03 Şubat 2018 Cumartesi 17:29
Sözleşmeli-Ücretli Değil Kadrolu Öğretmen Alınmalıdır

Öncelikle tasarı 2017-2018 öğretim yılında “MEB Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9. maddesi “ kapsamında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olanları kapsıyor. Bu öğretmenlerin adına ayrıca 540 gün sigorta primi ödenmesi ve devlet memurluğuna atanmak için gerekli genel şartlarla, öğretmenliğe atanmak için gerekli özel şartları taşımaları ve KPSS sonucuna göre oluşan taban puandan fazla puana sahip olmaları da ayrıca başvuru yapmaları için gerekli koşullar arasında. Tasarı kısaca, ortalama son 5 yıldır ders ücreti karşılığında çalışan öğretmenlerin arasından sözlü sınavda belirlenecek 5000 öğretmenin sözleşmeli istihdamını düzenlemektedir.

Dikkat edilirse kullanılan kavramlar ücretli öğretmensözleşmeli öğretmen ve sözlü sınavdır. Bu üç kavram kullanılarak devam edecek bir tartışmanın kendisi dahi eğitim alanında içinde bulunduğumuz durumun ne olduğuna dair kapsamlı bir fikir vermektedir. Güvencesiz hale getirilmiş bir çalışma ortamında, düşük ücretle iktidarın kendi belirlediği, tercih ettiği çalışanlarla verilecek bir eğitim hizmeti.

Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli istihdamını öngören bu tasarı geri çekilmelidir, çünkü:

Sadece önceki öğretim yıllarında ücretli çalışanları kapsayan bu tasarı atama bekleyen yüzbinlerce öğretmeni düşündüğümüzde eşitlik duygusunu derinden sarsmaktadır. Bu kapsama girenlerle sınırlı bir atamanın bilimsel veya pedagojik bir açıklaması veya gerekliliği yoktur. Bu durum olsa olsa bir seçim yatırımı olabilir. Yasa maddesi ile bir kesimin diğerlerine göre avantajlı hale getirilmesi hukuk devleti ilkesi ile bağdaşan bir durum değildir. Bundan dolayı yapılacak atamaların tamamen eşitlik ilkesine göre yapılması gerekmektedir.

Sözleşmeli olarak atanacak öğretmenlerin sözlü sınavla belirlenmesi ve sözleşmeli istihdam edilmesi en önemli sorunlardandır. Öncelikle “sözlü sınavın” yansız, bilimsel bir ölçme aracı olmadığı ve iktidarın kendisine yakın olanları seçmeyi kolaylaştırıcı olduğu için tercih ettiği bir yöntem olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca sözleşmeli istihdam edilen öğretmenlerin iş güvencesi olmadan çalışmak durumunda olduklarının ve aynı işi yaptıkları kadrolu öğretmenlerle eşit haklara sahip olmadıklarının da altını çizmek gerekir.

Ayrıca önceki yıllarda ders ücreti karşılığında, çoğunlukla da asgari ücretin altında bir gelirle çalışmak durumunda kalan öğretmenlerin şimdi de sözleşmeli istihdamını öngören bu madde “güvencesiz” çalışmayı kalıcı bir istidam şekline dönüştürmeye çalışmaktadır. Tüm öğretmenlerin kadrolu istihdam edildiği, öğretmen açığının bulunmadığı, atama bekleyen öğretmenlerin mağdur edilmediği bir eğitim ortamı yaratılmadan yaşanan sorunların da ortadan kalkmayacağı bilinmelidir.

EĞİTİM-SEN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ DE, ALİ 2018-02-03 20:13:26

Öğretmencilik oyunu oynadığı herkesce bilinen bu ücretli çalışan kişilere sözleşmeli ya da kadrolu statüsü vermek batmış olan eğitimi içinden hiç çıkamayacağımız girdaplara sürukler.Yapmayın etmeyin ücretliye kadro vermeyin.

Avatar
Vicdan 2018-02-04 00:10:16

40 bin atama yapilmadan kimse mutlu olmayacak. Hukumet kendisine yakışanı yapmalı ve 40 bin atamayı gerçekleştirmeli. Gücümüzde butçemizde buna yeter. Saygılar.

Avatar
Hoca derki 2018-02-04 10:10:23

Mebin sorunu öğretmen atama değil torpilliler.meb atiyor ihtiyaç olan yerlere bir sene çalişmadan yalan sahte belgelerle herkes kaçiyor rahat yerlere.hatta bir çok ilde fazlalik var.bunlari ben isemde on yil çakili kadro ata imzalat belgeyi.sorun bu.yoksa batida fazlalik var çalişmadan maaş aliyorlar.helal diye yiyorlar.sahte raporla evlilikle vb.gelmis doguda bir sene calismamişlar.ben onbeş sene doğu hizmeti yaptim.birdaha yaparim oralara hizmet lazim.ama adaletli davranmiyor insanlar meb buna canak tutmasin.vicdanlara birakirsan yandik.ince elenip sik dokunsun.Allahaşkina sahte rapor alip kaciyor memur neymis anasina babasina bakacak.yalan kullu yalan bir gun bile bakmiyor tayin icin yapiyor.her ilde hastane var artik her tedavi her ilde yapiliyor.şejer kalp vb.vandada ayni tedavi urfadada,erzurumdada adanada mersindede ayni ilaç ayni tedavi.kimi kandiriyorlar.mebe uyanik olmasini tavsiye ediyorum.

Avatar
Öğretmen 2018-02-04 16:46:45

Ücretli öğretmenlik demek kpss yi kazanamayanların yaptığı öğretmenlik demek. Keyfiyetten değil sınavda başarılı olunamadığı için ücretli öğretmenlik yapılıyor. Sen kpss için varını yoğunu ortaya koyanların hakkına girerek bu kişilere atama hakkı yolunda avantaj vereceksin.

Avatar
nlie 2018-02-03 18:45:51

Aynen öyle

Avatar
Yusuf 2018-02-03 23:27:29

Ücretli öğretmenler öğretmencilik oynamıyor, bu çarpık düzende yıllarca emek verdiği eğitimi uygulayarak hayatını kazanmaya çalışıyor. Ayrıca kpss sınavı öğretmenin ne yeteneğini ne de bilgisini ölçen bir sınav olmadığı gibi ondan iyi puan alan sapık öğretmenler ve psikopat öğretmenler vb. Gibi daha birçok kişinin öğretmen olup idealist,öğretmede başarılı, her öğrencisi için emek harcayan kişilerin sadece birkaç saat içinde olup biten bir sınavı yapamadı diye dışarda kalmasına neden olan çağımızın en uyduruk icadıdır. Bu düzenlemede saçmadır ama sizin yorumlarınız ondandan da saçmadır. Hak edenin hak ettiği yerde olması en büyük temennimizdir.

Avatar
Öğretmenmemur 2018-02-04 00:31:13

Kurumlar arası ve kurum içi atama istiyoruz 2012 yılından beri kurumlar arası geçiş hakkının tekrar verilsin bekliyoruz.

Avatar
Memur Hasibe 2018-02-04 12:58:18

Kurumlar arası ve kurum içi atama bekleyen bir çok öğretmenlik mezunu memur öğretmenler var. Maliyeye yük etmeden onlarıda mesleklerine atayın.dersaneci ve ücretli öğretmene tanınan bu hak kamudaki bütün memur öğretmenlere daha çok tanınmalıdır.