banner406
banner396
15 Temmuz 2015 Çarşamba 14:05
Okul Müdürleri Atamaları İptal Mi ?

 Anayasa Mahkemesi Okul Müdürleri Atamalarını ilgilendiren "652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 37. maddesinin (8) numaralı fıkrasını ile 25. Maddenin 8 fıkrasını" iptal etti mi ? Bu konuda  şu ana kadar Anayasa Mahkemesi tarafından herhangi bir açıklama yapılmamasından dolayı farklı  yorumlar yapılmaktadır. İlk olarak Türk Eğitim Sen Genel Başkanı  İsmail Koncuk twitter adresi üzerinden  Anayasa Mahkemesinin Okul Müdürleri atamasını ilgilendiren maddenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini açıklamıştı. Bu açıklama sitemizde şu şekilde yer bulmuştu.Koncuk: Okul müdürleri maddesi de iptal oldu.

İsmail Koncuk'un  açıklamalarından  bir gün sonra ise Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın  twitter adresi üzerinden okul müdürleri atamalarını ilgilendiren maddenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmedğini şu şekilde açıklamıştı. 
Ali Yalçın : "Okul Müdürleri İle İlgili İptal Kararı Söz Konusu Değildir.


Bu açıklamalardan sonra   büyük medya kuruluşların(radikal, hurriyet, milliyet v.b.) internet sitelerinde  Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un açıklamlarından alıntı yapılarak OKUL Müdürleri Atamaları İptal edildi şeklinde haberlerden sonra kamoyunda okul müdürleri iptal edildi görüşü ağırlık bastı.


Mebpersonel.com olarak  bu konuda yaptığımız araştırmalar sonrasında   Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunda ilk olarak  37. maddesinin (8) numaralı fıkrasını yürütmesinin durdurulması için 11 Haziran 2014 tarihinde  yapılan görüşmede   4 yıl görev yapan okul müdürlerini, müdür başyardımcılarının görevine son veren maddenin yürütmesinin durdurulması talebini rededildiğini ve konunun geçtiğimiz gün esastan yapılan görüşmelerden sonra   Okul Müdürlerini ilgilendiren 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 37. maddesinin (8) numaralı fıkrası olan Okul ve Kurum Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir. Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir. Bu fıkra kapsamındaki görevlendirmeler özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hak doğurmaz." maddesinin  Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmediği  ve aynı şekilde de  25. Maddenin 8 fıkrasını" Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla halen Okul ve Kurum Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcısı olarak görev yapanlardan görev süresi dört yıl ve daha fazla olanların görevi, 2013-2014 ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer. Görev süreleri dört yıldan daha az olanların görevi ise bu sürenin tamamlanmasını takip eden ilk ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer."maddesinin de iptal edilmedği bilgisine ulaştık.

www.mebpersonel.com/ ÖZEL HABER

11 Haziran 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi  Genel Kurulunda Okul Müdürleri Atamaları Maddesi ile ilgili yaptığı ilk görüşmede konunun esastan görüşüleceğini ve maddenin
 yürürlüğün durdurulması isteminide ret ettmişti.

11 Haziran 2014 Tarihli O Haber 
Anayasa Mahkemesi (AYM), 4 yıl görev yapan okul müdürlerini, müdür başyardımcılarının görevine son veren maddenin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. AYM ayrıca dava konusu diğer hükümlerine ilişkin yürürlüğün durdurulması istemlerinin esas inceleme aşamasında karara bağlanmasına karar verdi. Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) dershanelerin kapatılmasını da kapsayan Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanunu iptal başvurusunun bir kısmını bugün yaptığı toplantı sonunda karara bağladı. 6528 sayılı Kanun’un 22. maddesiyle değiştirilen 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 37. maddesinin (8) numaralı fıkrasına ve 25. maddesiyle 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye eklenen geçici 10. maddenin (8) numaralı fıkrasına, ilişkin yürürlüğün durdurulması istemlerini, koşulları oluşmadığından reddine karar verdi. AYM’nın yürürlüğün durdurulması istemini ret ettiği maddeler ise şöyle: 

“Okul ve Kurum Müdürleri, İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir. Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir. 

Bu fıkra kapsamındaki görevlendirmeler özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hak doğurmaz. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla halen Okul ve Kurum Müdürü, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcısı olarak görev yapanlardan görev süresi dört yıl ve daha fazla olanların görevi, 2013-2014 ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer. Görev süreleri dört yıldan daha az olanların görevi ise bu sürenin tamamlanmasını takip eden ilk ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erer.”
Son Güncelleme: 15.07.2015 14:06
Anahtar Kelimeler:
Okul Müdürleri
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.