banner406
banner396
07 Ağustos 2015 Cuma 11:46
Öğretmenlerin Talebi İçin Meclise Araştırma Önergesi Verildi
 Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin talebi için CHP Mv. Devrim KÖK TBMM'ye Araştırma Önergesi verdi.

Son Günlerde Gündemden Düşmeyen Bilişim ve Teknoloji Öğretmenlerinin Sorunlarının ve Çözüm Önerilerinin Tespit Edilmesi Amacıyla TBMM Başkanlığına Verdiğim Araştırma Önergesi...
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
1990’lı yıllardan itibaren Türkiye’de Bilişim alanında dünyayla entegre olabilmek, diğer gelişmiş ülkeleri yakalayabilmek için okullarda bilişim sınıfları kurulmasına öncelik verildi. 8 dersliği olan her okula bir bilişim sınıfı kuruldu. Hükümetin yaptığı açıklamalarda 8 derslik ve üzeri okullara 29.428 bilişim sınıfı kurulduğu ve bilişim sınıfı oranının % 95’e ulaştığı, şu anda ise sınıf sayısının 33.000 civarında olduğu ifade edilmektedir.
Bununla birlikte okullarda öğretmenlerin bu kaynakları kendi başlarına kullanamayacakları ortaya çıkmış, okullarda hem bu öğretmenlere rehberlik etmek, hem Bilişim Teknolojileri ile ilgili dersleri yürütmek üzere Üniversitelerin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümlerinde Bilişim Teknoloji Öğretmenleri yetiştirilmeye başlanıldı.
Bugün hala 77 farklı üniversitede Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümü faaliyet göstermekte, binlerce öğretmen mezun edilmektedir. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bu öğretmenleri atamamaktadır. Bilişim ve Teknoloji dersleri ülkemizin şartları göz ardı edilerek seçmeli, sınıf geçme notu olmayan, kalabalık sınıfların bölünemediği , eğitim yerine okul müdürü ile öğretmen arasında patron, işçi ilişkisi oluşturan bir yapıya dönüştürülmüştür.
Sosyal medya kullanımında dünya ikincisi olan, internette cinsel içerik arayan dünyadaki 3900 şehir arasından ilk 10’da yer alan, ülkemiz çocuklarının tek şansı olan Bilişim ve Teknolojileri Öğretmenleri ve Bilişim Teknolojileri dersleri Bakanlık tarafından ihmal edilmiştir. Göreve gelen her bakanın kendi keyfine göre uygulamaya koyduğu Bilişim ve Teknolojileri dersleri kimi zaman 2 saatten 1 saate indirilmiş, kimi zaman 4 ve 5. Sınıflardan kaldırılmış, hatta liselerde 21 ayrı dersin içinden seçilmek durumunda bırakılmıştır.
Ayrıca, bu öğretmenlerin uzmanlıkları hiçbir alanda tanınmamış, Bakanlık bünyesinde Bilişim Teknolojileri öğretmeni olmayan öğretmenler 100 saatlik kurslarla eğitilmeye çalışılmıştır. Hatta sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenleri bile Bilişim Teknolojileri rehber (formatör) öğretmen yapılmıştır. Yani 4 yıllık eğitimle (Bazı yerlerde hazırlıkla beraber 5 yıldır) kazanılan yeterlilik, 100 saatlik formalite bir kursla verilen sertifika ile formatörlük hakkı farklı branştaki öğretmenlere de sağlanmış, hükümetin büyük bir heyecanla topluma sunduğu Fatih projesi gibi önemli yatırımların ve çocuklarımızın geleceği riske atılmıştır. Hatta, Halk Eğitim kurslarında bile Bilişim Teknolojileri öğretmenlerine öncelik verilmemekte, farklı referansı olanlar,bu öğretmenlerin önüne geçerek görevlendirilmektedirler.
Diğer taraftan, okudukları bölümde 8 dönemde yaklaşık 50 farklı ders alarak mezun olmuş bilişim öğretmenlerine çok küçük bir kontenjan verilmektedir. Bu durumu düzeltmeye yönelik bir adım atılmadığı gibi her üniversitede bilişim öğretmenliği bölümü açılmıştır.Yapılan istatistiklere göre Fatih Projesi kapsamında görevlendirilen öğretmenlerin 3’ te 1’ i Bilişim Teknoloji alanının dışından yapılmıştır.
Derslerin seçmeli olması nedeniyle tüm öğretmenler norm kadro, re’sen atama, ek ders gibi sorunlarla boğuşmakta, hatta teknik servis elemanlığına dönüştürülmüş Bilişim teknolojileri Rehber Öğretmenliği görevlendirmesini kabul etmek zorunda bırakılmıştır. Bilişim ve internet kullanıcılığının daha bilinçli ve sağlıklı yapılabilmesi, öğrenci ve öğretmenlere ve tüm topluma bilişim teknolojilerinin daha güçlü bir şekilde öğretilmesinin sağlanması, teknolojiyi tüketen değil, üreten, daha bilinçli bir nesil yetiştirilmesi için Bilişim Teknolojileri dersi öğretmenlerine daha fazla ihtiyaç vardır.
Bilişim Teknoloji Öğretmenlerinin yaşadıkları sorunların tespit edilerek çözümlenmesinin sağlanmasına çalışılması için Anayasa’nın 98’inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’ nün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca bir Meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.05.08.2015
Devrim KÖK
Antalya Milletvekili
Son Güncelleme: 07.08.2015 11:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Haklı Haklı 2015-08-07 12:44:23

mazlumun sesi oldunuz teşekkürler

Avatar
ayk 2015-08-07 12:58:18

Allah razi olsun vekilim

Avatar
Bilişimci_27 2015-08-07 15:54:42

Teşekkürler Sn. Vekilim

Avatar
lise mat 2015-08-07 13:39:19

bizim bölüme destek heryerden var çok şükür sesimizi duyuyruyorlar bu alımda iyi bir sayı gelecek 3500 en az gelir.

Avatar
beden egtimi 2015-08-07 19:41:56

anasını satım ing din sınıf bu memelekette başka bıranş yokmu her yıl 15000 pay bunların lan bizi ne pok yemeye okuttunuz ozaman en az 3000

Avatar
Metal Öğretmeni 2015-08-07 15:38:00

Ağustos öğretmen atamasında Teknik Eğitim mezunları hak etmiş olduğu atamanın yapılmasını istiyor! Metal Teknolojisine en az 200 kadro istiyoruz!!!

Avatar
atasınlar bizi de artık 2015-08-07 20:16:54

bişimden 5000 atama istiyoruz

Avatar
particilik bitmiş. 2015-08-07 20:43:23

bilişimci meslaktaşlarım yıllardır hısım akrabalarımla körü körüne akp dedik akp ye laf söyletmedik anladıkki hepsi boşmuş bundan sonra bizlere kim sahip çıkar kim atarsa partimiz o olaçak unutmayalım particilik bitmiş körü körüne oy kullanmayalım bilişimcilere kim destek verir kim en az 6000 altıbin atarsa ona sahip çıkalalım .