banner406
banner396
06 Ekim 2015 Salı 09:19
Sınavsız Atanan Müdür Yardımcıları Görevine Devam Edebilecek.

 Yeni yönetici atama yönetmeliği yayınlandı. Yönetici atama yönetmeliğine göre bundan sonra müdür yardımcılığı görevlendirmeleri yazılı sınav sonucuan göre yapılacak.  Peki eski yönetmeliğe  göre  okul  müdürünün teklifi ile sınavsız olarak müdür yardımcılığına görevlendirenlerin durumu ne olacak.

Yeni yönetici atama yönetmeliği maddeleri doğrultusunda " en son yapılan görevlendirme tarihinden itibaren aynı unvanla geçirilen hizmet " referans alınacağından ötürü sınavsız atanan  müdür yardımcıları görevlendirme tarihlerinden itibaren  4 yıl  boyunca görevleridne kalacak.

Daha önce sınavla atanan müdür yardımcılarıda 4 yıllık süre bitimlerinde şartları taşımları halinde yazılı sınava girip kazanmaları halinde müdür yardımcılığı için başvurda bulunabilecek.

Mebpersonel.com olarak konu ile ilgili maddeleri sizler için aşağıda paylaştık


www.mebpersonel.com / ÖZEL HABER


Yönetici görevlendirmede esas alınacak hususlar

MADDE 27 – (1) Yöneticiler dört yıllığına görevlendirilir.

(2) Aynı unvanla aynı eğitim kurumunda sekiz yıldan fazla süreyle yönetici olarak görev yapılamaz.

(3) Bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanla dört yıldan fazla sekiz yıldan az görev yapanlardan aynı eğitim kurumuna yönetici olarak görevlendirilenlerin görevleri, sekiz yılın dolduğu tarih itibarıyla bu Yönetmelikte öngörüldüğü şekilde sonlandırılır.


Yönetici görevlendirmede izlenecek yöntem

MADDE 13 – (1) Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme yazılı sınav sonucuna göre, müdürlüğe görevlendirme ise değerlendirme ve sözlü sınav sonucuna göre yapılır.

Yazılı sınav

MADDE 14 – (1) Müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında dört yıllık ya da aynı eğitim kurumu müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında toplam sekiz yıllık görev süresi dolanlar ile duyurunun son günü itibarıyla 5 ve 7 nci maddelerde belirtilen şartları taşıyanlar arasından müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilecekleri belirlemek amacıyla Bakanlıkça veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca test usulü ile yazılı sınav yapılır. Bu sınavda yüz puan üzerinden yetmiş ve üzeri puan alanlar başarılı sayılır. Yazılı sınav sonuçları, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren en fazla bir yıl süreyle olmak üzere bu kapsamda yapılacak bir sonraki sınav tarihine kadar geçerlidir.Yöneticilik görev süresi hesaplanması

MADDE 28 – (1) Yöneticilikte geçen dört yıllık sürenin hesabında; en son yapılan görevlendirme tarihinden itibaren aynı unvanla geçirilen hizmet sürelerinin toplamı esas alınır. Yöneticilik görevinin sona ereceği tarih; ders yılının içinde olması halinde dört yıllık sürenin dolduğu tarihin içinde bulunduğu ders yılının son günü, ders yılının dışında olması halinde dört yıllık sürenin dolduğu tarihi takip eden ders yılının son günüdür.

(2) Aynı unvanla aynı eğitim kurumunda geçen sekiz yıllık sürenin hesabında; aynı eğitim kurumunda aynı unvanla geçirilen hizmet sürelerinin toplamı esas alınır. Bu durumda olanların yöneticilik görevinin sona ereceği tarih; ders yılının içinde olması halinde sekiz yıllık sürenin dolduğu tarihin içinde bulunduğu ders yılının son günü, ders yılının dışında olması halinde sekiz yıllık sürenin dolduğu tarihi takip eden ders yılının son günüdür.

(3) Kurucu müdürlük ve müdür yetkili öğretmenlikte geçen süreler ile yöneticilikte vekâleten ve geçici görev kapsamında geçen süreler, dört ve sekiz yıllık sürenin hesabında değerlendirilmez.

(4) Dört ve sekiz yıllık sürenin hesabına; yıllık izin, hastalık izni, aylıksız izin, yöneticilik dışındaki geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan yöneticilik görevleri de dâhil edilir.

Son Güncelleme: 06.10.2015 09:39
Anahtar Kelimeler:
Müdür Yardımcıları
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sınav vaaar 2015-10-06 10:03:40

atamalar yapıldı. atamalar bitti boş kadro sıfır. yandaşlar, af edersiniz dondurmacılar atandı.... şimdi sınav adalete bak. sizi Allaha havale ediyorum

Avatar
ali hakan 2015-10-06 14:52:45

nerde ispatınız bu konuyla ilgili. danıştay idk nun kararı kesindir. müdür yardımcıları devam edemezler. çok net bu

Avatar
boşkadrokalmadı 2015-10-06 10:19:39

boşkadrokalmadı

Avatar
no yal yes hak 2015-10-06 22:57:03

sendikalarımızın sayın genel merkez yöneticilerine;
sınavsız atanan müdür yardımcılarının görevde kalması açıkça haksızlıktır. yönetmeliğin bu kısmına dava açmanızın dileriz

Avatar
akın 2015-10-07 19:36:14

sınav en adili... sınavsız atanan müdür ve müdür yardımcılarının hepsinin görevine son verilip sınavla atama olması gerek adil olan bu.

Avatar
HAKSIZLIK DEGILMI!!!! 2015-10-06 19:53:32

Sinavsiz goreve atansin mudur yard.ve devam etsin.BU BUYUK BIR HAKSIZLIK VE ADALETSIZLIK.OZAMAN KAC AYDIR NEDEN SINAV YAPILACAK DIYORSUNUZ.MADEM SOYLUYOSUNUZ NEDEN UYGULAMIYOSUNUZ.COOOK BUYUK BIR KUL HAKKI DEGILMI.BU MUDUR YARDIMCILARI MADEM IYILER OZAMAN SINAVDANDA KORKMAMALARI LAZIM.SINAV BIRAN ONCE YAPILSIIIIIIIN.

Avatar
KADİR 2015-10-06 10:15:46

sinav olduğunda sorulari eli̇ni̇ze veren si̇stemden daha adaletli̇ deği̇lmi̇ paralelci̇

Avatar
öğret-men 2015-10-06 16:02:07

sınavsız atana müdür yardımcıları nasıl göreve devam eder.danıştay bu görevlendirmeleri iptal etmedi mi? onlar yerlerine yeni müdür yardımcıları atanana kadar görevine devam edebilir ancak.