Öğretmen Atamaları:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Resim öğretmenleri dertli...

Türkiye'de 12 bine yakın resim öğretmeni var. Ama onların bir kısmı mesleklerini yapamıyor, çünkü atanamıyorlar. 2008 yılında dersin adının değiştirilmesi bir dizi karışıklığa neden olmuş. Bakın onlar dertlerini nasıl anlatıyorlar.


Resim öğretmenleri dertli... Atamaların eylül ayına kadar yapılması bekleniyor. Ama onlar umutsuz...


2006-2007 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı, daha kapsayıcı olması için resim-iş öğretmenliği bölümünü 2'ye ayırdı. Görsel Sanatlar ve Teknoloji Tasarım öğretmenliği... Sorunlar da bu ayrımdan sonra ortaya çıktı.


Türkiye genelinde 12 bin resim-iş öğretmeni var. Çoğunun alanla ilgili yeterlilikleri olduğu halde, yanlış atamalar yüzünden mesleklerini yapamıyorlar.


Onlardan birisi Tolga Sönmez:


"2008'de bir isim değişikliği yapıldı müfredat aynı kaldı ama sonra bir karışıklık başladı. Alanla ilgisi olmayan birçok bölüm bu bölümlere atanmaya başlıyorlar zaten sıkıntıda bundan sonra doğdu ve yığılmalar başladı... Sanatla tasarlama gücüyle estetikle hiç ilgisi olmayan beslenme öğretmeninin buraya atanması zaten komik bizimde sıkıntılarımız burada düğümleniyor..."


Remziye Pelit... O da atanmayı bekleyen 12 bin mezundan birisi:


"Edebiyat dersi olsun matematik dersi olsun atamalar yapıldığı zaman il milli eğitimlerde ücretliye işletme mezunları ve iktisat mezunları ağırlıklı olarak ücretli öğretmen olarak görevlendiriliyorlar...."


Ve İlknur Konuk... O da içinde buludukları duruma isyanını böyle dile getiriyor:


"Mezun olalı 8-9 sene oldu. 10 sene olan var, 12 sene olan var... Artık yaş sınırına geldik atanmak istiyoruz zaten başka birşey yapamayız biz öğretmenlik okuduk..."


Resim-iş öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı'na göndermek için bir dosya hazırladı. Amaçları bu hatalı gidişe bir son vermek ve en kısa sürede mesleklerini yapabilmek. 
 

CNN TÜRK


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
selin 13 ay önce

ataması iptal edilen varmı aranızda

Misafir Avatar
resimcii 1 yıl önce

müzikcilerden ne farkımız var soruyorum size

Misafir Avatar
görsel sanatlar resim 1 yıl önce

şubatta 30 bin alım istiyoruz resimcilerdende artık az alım istemiyoruz dersimizin 2 saat olmasını istiyoruz uygulamalı derslere 1 saat yetmiyooo

Misafir Avatar
mesut safak 2 yıl önce

artık resım ogretmenlerının ve tum ogretmenlerının yuzu guler ınsallah su atamaları yaparsınız subat ayında....

Misafir Avatar
burcu 2 yıl önce

artık atanmayı istiyoruz yeter artık bu yüzden ölen arkadaşlarımız var sesimizi duyan varmııııııııııııııııııııııııııııııııııı

Misafir Avatar
hale yürekli 2 yıl önce

evet ben mezun olalı 10 sene oldu.artık yeter..

Misafir Avatar
fulya @elmas çınar 2 yıl önce

kısacası artık atanmak ve hakkımız olan atamayı istiyoruz 12 senedir bekliyorum

Misafir Avatar
Orhan ÇAKMAKLI 2 yıl önce

buyrun size kaynak
e- çalişma alanlari ve iş bulma olanaklari
ülke nüfusundaki hızlı artış nedeniyle, yerleşim birimlerinde yeni okulların açılması öğretmene duyulan gereksinimi artırmaktadır.
diğer branşlarda olduğu gibi "resim/resim-iş öğretmenliği" mesleği için de okullarda her zaman istihdam kapısı açıktır.

resim/resim-iş öğretmenleri ;
- milli eğitim bakanlığına bağlı resmi okullarda ve özel okullarda grafik, resim, iş eğitimi ( iş ve teknik) branşlarında görev yapabilirler.
- yaygın eğitim kurumları olan pratik sanat okulları halk eğitim merkezleri gibi yerlerde branşları ile ilgili ders verebilirler.
- sanatçı adayı yetiştiren güzel sanatlar fakültesi resim, heykel, seramik, iç mimari, ve endüstriyel tasarım bölümü öğrencileri de öğretmenlik formasyonu alarak öğretmenlik yapabilirler.
http://www.sorubak.com/resim--resim-is-ogretmenligi-ve-is-olanaklari_789.r_html

Alan Sınavı 20 Temmuz’da Yapılacak!
Alan Sınavı 20 Temmuz’da Yapılacak!

Haberi Oku