banner406
banner396
14 Temmuz 2015 Salı 02:40
ÖABT Coğrafya Sorularının 4 Tanesine İtiraz
 12/07/2015 tarihinde yapılan ÖABT Coğrafya sorularının 4 tanesine Öğretmen adaylarının talebi üzerine Türk Coğrafya Kurumu Başkanı Ahmet Ertek  ve Türk Coğrafya Komisyonunun kararıyla itiraz edildi. Ayrıca 10 soru içinse üniversite hocalarının da desteğini  alan adaylar  aralarında para toplayarak sorulara yarın itiraz edecekler.Çünkü her soru itirazı için ÖSYM ye 20 TL ödenmesi gerekiyor. . Böylelikle ÖABT Coğrafya sorularının güvenirlilik ve geçerliliği  tartışma konusu haline gelmiştir, ÖSYM nin makul hata sınırlarını aşmasının neticesinde Türk Coğrafya Kurumu na vereceği yanıt merakla beklenilmektedir.
İlgili Yazı:Ahmet Ertek
TÜRK COĞRAFYA KURUMU namına ÖSYM Başkanlığına giden yazının ekidir. Bilgilerinize sunulur. Saygı, sevgi ve selamlarımla. 
Türk Coğrafya Kurumu Başkanı
Ahmet ERTEK
İ.Ü.Coğr.Bl. Öğrt.Üyesi
ÖSYM_KPSS_ÖABT, 12.07.2015
EK 1 - Yanlış ya da eksik olan soruların çözümleriyle birlikte cevapları şöyledir:
Soru No: 2 – Sorudaki şekilde izohips aralıkları 50’şer metrede bir verilmiştir. Dolayısıyla K noktası 950 metre değil, 900 m olmalıdır. Cevap B (950-1000-900-1050) doğru değildir. Çünkü izohips aralıkları 50 m’de bir doğru sayıldığında; K içi okla da gösterilen bir karstik çanaktır, L bir tepe yamacıdır, M içi okla gösterilen karstik bir çanaktır ve N ise bir tepedir. Doğru cevap: C (900-1000-850-1050)’dir.
Soru No: 7 – Sorudaki şekilde kurak ve yarıkurak bölgelerdeki I ve II numaralı yerlerin jeomorfolojideki isimleri ya da yerşekillerinin isimleri sorulmuştur. Cevap B (I-Nubbin, II-Playa) olarak verilmiştir. Sorunun cevabı ilk başta doğru gibi görülmekle birlikte, eğer cevaplardan herhangi birinde, I-İnselberg=Adatepe=Şahit tepe, II-Playa olarak verilseydi, cevap doğru olabilirdi. Ancak sorunun kökü doğru değildir. Erinç’e göre İnselberg’ler maddesinde: “Kuzey Amerika’nın kurak güneybatı bölgelerinde de pediment karakterindeki aşınım düzlükleri üzerinde (inselber’lere) benzer şekilli tek tepeler topoğrafyanın karakteristik bir unsurunu oluştururlar ve nubbin adı altında tanınırlar. Kaynak: Sırrı Erinç. 2001. Jeomorfoloji II (Güncelleştirenler A.Ertek ve C.Güneysu), Der Yay. Sayfa: 72, Paragraf: 2-3, İstanbul.)” Bu nedenlerle soru kökü “Yukarıda Kuzey Amerika’da Kurak ve Yarıkurak Bölgelerde oluşan …) diye başlamalıydı. Nubbin Kuzey Amerika’ya has verilmiş bir isimdir. Bu haliyle doğru cevap yoktur, soru iptal edilmelidir.
Soru No 15 – Gayserlerin aralıklı olarak püskürme nedenleri sorulmuş: Cevap B doğrudur. Ancak cevabın içinde en can alıcı nokta olan “B – Yüzeyden derine indikçe -basınç farkından dolayı- suyun kaynama noktası sıcaklığının artması” ifadesine koyu renkli yazılanlar eklenerek cevap daha açık hale getirilmeliydi. Ancak bu haliyle de cevap B doğru olarak kabul edilebilir.
Soru No 24 – Aşağıdakilerden hangisi maden yataklarının işletilmesinde daha az etkiye sahiptir? diye sorulmuş ve aşağıdaki seçenekler verilmiştir:
A-İşletme maliyeti
B-Rezerv
C-Teknik düzey
D-Tenör
E-İklim
Burada verilen doğru cevap D-Tenör’dür. Ancak, rezerv ve tenör (Atalay’a göre; tenör: Bileşik içerisinde bulunan maddenin miktarıdır. Kaynak: İbrahim Atalay 2005. Genel Beşeri ve Ekonomik Coğrafya, s.165, İzmir.) ile teknik düzey maden yataklarının işletilmesinin olmassa olmazıdır. Cevap D doğru değildir. Geriye işletme maliyeti ve iklim kalmaktadır. Bunlar da yanlış cevaplardır. Tenörü çok az da olsa maden yatağı işletilir mantığı ise çok terstir. Bu soruda doğru cevap yoktur.
Soru No 33 – Türkiye’de kara ve deniz meltemlerinin kışın görülmemesi nedeni sorulmuştur?
“E-Yazın bölgesel basınç gradyanının zayıf olması”, doğru cevap olarak verilmesine rağmen cevap doğru değildir. Cevap yoruma açıktır. Cevapların içinde doğru şık yoktur. En yakın cevap “Kışın Sibirya Yüksek Basıncının etkili olması” D olmasına rağmen; orada da sıcaklık farkı yoktur. Birbirini tamamlayarak zorlamayla C ve D şıkları birlikte doğru olabilir.
Konuşma Sonu
Son Güncelleme: 14.07.2015 02:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Geographer 2015-07-14 02:51:53

Sadece bu sorular olsa iyi daha burda soylenmeyen 4 soru daha var!!!!!!!!!!!

Avatar
emre 2015-07-14 03:28:40

Rezil bir sınavdi diger branslar dua edin cografya okumadiniz.bu kadar eğitimden uzak sorular.akademisyen diye soru hazirlattigi kişiler bosuna okumuslar o bölümü. Ayrica koltuk sevdasi yüzünden de sorulara dogru diyen diger akademisyenleride en kisa surede koltuklarinzdan olmaniz dileğiyle. O kadar emek bosa gitti

Avatar
resul 2015-07-14 02:55:41

Sınavın Geçerliği ve güvenirliği çok düşük en kötü yayının denemesi bile daha kaliteli soruları hazırlayan komisyon acilen değişmeli

Avatar
Suat 2015-07-14 08:35:24

Coğrafya sınavı rezillikti adeta biz coğrafyacı Meteorolog muyuz botanikçi miyiz anlamadım jeoloji Mühendisleri bile bizim kadar onların bölümüyle ilgili soru çözmüyor coğrafya enler ve ilkler dersi değildir yada coğrafya yazar ver şair dersi değildir sistem Coğrafyayı berbat bir hale getirmiştir yeter artık.

Avatar
cografyaa 2015-07-14 12:57:42

Sorular bilgiyi olcmuyor sadece celdirme ve yaniltmaya yonelik sinav sorulari hazirlanmis gercektende bircok soruda birden fazla dogru cvp secenegi var kendimi bir cok soruda 2 sik arasinda iddaa oynarken buluveriyorum...

Avatar
Fatma karakaya 2015-07-14 13:20:44

40 adet alan sorusundan 7 tanesi problemli olabilir mi ? Oluyor işte . Bu sınavın geçerli olmadığı ortadadır. Gereğinin yapılmasını istiyoruz bu sınav geçersizdir.

Avatar
... 2015-07-14 16:32:54

arkadaşlar arazide buluş yolu için öğrencilerin kendi rotalarını belirlemeleri gibi bir durumda olamaz lise öğrencileri bunlar bu ne saçmalık... alan eğitim sorularıda sıkıntılı... sınav güvenirliğini yitirmiştir dolayısıyla geçerli olmamalı...

Avatar
Coğrafyacı 2015-07-14 14:40:08

Bildiklerimi bile yanliş yaptim seçenekteki karmaşalardan dolayı