banner374
15 Eylül 2015 Salı 16:28
Öğretmenliğe atanamadı çoban oldu

 Kurban Bayramı nedeniyle Amasya’dan İstanbul’a kurbanlıkları satmaya gelen edebiyat öğretmeni Ergül Vançin, öğretmen olarak atanamadığı için gelirini baba mesleği besicilik ile kazanıyor.

2012 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Ergül Vançin, Formasyon aldıktan sonra öğretmenlik yapmaya hak kazandı. Vançin aldığı formasyondan sonra askerliğini ise İstanbul’da 1 yıl öğretmen olarak yaptı. Askerlikten sonra herhangi bir okula atanamadığı için, çocukluğunda yaptığı gibi babasına yardım ederek, çobanlık yapmaya başladı.

"Diplomalı işçi varsa, diplomalı çoban da var"

Besiciliği kimi zaman öğretmenlikten zevkli olabileceğini belirten Ergül Vançin, "19 Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum, maalesef atanamadık. Askerliğimi 1 yıl İstanbul’da öğretmen olarak yaptım. Askerliğimi bitirdikten sonra yine besiciliğe devam ediyorum. Zorluğu gördüğünüz gibi çadırın içinde yatmak zor, bizde dışarıda kalıyoruz. Diplomalı çoban olduğumu öğrenince şaşırıyorlar. Diplomalı inşaat işçisi varsa, diplomalı çoban da oluyor. Çok da kötü bir durum değil aslında yeri geliyor çobanlık, öğretmenlikten zevkli olabiliyor. Herkes öğretmen olacak diye bir şart yok bu ülkede ama herkes sevdiği bir işi yapabilsin. Öğretmenliği sevdiği halde öğretmenliği yapamayan insanlar var onlar için gerçekten kötü bir durum" şeklinde konuştu.

kaynak. cnnturk
banner182
Son Güncelleme: 15.09.2015 16:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
emirhan avcı 1 yıl önce

ne var bunda ben de fabrikada çalışıyorum. ayrıca öğretmen olamamaktan değil sanırım rahat bir meslekte olamamaktan şikayetçi arkadaş.

Avatar
xxx 1 yıl önce

ne var yani̇ bi̇z de çobanlik yapiyoruz okullarda...