banner406
banner396
22 Ağustos 2012 Çarşamba 02:39
NİÇİN 5 BİN EDEBİYAT ÖĞRETMENİ ATAMASI İSTİYORUZ
 
 

17 bin mezunla atama isteyen Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri, liselerde branşlarda oluşacak açık dolayısıyla atama bekliyorlar.

 

Bizler tam 17 bin mezunla atanmayı bekleyen Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleriyiz. Bildiğiniz gibi bu yıl içerisinde yapılan tüm sınav türlerinde(YGS,LYS,ALES,KPSS,ÖMS...) Türkçe-Edebiyat alanında net ortalamalarında geçmiş yıllara oranla yüzde ellilere varan bir başarı düşüşü söz konusu...Peki bu başarı ortalamaları geçmiş yıllara oranla bu sene yapılan tüm sınav türlerinde hangi sebeple düştü? Sebebini MEB'İN uyguladığı atama politikalarında aramak gerekir.

 

Öncelikle şunu belirtmeliyiz MEB son 6 yılda resmen Lise eğitimini askıya aldı sanki bütün eğitim politikalarımız ve ilerleme çabalarımız İlköğretim kademesi için var. Öğretmen atamalarında ve yeni sistemin bile uygulanma aşamasında MEB önceliği her nedense ilköğretim kademesine verip lise eğitimini görmezden geliyor.Mesela yeni 4+4+4 sisteminde ilköğretim ders müfredatı açıklandı,hangi dersler programda var, hangi dersler kaç saat gösterilecek açık bir şekilde talim terbiye ve MEB tarafından açıklandı.Fakat hala yeni sisteme göre lise ders müfredatı ve ders saatleri bile açıklanmış değil.Öğretmen atamalarında dahi yıllarca öncelik ilköğretim kademesine tanındı.Fazla uzağa gitmeyip sadece 2011 şubat ayındaki atamalara bile baktığımızda bunu net bir şekilde göreceğiz: MEB'in eylül ve şubat ayında açıkladığı verilere göre 6 bin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni açığı olduğunu yine aynı şekilde 6 bin sınıf öğretmeni açığı olduğunu (eski sisteme göre)öğrendik fakat şubat ayında 5 bin sınıf öğretmeni atanırken sadece 480 Edebiyat öğretmeni atandı liselere...Üstelik MEB yeni sisteme göre sınıf öğretmenliğinin norm fazlası olacağını bildiği halde bu atamayı yaparak milli kaynakları plansız bir şekilde kullandı.Peki bunun lisede Edebiyat derslerine yansıması nasıl oldu görelim:

 

1-Birçok ilde derslere ücretli öğretmenler girdi ve birçoğu da birinci dönem okula başlayıp ikinci dönem çeşitli bahanelerle eğitimi bıraktılar ve dersler ya boş geçti yada 2 yıllık myo mezunları yahutta hiç alanı olmayan kişiler derslere öğretmen olarak girdiler.Öğrencilerin ücretli öğretmenlik sistemi nedeniyle dönem içerisinde sürekli öğretmenleri değişti yada eğitimleri yarıda kaldı.Ehil olmayan bu işte uzmanlaşmamış kişilerden ders almaya çalıştılar

 

Sonuç ortada Lise eğitimine ve Lisede Edebiyat derslerine gösterilmeyen özen YGS LYS gibi sınavlarda başarısızlık olarak geri döndü.Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı dersleri Türk toplumunun okuduğunu anlama ,yorum gücünü kullanabilme,eleştirel düşünebilme,etkili iletişim kurabilme, Türk Dilini yaşatma ve koruma gibi kabiliyetlerinin gelişmesi için hayati öneme sahip bir derstir

 

Bu derse gereken özen gösterilmediği müddetçe toplum olarak birbirimizle iletişim kurmaktan, birbirimizi anlayabilmekten uzaklaşacağız.Öğrencilerin sınavlarda basit paragraf sorularını dahi çözememesi Türk Dili ve Edebiyatı dersine son aşamada yani lisede gereken özeni göstermemekten kaynaklanıyor.

 

Sonuç olarak yeni sistemde liseler zorunlu olacak ve liseleşme oranının yüzde 69 dan yüzde doksanların üzerine çıkarılması planlanıyor.Yeni sistemde tüm lise branşlarında eski ihtiyacı ikiye katlayan açıkların oluşacağı kesin.Lise müfredatına,Lise öğretmen atamalarına gereken önem verilmezsse yeni sisteminde başarı getireceğini beklemek hayalcilik olur.Unutulmamalıdır ki Lise eğitimi öğretim hayatının son basamağıdır,yani finaldir. Başlangıç iyi başlayıp final doğru bir şekilde bitirilemezse İlköğretimden beri verilen tüm emeklerin boşa çıkması kaçınılmazdır.İşte bu sebeplerle artık ülkemizde lise eğitimine tüm gerekli teknik donanımlar yapılarak daha fazla önem verilmesini ve bu yıl içerisinde en az 5 bin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni atamasının yapılmasını istiyoruz.
Son Güncelleme: 22.08.2012 02:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fatih gün 2012-08-23 12:15:14

bizim kontenjanıda edebiyat öğretmenlerine verin. tarihçi

Avatar
yok ARTIK 2012-08-23 18:55:02

40 bi̇ni̇n hepsi̇ni̇ versi̇nler bu adamlara

Avatar
HAKLISIN @yok ARTIK 2012-08-23 18:55:48

yok artik

Avatar
sınıff 2012-08-23 19:52:55

edebiyat sen barajı geçip edebiyat kazanırken bizim kafamız çatladı.gözünüzü toprak doyursun

Avatar
densiz @sınıff 2012-08-24 00:15:50

çok densizce bir yorum gerçekten. kafanı çatlatarak 3 puan fazla aldın belki ama yata yata mezun oldun onu ne yapacağız?

Avatar
densiz @sınıff 2012-08-24 00:17:38

ayrıca açıp bir edebiyat puanlarına bakmanı tavsiye ederim. mesela ank. dil tarih? nerde koyun otlattın bilmiyorum ama.

Avatar
gül 2012-08-24 14:33:42

edebiyata o kadar vermezler ama verseler süper olurdu en fazla aday edebiyatta aday sayısına göre düzenleme yapılsa ki zaten açık da çok neyse