banner406
banner396
31 Ocak 2015 Cumartesi 10:26
Öğretmen Atamalarında Tercihler Nasıl Yapılmalı

   SEDAT DEGER/Eğitimci Yazar

 

15 Bin Öğretmen alımlarında tercihlerinizi 3 ana bölüme ayırın ve ona göre açık gösterilen okulları yapınıza uygun bir şekilde araştırın.

 

Bu yüzden tercihlerde nelere göre hareket etmemiz gerekir açıklayalım ;

 

  Tercihlerde dikkatli olun çünkü atandıktan sonra iptal edemezsiniz.Ayrıca  siz atanır ve göreve başlamaz iseniz yada gittiğiniz yerde istifa ederseniz bir sene boyunca hiçbir memurluğa atanamazsınız buna göre hareket edin.

 

  Bu yüzden öyle gelişi güzel tercihlerde bulunmayın.Bir an evvel atanayım duygusu ile insanoğlu heryeri yazabileceğini düşünür hatta 26. Tercihi bile  işaretler  ama sonuçların açıklandığı gün ise göreve gitmeme düşüncesine kapılabilir.

 

 

 Kendi yapınıza uygun üç tercih bölümü oluşturun

 

 Bunlardan ilki atanmak istediğiniz il veya iller,ikinci olarak bildiğiniz ,size göre yakın iller en sonda ise 3. Hizmet bölge okullar (doğ ve güneydoğu illeri) gidebileceğinizi düşündüğünüz iller.tabi bunları nasıl oluşturacaksınız buna bir bakalım.

 

 

  1. Tercih bölümü Yaşadığınız veya yaşamak istediğiniz illerin olduğu tercihler

        

         2. Tercih bölümdeki iller ,ailenize veya yaşadığınız yere yani istediğiniz ile yakın ,gelip gitmesi kolay olan iller.

 

         3. Tercih bölüm  ise doğudan bildiğiniz veya araştırdığınızda “ben burda yapabilirim ,ilgimi çekti” diyebileceğiniz illeri kapsayacak tercih bölümü

         Her tercih bölümü için kendi arasında bir sıralama yapın. çok istediğinizden başlayıp isteme oranınızın düştüğü okullara(il/ilçelere) göre sıralama yapın.

 

   Bu bölümlerdeki il ve ya ilçeleri belirlerken de şu şekilde araştırma yapabilirsiniz;Öncelikle unutmayın ki okulların hepsi bölge ve alanlarına göre değerlendirilmektedir.yani o okulun kaçıncı bölge ve kaçıncı alana sahip olduğu o okulun şartları hakkında bir çıkarım yapmanızı sağlayabilir.çünkü bölge veya alanlar gelişigüzel belirlenmemiştir.Coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması esasına göre değerlendirilp artıları ve eksilerine göre bölge ve alan değerleri verilmiştir.

   Yani bu koşullar bakımından düşünüldüğünde 1. Bölge 2. Bölgeden ,2. Bölgede 3. Bölgeden daha iyi şartlara sahip diyebiliriz. Zaten aynı alana sahip zorunlu hizmet okullarında 2. Bölgedeki okulda zorunlu hizmetin bitme süresi 1. Bölgedekinden daha kısa sürer ,bunun sebebi de şartların 2. bölgede daha zor  veya daha eksik olmasıdır.

 

     Ayrıca belirlediğiniz okullar hakkkındaki bilgileri birinci elden yani okulların kendi sitelerinden bulabilirsiniz bunun içinde 


   

    Daha net bilgi alabilmek içinde okulları arayabilirsiniz birçok müdür size yardımcı olacaktır.kadrolu öğretmeni birçok müdür dört gözle bekler çünkü.Okulun bulunduğu coğrafya da önemli !acaba nasıl bir araziye kurulu bir yerde ,en yakın yerleşim yerine kaç km uzakta ,ihtiyaçlar bakımından ne kadar karşılanabilir bir yerleşim yerinde.Bu bilgileri de ancak  o il veya ilçenin belediye/kaymakamlık sitelerinde bulabilrsiniz.şehirlerin belediye veya kaymakamlık sitelerine girip ,nüfusunun kaç olduğu ikliminin ne olduğunu  ulaşım imkanının nasıl karşılandığını,çevre illere komşuluk derecesi nedir(ulaşım bakımından yol üzeri mi yada sapa bir yer mi?,,)şehrin sağlık ve sosyal imkanlarının ne durumda olduğu gibi bir çok etkeni okuyunuz.Bu ulaştığınız bilgileri özetleyerek bir köşeye kaydediniz ki en son tercihleri yaparken sıralama yapmanızda yararınıza olacaktır.Tabi google maps den de coğrafya ve mesafenin uzaklık derecesine ulaşabilirsiniz bunu da unutmayın.

 

     Seçebileceğiniz okulun merkezde veya köyde olması da sizin için araştırma niteliğini değiştirebilir çünkü merkezde bir okul ise sadece şehrin coğrafya veya şartlarına bakarsınız ama köy olduğunda ayrıyetten

      * o ilçeye ne kadar uzakta olduğunu ,

 * köye ulaşımının rahat olup olmadığını ,

 * okulda öğretmenlerin nasıl gidip geldiğini sorgulamak zorundasınız.Özellikle sınıf öğretmenlerinin köylerde tek başına öğretmen olabildiğini düşündüğümüzde bu gibi faktörler daha da ön plana çıkıyor ve karşılaşacağınız sizin için olumsuzluklara ne oranda bir tepki gösterebileceğinizi iyi analiz etmek gerekir.

 

     Köy okullarını araştırıken bağlı olduğu ilçeyi araştırmanında ötesinde yakın olduğu ilçe veya il merkezlerine uzaklığını ve ulaşımını da sorgulayın;belki de sizin için avantajı daha fazla olan bir ilçe olabilir bazı ilçeler.Misal Batmanın beşiri ilçesine bağlı yenipınar okulu her ne kadar beşiri ilçesine bağlı olsa da batmana yakın bir köy olup öğretmenleri batman merkezde kalabiliyor ve merkezden ulaşımı sağlanabilmektedir bunun gibi gizli faktörlere de ulaşmaya çalışın.

 

   Okullar yatılı okul mu,taşımalı eğitim mi yapıldığı,tek öğretmenli bir okul mu olduğu,birleştirilmiş sınıf olup olmadığını da büyük bir etken olarak görmeniz gerekir çünkü böyle okullar birbirinden farklı ve sorumlulukları çok farklı okullardır,herkesin tehamül derecesi veya dayanıklılık dereceleri farklıdır.

 

 

Hizmet bölge ve alanlarını iyi bilmek gerekir;

 

   Hizmet bölgeleri 3’e ayrılmış olup her bölgede 6 tane alana sahiptir.Yani her il belirli krıterlere göre 3 bölgeye ayrılmış durumda.O  ildeki okullarda altı alandan herhangi birisine mensup olmaktadır.Yazımda da söylediğim gibi bu alanlar belirli şartlara göre sayısal değerleri bulunur.

Zorunlu hizmet sadece doğu da yapılmaz; Birçok kişi tarafından yanlış bilinir zorunlu hizmetin sadece doğuda yapılacağı konusu da.Batıda da karadenizde de zorunlu hzimetinizi yapabilrsiniz.peki ama nasıl oluyor diyebilrisiniz ,Bunun için o okulun hizmet alanı bakımından en az 4. Alanda olması gerekir yani o okul 4. Alan-5. Alan-6. Alan okullar ise türkiyenin neresinde olursa olsun o okuldaki göreviniz zorunlu hizmetden sayılır.

 

  Aşağıdaki çizelgeye bakabilrsiniz,

 

 

1.alan

2.alan

3. alan

4. alan

5. alan

6. alan

1.bölge

 

10 puan

 

11 puan

12 puan

14 puan

16 puan

18 puan

2.bölge

12 puan

13 puan

14 puan

18 puan

20 puan

22 puan

3.bölge

14 puan

16 puan

18 puan

22 puan

26 puan

30 puan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Not:Yukarıdaki çizelgede koyu yazılan hizmet alanları zorunlu hizmet kapsamındadır  Atandıktan sonra Hizmet puanınız önemli;

 Göreve başladıktan sonra öğretmen olarak yer değiştirmeniz ancak sahip olduğunuz hizmet puanlara göre yapılacaktır.Yani ne kadar yüksek hizmet puanına sahipseniz yer değiştirmede diğer öğretmenlere göre atanma şansınız da o kadar yüksek olur.Şimdilik bunlar çok önemli gibi görünmeyebilir ama öğretmenler atandıktan sonra yer değiştirirken hizmet puanları yetmediği için istedikleri yere atanamamaktan hatta gidememekten yakınıyor.Özellikle özür durumunuz varsa (evli iseniz ,evlenecek iseniz,sağlık durumundan yer değiştirme isteğinde bulunacaksanız…)

 

 

  Adaylığınız kalktığında özür gurubu atamalarına başvurabiliyorsunuz ama burada da atamaya esas, hizmet puanı olduğu için yer değiştirirken sorun yaşanabiliyor. Bu krıterden atanmak için hizmet puanının da önemli olduğunu belirtmek istedim.Ayrıca bu yer değiştirmeler ,ne zaman il içine başvurulur,ne zaman eş durumundan atamaya katılabilir gibi soruların cevaplarını da sizler göreve başladıktan sonra detaylıca yazacağım.

 

 Tercih sıralamaları ve sıralama arasındaki ilişki ;

  Sıralamanız iyi ise;tabiki o istediğiniz okullara bir hayli yer vereceksiniz

Yada

 Sıralamanızın krıtik olduğunu düşünüyorsanız istediğiniz yerleri yazmayı bırakıp(ilk 3 tercihe gitmeyi çok istediğiniz okullar) 2. Tercih bölümü olarak adlandırdığımız illerden başlamak üzere 3. Tercih illerine önem vermelisiniz.Bunları yaparken puanınız ne olursa olsun yazının başında söylediğim gibi 3 tercih bölüme ayırmayı unutmayın.İlk tercihlerinizin miktarını da sıralamanızın uygunluğunu düşünerek arttırabilir yada azaltabilrsiniz.örneğin siz sıralamalarda ortalardasınız ama siz tüm tercihlerinizi batıdan veya istediğiniz illerden yana kullanıyorsunuz ,bu tercihlerinizi riske atar,ayrıca birde 26. şıkkı işaretlemez iseniz intihar etmiş bile olabilirsiniz.Tercihlerinizde muhakkak doğudan yerleri yazın ister doğunun parisleri olur isterse sessiz sakin şehirleri olsun,Sakın olaki puanınıza göre uçmayın . İnşallah tercihlerinizin şekilenmesine yardımcı olabilmişimdir .

   Bundan sonraki yazılarımda ise genel bilgilere dayalı tercihlerinizde yararlı olabilecek konulara değineceğim sorularınızı aşağıdaki twitter hesabına  atabilrsiniz.ALLAH hayırlı bir tercih dönemi geçirmenizi ve hakkınızda hayırlı okullara hepinizin atanmasını nasip etsin.

 

Saygılarımla.

 

 

SEDAT DEGER

 Eğitimci Yazar

https://twitter.com/sedatdeger09

Bu yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık   yapılan alıntılar için takip yapılır

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 29.01.2015 23:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yasin YALÇINKAYA 2015-01-30 08:24:36

Tesekkurler hocam cok faydali oldu gercekten.

Avatar
ozel egitim 2015-01-30 17:20:36

Ben siralamami hesaplayamadim bi haber yayinladiniz Ozel eğitimden 50 üzeri alan 200 250 arasi kişi var diye bunun hakkında bana bilgi verirmisiniz

Avatar
sinifci 2015-01-31 17:37:59

196. siradayim.istanbul yazsam gelirmi hocam