banner406
banner396
18 Aralık 2013 Çarşamba 16:38
REHBER ÖĞRETMENLERE AĞIR DARBE!

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINAAşağıdaki sorulanının aracılığınızla Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandın İmasını arz ederim. Saygılarımla
Hasan ÖREN
Manisa Milletvekili

“Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve öğretmenlerin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik Taslağı” geçtiğimiz günlerde Bakanlığın internet sitesinde yayınlanmıştır.
Yönetmelik taslağında; öğrenci sayılarına göre belirlenen norm kadrolarda öğretmen başına düşen öğrenci sayısının artırıldığı görülmektedir.
Eski yönetmelikte İlköğretim kurumlan için 250 öğrenciye 1 Rehber Öğretmen normu verilirken, 4+4+4 eğitim sistemi sonrasında bu sayı ilkokullarda 300, ortaokullarda 200 olarak belirlenmiştir. Böylece norm kadro için istenen öğrenci sayısı 250’den, 500’e çıkarılmıştır.
Hazırlanan taslağın Nisan 2013’te yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Kurum İdari Kurulu Kararlarına da aykırı olduğu görülmektedir. KİK Çalışma Raporunda, Rehber öğretmen normu için 250 olan öğrenci sayısının, 150 öğrenciye düşürülmesi önerilirken, yönetmelik taslağında bu sayının toplamda 500’e çıkarılması büyük bir çelişkidir.
Bu düzenlemenin amacının öğretmen açığım düşük göstermek olduğu iddia edilmektedir. Görülüyor ki, bu yönetmelik uygulamaya konulduğunda Rehber Öğretmen ihtiyacı kağıt üzerinde yan yarıya düşecektir.
örneğin, ilköğretim okulu iken öğrenci sayısı 300 olan ve 1 Rehber öğretmen ihtiyacı olan bir okul, 4+4+4 sistemi ile ilkokul ve ortaokul olarak bölündüğünden, 150’şer öğrencisi olan her iki okulun öğrenci sayılan norm kadro için yeterli olmayacak, böylece her iki okulda da Rehber öğretmen ihtiyacı olmayacaktır.
Halen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 55.648 okulda eğitim-öğretim yapılmaktadır. Bu okullarda 24.080 Rehber öğretmenin çalıştığı ve halen 14.045 Rehber öğretmen açığı olduğu Bakanlığın resmi açıklamalarında belirtilmektedir. On binlerce öğretmen atanma beklerken, okullardaki öğretmen açığının 128 bini geçmesi Milli Eğitim politikalarının yanlışlığını ortaya koymaktadır.
Öğretmenlerin örgütlü olduğu sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve eğitim bilimciler, öğrenci sayısı ne olursa olsun her okulda en az bir rehber öğretmen olması gerektiğini ifade etmektedirler.
Bilindiği üzere, Okullarda “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri” Bakanlığınızın yayınladığı yönetmelikteki ilkeler ışığında yürütülmektedir.
Bu ilkeler;
-Rehberlik hizmetlerinin, tüm öğrencilere açık olması,
-İnsana ve bireysel farklılıklara saygının, bilimselliğin ve gizliliğin esas olması,
-Hizmetlerin öğrenci, veli, uzman, öğretmen ve yönetici gibi ilgililerin iş birliği ile yürütülmesi, olarak belirlenmiş ve bu amaçla okullarda “Rehberlik Servisleri” kurulmuştur. Fakat her okulda en az bir Rehber öğretmen bulundurulmaması önemli bir eksikliktir.
Bunlara göre;
1-Okullarda ve ortaöğretim kurumlarında Rehber öğretmen norm kadrosu için olması gereken öğrenci sayısının artırılmasının nedeni nedir?
2-Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardan, öğrenci sayısı 300’den fazla olan ilkokul, öğrenci sayısı 200’den fazla olan ortaokul ve öğrenci sayısı 150’den fazla olan ortaöğretim kurumu sayısı ne kadardır?
3-Yönetmelik taslağının 13 üncü maddesindeki rakamlar dikkate alındığında, norm kadro için gerekli öğrenci sayısının artırılması ile Bakanlığınızın Rehber öğretmen ihtiyacı ne kadara düşecektir?
4“ Öğrenci sayısının artırılmasının nedeninin, Rehber Öğretmen ihtiyacım azaltmak olduğu iddiaları doğru mudur?
5- Öğrencilerin Rehberlik Hizmetlerinden yararlanması için tüm okullara en az bir Rehber öğretmen atanması konusunda bir çalışmanız var mıdır?

Son Güncelleme: 18.12.2013 16:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
PDR İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİSİ ŞART 2013-12-24 01:58:31

Oda sistemi bireysel rehberlik için gerekli buna tamam, bu bir gerçek fakat Hocam var olan uygulamaların sistem ve işlerlik taşımadığı da bir başka gerçek Çünkü;
-) Öğrenci geneline hitap edemeyen danışmanlık çalışma saatleri var ortada..SAAT 03:00de servis odası kilitli, öğretmeni öğrenciden önce kaçmış..(yapmayanı tenzih) Kursiyer öğrenci bakıyor,,oda kapalı...Diğer öğrenciler için yine istifade yok.!!
Avrupa ve A.B ilkelerinde olduğu gbi, danışmanlığın çalışma saatleri ders sonunda da mutlaka devam etmesi lazımdır arkadaşlar. Ayrıca önemli rehberlik etkinliklerine olan bu kayıtsızlıkta giderilmeli ve danışman öğretmenin bu etknliklere bahsedildiği gibi, bir katılım planı ve müfredat ile girmesi sağlanmalı ki, öğrenci genelini tanıyabilsin. Öğrencilerin dahi tanınmasını sağlayamayan bu tıkanıklığın giderilmesi okullarımız ve öğrencilerimiz için gereklidir. Bu sebeble Pdr çözüm önerisi yerden göğe haklıdır fikrindeyim Çünkü, sistem namına hiç bir etkin düzenleme yoktur ortada, yer almamıştır..İşleyiş ve işlevsellikten oldukça uzak 'netamet çeken uygulamalar vardır Bu uygulamalar sırf rehber öğretmenin gönlüne göreceli bırakılmıştır. Kimse boştan yere kızmamalıdır Duyulan tepkilerde asla yersiz değildir Bu sebeble hocalarım "PDR İÇİN ÇÖZÜM YOLU ÖNERİSİ", okullara bu yönde ivme katabilecek altın bir rehebrlik proje önerisidir. Saygılar.

Avatar
Nilgün hoca 2014-04-22 21:19:30

Darbe demişken; inanır mısınız rehberliklerine artık kendilerinin gireceğini anlamışım :) Hoş böyle anlamak istemeyen var mı acaba, Yok elbette. Fakat gayet yakın ve ufuk açılmış dörünüyor.. Zira takipsiz ve gözlemsiz, öğrenciyi tanımaksızın rehberlik olabilir mi? olamaz. Olmamalıdır da. Gurbetçi bir yakınımıza sorduk, ettik bu durumu. Bir de öğrendik ki Avrupadaki danışman, müfredat ile kendi rehberlik etkinliğini yine kendisi bizzat sınıfta veriyor...dediler. Mesailer ise /danışma işlemleri için/ tabi ders sonlarında tam gaz devam.
"Geminin bacası dumanı gözüktü" Limana yakınlar diye biliyorum. Meb sonunda, bir aslan gibi uykudan uyandı galiba. Pek yakında paşa paşa kendi ders ve etkinliklerine girecekler.

Avatar
ange 2013-12-18 16:56:06

bence rehber öğretmenlerin yaptığı bir iş yok daha fazla görev verilmeli

Avatar
ali 2013-12-18 18:20:36

rehber öğretmenlik bölümü kaldırılsın yada okullara atama yapılmasın.çünkü okulda yaptıkları bir iş yok.danışmanlık yapsınlar bence yada rehberlik araş.merk. görev verilsin.

Avatar
doğrucu 2013-12-18 18:55:51

evet katılıyorum rehberlikçiler akşama kadar oturuyorlar onlara daha çok görev verilmeli

Avatar
pdr 2013-12-18 16:41:24

yazıklar olsun güzelim bölümü 1 yılda ne hale getirdiniz

Avatar
mat öğret 2013-12-18 19:11:46

pdr sabahtan akşama kadar odasında ne iş yapar hep merak etmişimdir

Avatar
meb haklıdır 2013-12-18 19:57:08

bravo.helal olsunnnnnnnnnn.