banner406
banner396
18 Nisan 2012 Çarşamba 20:40
Öğretmenler İntihar Ediyor
 Evet, kim utansın?

Merak ediyoruz; Millî Eğitim’i laçkalaştıranlar mı, öğretmenlik mesleğini sıfıra indirenler mi, yoksa Öğretmenlerimizi, ülkemizde kadrolu öğretmenler ve ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER olarak farklı muameleye tabi tutanlar mı?

Nasıl oluyor da sizler şimdi eşitlikten ve haktan bahsediyorsunuz. Ne kadar eşitiz. Madem aynı işi yapıyoruz nasıl eşitiz. İşimizi yaparken neden aynı ücreti alamıyoruz. Siz öğretmen açığını kapatacağınızı söylediniz, fakat hâlâ en az 130 bin öğretmen açığından bahsediyorsunuz.  Bu kadar pişkinliğe pes doğrusu.

İşin doğrusu şu ki, öğretmenlik, artık bizzat Hükümetlerin ve Millî Eğitim Bakanlarının ısrarla yürüttüğü kasıtlı politikalarıyla çürütülüyor.

Nasıl mı?

Basitçe şöyle:

Daha önce hiçbir örneği olmayan garip, tuhaf, anlamsız bir sistem icat edilerek öğretmenler, Norm Kadrolu Öğretmen, Sözleşmeli Öğretmen ve bir de Ücretli Öğretmen olmak üzere üç ayrı sınıfa taksim olunmuştur. Türk Eğitim Sen’in mücadelesi sonunda sözleşmeli öğretmenler kadroya alındı. Ancak öğretmen açığı hala kapatılmadı. 327 bin öğretmenimiz atama bekliyor.

Bunların içinde sadece norm kadrolu öğretmenler gerçek anlamda öğretmen statüsündedir; sözleşmeli öğretmenin hiçbir iş teminatı yoktur, ücretli öğretmen ise kelimenin tam anlamıyla mevsimlik işçi statüsündedir; saati 7.- TL’den en fazla haftada 30 saat ders verme imkânı olan bir ücretli öğretmenin eline ayda azami 800 TL para geçer.

Bu para ile ne yapacak ücretli öğretmen?

Ya daha az ders verirse ne olacak? Doğrusu, her ücretli öğretmen 30 saat ders verecek kadar şanslı olamıyor ve bu yüzden ücretli öğretmenleri aylık ücret tutarı 500- T.L.nin altında kalıyor. 

Ya bir de okullar kapanınca ne yapacak? 

İşte buyurun size, “dünyanın her yerinde insan topluluklarının en muhterem ve en fedakâr unsurları” olan öğretmenlerin hâli!

Kadrolu öğretmenlere gelince, bunlar da DEVLET MEMURLARI İÇİNDE EN AZ MAAŞ ALAN KESİM KONUMUNA GETİRİLDİ. ÖĞRETİM ÜYELERİ İSE ACINACAK HALDE. Bir Allah’ın kulu çıkıp da ne oluyor diye sormuyor? Milli Eğitim Bakanının, YÖK’ün ve Rektörlerin umurunda mı?

Sayın Bakan; siz ve üyesi olduğunuz hükümetiniz, bu muhteşem eserinizle övünebilirsiniz.

Öğretmen ve Akademisyen dediğiniz nedir ki?

Biri ölür, bini gelir; öyle değil mi?

 Skandal bu kadarla da bitmiyor:

İşsiz kalan öğretmen sayısı her sene katlanarak artıyor, çünkü Hükûmet’in açtığı fakültelerden yetişen öğretmenlerin sayısı Bakanlığın istihdam edeceğinden çok daha fazla; bu vazıyette, durmadan üniversite açmanın anlamını bilen var mı? Açtınız da ne oldu? Öğretim üyesiz üniversite mi olur? MİLLİ EĞİTİM BAKANI DAHA YENİ AÇIKLADI 26 BİN 616 ÖĞRETİM ÜYESİ AÇIĞI VAR. Olanlar da, Devlet Üniversitelerinde huzur kalmadığı ve keyfi uygulamalar hat safhada olduğu için, dahası Yoksulluk Sınırının altında bir maaşa mahkûm edildikleri için Özel Üniversitelere geçiyor.

Yine bu kadar da değil, dahası var:

Öğretmenler bir yandan açıkta bekliyor, diğer yandan da öğrenciler ya öğretmensiz kalıyor ve dersleri boş geçiyor, ya da istiflenmiş sınıflarda ders yapıyorlar. Üniversitelerin önemli bir kısmı da yetersiz sayıdaki öğretim üyeleri ile öğretimi sürdürmeye çalışıyor.

Ama Sayın Bakan siz bunlara aldırmayınız efendim; siz bizim büyüğümüzsünüz, mutlaka bizim gibi fanilerin akıl erdiremeyeceği yüksek kerametli bildikleriniz vardır.

Hiç şüphe yok ki, Sayın Bakan, siz doğru yoldasınız; canınızı sıkmayınız efendim, ölenler ölür, kalan sağlar sizindir.

Hiçbir şey yapmayacaksanız, bari bakanlığınızın adından “millî” ve “eğitim” kelimelerini silip atınız; hiç olmazsa bu çürümüşlük, bu asaletli kavramların, bizzat kavram olarak kendilerine sirayet etmesin.Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen

İstanbul İl BaşkanıSon Güncelleme: 18.04.2012 20:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sayın yetkililer 2012-04-25 01:30:43

tek bir sorum var mümkünse biri cevaplasın yıllarca eğitim öğretim görmüş bir insan öğretmen adayı olma konumuna ulaşmış biri tamda hayali gerçekleşecekken neden intihar eder ya da neden intiharı düşünür

Avatar
çok basit 2012-04-25 01:32:19

çok basit adamın umudu kalmamış umudumuzu bitirdiler bu ülkede yazık ülkene gençliğime

Avatar
ilterhan 2012-04-25 11:46:32

intihar icin aday bir ögretmen daha,intiharın eşigindeyim,allah aklimiza mukayyet olsun allah affetsin bizi.yetr artık yapılan bu adaletsizlikten ve bu sistemden bıktık,yakinda bir oğretmen icin allah icin salata rasulullah icin selavata er kişi niyetine uyun hazir olan imama diyecek imamlar,hükümette sevinsin egitimcileri bu hala getirdiler