banner406
banner396
18 Mart 2014 Salı 13:40
Öğretmenlikle ilgili yeni düzenleme

ANKARA (AA) - Arapça, Almanca, Çince, Fransızca, İngilizce, Rusça öğretmenliğinden, bunlara ilişkin dil ve edebiyat fakültelerinden veya mütercim tercümanlık alanlarından mezun olanlar, artık Türkçe derslerine giremeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, "Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları" yeniden belirledi. Buna göre, öğretmen adayları ve öğretmenlerin; yükseköğrenimlerinde alanlarına ek olarak aldıkları ve diplomalarında yer alan öğrenim programı veya farklı bir alanda yapılan yüksek lisans eğitimi de yan alan olarak kabul edilecek.

Yabancı dil, rehberlik, bilişim teknolojileri, görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ile din kültürü ve ahlak bilgisi alanları ilköğretim ve ortaöğretimde ortak alan olarak belirlendi. Daha önce ortak alanlar içerisinde bulunan resim dersleri, ortak alanlardan çıkarıldı.

 2009-2010 öğretim yılından önce resim-iş öğretmenliği bölümünden mezun olanlar ile bu öğretim yılında adı geçen bölüme kayıtlı olup mezun olanlar, teknoloji ve tasarım alanı öğretmenliğine herhangi bir öncelik tanınmadan alınacak.

-Üç engel grubu için "özel eğitim" öğretmenliği alanı 

 Görme, işitme ve zihinsel engelliler öğretmenlikleri  özel eğtim öğretmenliği adı altında birleştirildi. Özel eğitim alanında öğretmen ihtiyacının görme, işitme ve zihinsel engelliler öğretmenliği mezunlarınca karşılanamaması durumunda, bu alana öğretmenlik alanları mezunu olup özel eğitim alanında tezli veya tezsiz yüksek lisans veya doktora mezunları atanabilecek.

Özel eğitim öğretmenliğine özel eğitim bölümü, özel eğitim öğretmenliği, zihinsel engelliler öğretmenliği, görme engelliler öğretmenliği ile işitme engelliler öğretmenliği mezunları atanabilecek. Bu öğretmenler, özel eğitim mesleki eğitim merkezleri, özel eğitim iş uygulama merkezleri, özel eğitim programı uygulayan özel eğitim sınıflarında, 9-12. sınıf dersleriyle mesleki ortaöğretim kurumlarında çocuk gelişimi ve eğitimi alanı özel eğitim dalı derslerine girebilecek.

Beden eğitimi ve spor yüksekokulu mezunlarından 12 Temmuz 2004’den önce mezun olanlar ile bu tarih itibariyle söz konusu okullara kayıtlı bulunup mezun olanlardan pedagojik formasyon eğitimini tamamlayanlar, beden eğitimi alanı öğretmenliğine atanabilecekler.

Sınıf öğretmeni olarak görev yaparken 540 saatlik "Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitimi Programı”nı başarıyla tamamlayanlar zihin engelliler sınıfı alanına, öğretmen olarak görev yapmakta iken 90 saatlik "Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği Eğitim Programı"nı başarıyla tamamlayanlar, teknoloji ve tasarım alanına eğitim kurumlarının ihtiyacına göre alan değişikliği yapabilecek.

Düzenlemeye göre, Arapç, Almanca, Çince, Fransızca, İngilizce, Rusça öğretmenliğinden, bunlara ilişkin dil ve edebiyat fakültelerinden veya mütercim tercümanlık alanlarından mezun olanlar, artık Türkçe derslerine giremeyecek.

Bilişim teknolojileri dersine artık yazılım mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği, bilgisayar ve kontrol teknolojisi öğretmenliği, elektronik ve bilgisayar bölümü, bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü, bilişim sistemleri ve teknolojileri, bilgisayar bilimleri  bölümü mezunlarından, ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans ya da pedagojik formasyon programı veya pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarı ile tamamlayanlar alınabilecek.

-Din Kültürü öğretmenliğine Dini İlimler mezunları atanabilecek

Din kültürü ve ahlak bilgisi ve imam hatip lisesi meslek dersi öğretmenliğine, artık ilahiyat bilimleri fakültesi, uluslararası islam ve din bilimleri fakültesi, dini ilimler fakültesi, islami ilimler fakültesi mezunu olup, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı  ve Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası Programı'nı başarı ile tamamlayanlar atanabilecek.

Bu alanlardan mezun olup, din kültürü ve ahlak bilgisi  ve imam hatip lisesi meslek derslerine atanan öğretmenler, Osmanlı Türkçesi, Arapça  ve  Türk İslam Sanatları derslerini de okutabilecek. 

Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe ve Tarih öğretmenleri de Osmanlı Türkçesi dersini verebilecek. Görsel sanatlar öğretmenliğine geleneksel Türk sanatları mezunları da atanabilecek.

İmam hatip liseleri ders çizelgesine eklenen yeni seçmeli derslerden Türk İslam sanatları dersi, öncelikli olarak bu derslerle ilgili sertifikası olan veya lisans veya lisansüstü öğrenimleri sırasında bu dersleri aldığını belgelendiren ilahiyat, ilahiyat bilimleri fakültesi, uluslararası islam ve din bilimleri fakültesi, dini ilimler fakültesi, islami ilimler fakültesi mezunu öğretmenler tarafından okutulacak.

Matematik öğretmenliklerine, matematik öğretmenliği ve matematik mezunlarıyla, matematik-bilgisayar bölümü mezunu olup tezsiz yüksek lisansı ve formasyonu olanlarla kredilerinin en az yüzde 70’ini matematik alanında belgelendirenler atanabilecek.

Yaşayan diller ve lehçeler dersleri, öncelikle, üniversitelerin Türkçe öğretmenliği, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği bölümleri ile Türk dili ve edebiyatı programları mezunu olup yaşayan diller ve lehçelerin ilgili alanında tezsiz yüksek lisans programını başarı ile tamamlayan öğretmenler olmak üzere; lisans ve lisansüstü öğrenimleri sırasında bu alanda ders aldığını belgelendiren diğer öğretmenler tarafından okutulacak.

Son Güncelleme: 18.03.2014 15:54
Anahtar Kelimeler:
THYTÜRKİYE
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
resim öğretmeni 2014-03-18 13:41:10

yıllardır zaten atama olmuyor bizim alanımıza tek.tasarıma bile dah abuyıl atama hakkı verildi.şimdide geleneksel türk sanatları mezunlarına atama hakkı verildi .resim iş dersi depomu .yapılan bu adaletsizlik biraz olsun giderildiderken ...daha neler.bence bu maduriyet 100 resim 1100 de tek.tasarım öğretmeni alınarak giderilmedir.

Avatar
A.YETER 2014-03-18 14:23:24

bu haber yeni mi? arkadaşlar 90 saatlik tek.tas kurunu bitiren öğretmenler tek.tas öğretmenliğine geçebilecek mi? bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Avatar
teknoloji tasarım 2014-03-18 14:51:32

90 saatlik eğitim aldık.heycanla ve 4 gözle alan değişikliği bekliyoruz

Avatar
tek.tas 2014-03-18 15:25:31

tek tas.90 saatlik başarı belgesi olanlar için alan değişikliği ne zaman yapılacak arkadaşlar ?

Avatar
felsefeci 2014-03-18 15:43:19

bi felsefeye düzenleme yok!!!!!!

Avatar
tek tascı 2014-03-18 15:57:23

millet 4 yıl okusun başkaları 90 saatte olsun boşuna okuyor millet desenize

Avatar
tek tas. 2014-03-18 16:31:30

90 saatlik eğitim almıştım okul açılmadığı için alan değiştirememiştim,mağdur oldum,tekrar alan değişikliği açılsın hemde acil lütfeeeeeeeeeen

Avatar
resim 2014-03-18 18:40:31

geleneksel türk sanatları bölümü resim öğretmenliğinde olduğu gibi yetenek sınavıyla mı alınıyor, nasıl aynı hakka sahip oluyorlar böyle...sanki çok alım yapılıyorda atayacak kimse bulunamıyor...