitirdikleri 2. Üniversitenin karşılığı olan alana geçme hakkı yönetmelikte de yazdığı üzere verilmelidir. Bir öğretmen ikinci bir üniversiteyi bitirmiş ise zaten o alanda öğretmenlik yeterliğini kazanmıştır. Yani diplomasını aldığı iki alanda da öğretmenlik yapabilme kapasitesine sahiptir ve bu yüzden kendini daha çok verimli hissettiği alanda özgürce ders verebilmelidir. Öğretmenlik vazifesini yerine getirirken veya daha öncesinde ikinci üniversiteyi bitiren öğretmenler de diğer diploma alanına geçebilmelidir.Açık ve net şekilde 2. Üniversiteyi bitiren öğretmenlerin alan değişikliği hakları görmezden gelinmemelidir.
Öğretmenlerin Asıl Alanlarına Dönebilmeli
Bunun yanı sıra kendi alanı olmamasına karşın başka alanlarda öğretmenlik yapanlar da asıl mezun olduğu öğretmenlik alanına  geçiş hakkı verilebilir,kişi eğitimini aldığı öğretmenlik alanında çalışabilme hakkına sahip olmalıdır.Üniversiteden mezun olduğu branştan daha farklı alana atanan ve halen görevine devam eden öğretmenlerin istemesi halinde diplomasında asıl branşına alan değişikliği yapabilmesi mevzuat hüküm gereğidir. Kendi alanı olmamasına karşın başka alanlarda öğretmenlik yapanlara asıl mezun olduğu öğretmenlik alanına  geçiş hakkının verilmesi kamu yararı ve öğrenci hakkını gözetilen bir adım olacaktır. Kişi eğitimini aldığı öğretmenlik alanında çalışabilme hakkına sahip olduğu da unutulmamalıdır.
Öğrenimi Birden Fazla Alana Kaynak Teşkil Eden Öğretmenler Alanlar Arasında Alan Değişikliği Yapabilmeliler
Eğitimini aldığı öğrenimi itibari ile bazı alanlar birden fazla öğretmenlik için atamaya kaynak olabilmektedir.Yani bu şekilde diplomaya sahip öğretmenler kaynak teşkil eden öğretmenliklerin her birinde yeterliğe sahip oldukları için ve talim terbiye kurul kararları doğrultusunda alanlar arasında geçiş yapabilmeliler .
 
En önemlisi alan değişikliği bir alandan kaçış olarak değil de daha verimli olunacak alanlara öğretmenlerin geçişi olarak uygulanmalıdır.Sonuçta eğitimin kalitesi esas olması gerekir.Zaten belirttiğim yasal düzenlemeler doğrultusunda bu hakka sahip öğretmenlere alan değişikliği tercihleri yaptırılmasını bakanlığımız bir hak olarak hukuki şemsiyenin güvencesine almıştır. MEB  uygulamadaki tereddütleri gidererek yönetmelik hükümlerinin işlevselliğini sağlamalıdır!
 
 
 
Sedat DEGER
Eğitimci Yazar
 
https://www.facebook.com/sedat.deger.526
https://twitter.com/sedatdeger09
 
 

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 05.04.2016 17:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Lisans yüksek lisans doktora yap başka alanda calis 2016-04-05 19:57:05

Diplomaları duvara aşmak ne acıdır uzman olduğum alanın dışında çalışıyorum alan değişikliği mutlaka yapilmali

Avatar
alan 2016-04-05 20:24:04

diplomaya dayalı alan degısıklıgının ATAMA BEKLEYENLERE hıc bır zararı olmayacak kı.. sonucta zaten kadroluyuz ... bunu nasıl anlamazlar.. ha yuksek kpss puanı ıle ataanılan alanalra gecıs yapacaklar endişesi varsa onun ıcınde bransın en dusuk puanı KPSS puanı olarak baz alınır..Sonucta artık herkesın atandıgı doneme aıt KPSS puanı var baska bı alana gecmek ıstıyorsa yıllar once atandıgı kpss puanı suan gececegı bransın taban puanından yuksek olma sartınıı koyarsın olur bıter

Avatar
nehir 2016-04-05 21:02:33

Alan degisikligi atanamamis ogretmenlerin onunu kapatmayacak. Zaten kadrosu var. 2012 yilinda yan alan degisikligi ile asil alanim olan sinif ogretmenliginden yan alanima gecmek durumunda kaldim. Ancak pisman oldum.kendi alanima donmem icin alan degisikligi atamasi olmasi gerekir. Benim su anda calistigim bransa drgisiklik olursa atanamayan bir brans ogretmwni atanabilecek.Herkes mezun oldugu alanda calisabilecek.

Avatar
öğretmen 2016-04-05 18:17:45

2007 öncesi fakülte girişli okulöncesi öğretmenleri kız Meslek liselerinde çalışabilecekken bu hakları göz ardı ediliyor lütfen dile getirilsin

Avatar
Çelebi 2016-04-05 19:32:55

Tersten düşünelim, Öğretmenler Alan değişikliği yaptığında kimlerin hangi branşların önü açılacak hiç düşündün mü?

2012 yılına kadar sorunsuz uygulanan mezuniyet esaslı AlanDeğişikliği neden bugün hedef tahtasına oturtuldu? Yanlış uygulamaların bedeli bize ödetilmemeli...

Avatar
bence 2016-04-17 00:10:48

diplamaya dayalı alan değişikliğinin yapılmıyor olması gerçekten anlaşılır gibi değil mezun olduğumuz alanda öğretmenlik yapmak istiyoruz.

Avatar
Öğretmen 2016-04-05 17:47:28

Kardeşim herkesin yükü kendine ağır senide anlıyorum sende haklısın ama birde şöyle düşün atanamamış bukadar öğretmen varken onlar için birşeyler yapmak gerekmez mi şimdi bu öğretmenler alan değiştirip atanma hayaliyle yaşayan kimin önünü kapatacak canım kardeşim şimdi öncelikle sorun alan değiştirmek mi lütfen rica ediyorum bir daha düşünün

Avatar
Matt Ryan 2016-04-05 21:20:50

Yan alan degisikligi istiyoruz