banner406
banner396
08 Kasım 2015 Pazar 14:22
Rehber Öğretmenlerden, Eğitim-Bir-Sen'e ''Şubat Ataması'' Ziyareti
MEB Personel - Rehber Öğretmenlerden, Eğitim-Bir-Sen'e ''Şubat Ataması'' Ziyareti

Konuyla İlgili Eğitim-Bir-Sen'den yapılan açıklama: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik branşı öğretmenleri sendikamızı ziyaret ederek, 2016 yılı Şubat atama döneminde yapılacak 30 bin öğretmen atamasında kendilerine ayrılacak kontenjanın artırılmasında destek verilmesini talep ettiler. Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla ile görüşen rehber öğretmenler, rehberlik branşı atama alanında ‘Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı yanlış uygulamaları ve kontenjan sınırlamasındaki haksızlıkları’ içeren bir raporu da teslim ettiler.
Yanlış anlaşılma düzeltildi

Hasan Yalçın Yayla, ziyaretin, sendikamızın 2015 yılı Ekim ayı Kurum İdari Kurulu’nda (KİK) gündeme getirdiği, sosyal medya ve internet sitemizden paylaşılan taleplerle ilgili oluşturulan yanlış bilgi ve algıdan dolayı yaşanması muhtemel problemlerle ilgili aktardıkları değerlendirmelerin düzeltilerek doğru bilgilendirme yapılmasına da vesile olduğunu söyledi.

Yayla, söz konusu KİK çalışma raporunun 5. maddesinde ‘Öğretmenlere 2015-2016 eğitim-öğretim yılı içinde alan değişikliği hakkı verilmesini, alan değişikliği işleminin takvime bağlanarak bir an önce gerçekleştirilmesini talep ettiklerini hatırlatarak, “Aynı raporun 9. maddesinde ‘Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersleri alanında görev yapan öğretmenlerden istekli olanların, hizmet içi eğitim kurslarına alınarak rehberlik alanına geçişlerine imkan tanınmalıdır” şeklinde talepte bulunduk. Bu maddelerin rehber öğretmenlerimiz tarafından alana kaynaklık etmeyen mezuniyet alanlarından da rehberlik alanına geçişe imkan sağlayacakmış gibi değerlendirilmesi ve bunun üzerinde oluşturulan yanlış bilgilendirmeler doğru değildir” dedi.

Sendika olarak kuruldukları günden bu yana öğretmenlik mesleğinin bir uzmanlık mesleği olduğunu, alan ve branşların ancak o bölümün mezunları ya da o bölüme kaynaklık teşkil edecek mezunlar tarafından verilmesi görüşünü savunduklarını kaydeden Yayla, şunları söyledi:

“Taleplerimiz arasında olan 5. madde, atama alanına kaynaklık teşkil eden bölümler arasında bir alan değişikliği talebidir. Mesela Edebiyat öğretmeninin Türkçe alanına, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin İmam Hatip Lisesi Meslek dersleri alanına geçiş imkanı sağlanması gibi. Yine Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersleri alanında görev yapan öğretmenlerin rehberlik alanına geçişlerine imkan sağlanması ile ilgili 9. maddedeki talebimiz, öğretmen liselerinin kapatılmasından sonra yıllardır aynı branşta görev yapan öğretmenlerin üç farklı uygulamaya tabi tutularak bir kısmının direkt rehberlik alanına, bir kısmının hizmet içi eğitim verildikten sonra rehberlik alanına ve bir kısmının da felsefe grubu branşına atanmasındaki uygulama yanlışlığına ve sistemin mağdur ettiği öğretmenler arasındaki eşitsizliği gidermek adına yapılan bir taleptir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi mezuniyet alanına kaynaklık teşkil etmeyen branşlara geçişe karşıyız. Ancak Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersi öğretmeni iken mezuniyet alanı ‘Eğitim Yönetimi ve Deneticiliği’, ‘Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme’, ‘Eğitim Yönetimi ve Teftişi Planlaması’ ile ‘Halk Eğitimi Programı’ mezunları hizmet içi eğitimle Rehberlik branşına geçirilirken, mezuniyeti Felsefe grubu olanlar felsefe alanına geçirilmiştir. Toplam sayıları 350 civarında olan bu öğretmenlerimizin, alanları kapatıldığı için yaşadıkları mağduriyetten sonra yıllardır birlikte aynı branşta görev yapmalarına rağmen farklı uygulamaya tabi tutulmaları yanlıştır. Ya hiç biri Rehberlik alanına geçirilmemeli ya da dışarıda kalan 350 kişi için de bu uygulama yapılmalıdır. Yoksa bizim talebimiz asla farklı mezuniyet alanlarından Rehberlik branşına geçişi sağlayacak uygulamaya kapı aralamak değildir.”

Yayla, daha önce 10 bin olarak açıklanan ancak Eğitim-Bir-Sen’in de gayretleriyle 30 bine çıkarılan Şubat atama döneminde her branşa yeterli kontenjanın verilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ve rehber öğretmenlerin taleplerini Bakanlığa ileteceklerini sözlerine ekledi. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 2015-11-08 23:20:23

Eylülde mağdur edildik şubatta hakkmz olanı 3000 kontenjan verin bizi sevindirin alan değişikliğine hayırrrrrrrrrrrtt

Avatar
Bu nedir ya 2015-11-08 15:50:31

Buna hile baskı altına almak denir. Bu tur seylere neden ihtiyac duyuyorsunuz. O zaman tum haksizliga ugrayan bolumler kapisindan ayrilmasin. Olmaz

Avatar
öğretmen 2015-11-08 17:15:02

her yer rehber öğretmenle doldu. normal ders işlenmezken rehber öğretmen ataması yapıldı sürekli boşu boşuna

Avatar
Yazıklar olsun millet lüks peşinde bizse ekmek. 2015-11-08 21:10:27

Allah sizi bildiği gibi yapsın. Yahu kardeşim sağır mısınız kör müsünüz şubat atamasından önce alan değişikliği istemiyoruz anlamak bu kadar zor mu????? Atanamayanlar ölsün mü?

Avatar
pdr 2015-11-08 17:36:19

Umarim+hak+etti%C4%9Fimiz+verilir

Avatar
pdr 2015-11-08 17:36:22

Umarim+hak+etti%C4%9Fimiz+verilir

Avatar
kimyacılar 2015-11-08 19:42:26

kimya bıranşı da her atamada az atama yaplıyor inşAllah kimya icin 1500 atama verilir

Avatar
Pdr 2015-11-08 22:46:17

350 kişi de geçsin oldu