banner406
banner396
11 Kasım 2015 Çarşamba 00:18
Öğretmen Adaylarından Sendikalara Çağrı
 2016'nın Şubat ayında atama bekleyen öğretmenler başta olmak üzere  sınava girecek adayları da yakından ilgilenlendiren  norm güncellemeleri bugün itibariyle son buluyor.

 

Güncel normların açıklanmasını  beklediğimiz bugünlerde  öğretmen adaylarından ilginç bir çağrı  geldi..Bazı branşların ortak açıklaması olarak tarafımıza iletilen o çağrıyı sizlerle paylaşıyoruz..

 

 

Son günlerde yaşanan gelişmeleri yakınen takip eden öğretmen adayları olarak gördüklerimiz karşısında oldukça üzüldüğümüzü belirtmek istiyoruz. Bilindiği gibi başta  bazı sendikalarımız olmak üzere MEB ile yapılan görüşmelerde ki birtakım  isteklerin hakkaniyet çemberinin dışında  ve samimiyetten uzak istekler olduğunu  görmekteyiz.

 

Eğitim sendikalarının görevi  tüm öğretmenlerin hak ve hukukunu arayıp gözetmek midir yoksa bir kısım öğretmenlerin hakkını  kollayıp gözetmek midir ? MEB’in  ihtiyaç ve talepler doğrultusunda  atamaları yaptığı bilinen bir gerçektir.Öyle ki sistemin işlerliğini korumak adına  bazı pozitif ayrıcalıklar  yapmıştır ve yapmaya da devam edebilir bunu  doğal karşılıyoruz.

 

Fakat bunun üzerinden  bazı bölümlere pozitif ayrıcalık yapılmasını istemek sendikalarımızın asli görevlerinden  midir  işte bu noktada tereddütlüyüz. MEB’in kendi inisiyatifinde olan  ve veriler ışığında yaptığı atamalar için tarafsız olmanın sendikalar açısından daha doğru olduğunu düşünmekteyiz.

 

Son yıllardaki dağılımlara bakıldığında  zaten bu pozitif  ayrıcalıkların  rutin olarak yapıldığı görülmektedir.Buna rağmen bazı bölümler için pozitif ayrımcılık istemenin  etik olmadığını  düşünüyoruz.Hem Bakanlığımızın  bağımsız işleyişine  gölge düşürmemek hem de önceki dağılımlardan ötürü görevini yapan kimseleri zan altında bırakmamak adına taleplerin sınırlarını iyi belirlenmelidir.

 

Bazı branşlarda ise diğer branşlara göre çok daha fazla alımın yapılmasının  neden haksızlık olmadığı oranlar tekrar gözden geçirilirse anlaşılacaktır.Adil  dağılım veriler ışığında yapılan dağılımdır.İhtiyaç ve talep ortadayken buna gore oranlamaların yapılmasını istemenin  en tarafsız ve hakkaniyetli  talebin  olacağını düşünüyoruz.

 

AYRICA SADECE ŞUBAT AYINDA ATANACAK 30 BİN ADAY ATAMA BEKLEMİYOR..

 

Pozitif ayrıcalıkların  çok defa yapılmasının da  bazı olumsuzlukları açıktır. Örneğin açığı az olan bölümlerimize  bazı pozitif ayrıcalıklar yapılabilir fakat bunun sıkça yapılması demek sınava girenleri göz ardı etmek  demektir..Hatta öğretmen açığını 2 yıl içerisinde  kapatacağız diyen yetkililerimizi de düşünürsek halen üniversitede bu bölümlerde okuyan adaylar asıl mağdur olacaktır.Sonuçta sistem artık  bir yerde böylesi alımlara  dur diyecektir.

 

Ayrıca  açığı fazla olan bölümlerin alımlarının da fazla olması gayet  olağandır.Bu böyle bölümlerin ayrıcalıklı olduğu anlamına gelmez.Her bölümün kendi iç dinamikleri  de varken böyle bir ayrıma gitmenin yanlış olduğunu düşünüyoruz.Dağılımlar yapılırken  bölümlerin aday sayıları,yıllık verilen  mezun sayıları ve  daha da önemlisi   öğretmensiz öğrencilerini düşünmenin her açıdan en doğrusu olacağını belirtmek istiyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Eşit Dağışım İstiyoruz 2015-11-11 08:51:58

ilk 5 branşda kontenjanlar yığılmasın lütfen sadece onlar öğretmen adayı değil ülkede.ayrıca hiçbir şartta şekilde alan değişikliği is te mi yo ruz !!450.000 öğretmenin hakkı yenir zulüm olur bu lütfen.

Avatar
Rehber Öğretmen 2015-11-11 07:27:24

Eylülde mağdur edildik şubatta hakkmz olan 2000 kontenjan verin bizi sevindirin alan değişikliğine hayırrrrrrrrrrrtt

Avatar
Açığa göre Esit oransal dagilim 2015-11-11 08:22:59

Mebpersonel'in 30 bin şubat tahmini dağılımını uygun buluyoruz.Açığa gore eşit oranda dağılım istiyoruz.

Avatar
SINIF 2015-11-11 08:51:25

Diğer bölümlerde ihtiyacın yarısı kadar alım olurken bizde en azından çeyreği kadar 5000alim istiyoruz (yetkililere bildirilir)

Avatar
SINIF 2015-11-11 08:55:47

Sayın bakanım diğer branjlara gitmektense ataması daha iyi olan sınıfa gitmek için üç dört yıl daha üniversite sınavına çalıştık ama bolumumuz sistem değişikliğinden olumsuz etkilendi ve şu an yigilmanin en fazla olduğu bölümlerden biri bunda bizim suçumuz ne en az 5000 alım istiyoruz

Avatar
ugur aks 2015-11-11 10:41:55

SINIF OGRETMENLERI ACIGA GÖRE ATAMA ISTIYOR..BRANSLARA UYGULANAN POZITIF AYRIMCILIK SON BULSUN...SINIDA EN AZ 8 BIN KONTENJAN ISTIYORUZ..

Avatar
sinifcinin sesi admn ugur 2015-11-11 10:45:47

Aciga göre atama en adaletli adaletli atamadir..branslarin acigi doldu artik..hamza aydogdu duygusalligi birakip adalete göre atama yapmalidir...sinifcilar magdur olmasin...

Avatar
Sosyalci 2015-11-11 01:01:19

Sosyale en az 2000 atamaa istiyoruuuuuuuzzzzz