Öğretmen Atamaları:
Şubat 2013 'te Öğretmenlere kadro umudu doğdu
Toplam 23 bin sınıf öğretmeni farklı alanı tercih etti. Ancak bu sefer de sınıf öğretmeni açığı doğdu. Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer'e göre sınıf öğretmeni açığı 7 binin üzerinde. Özer, şubat ayında yeni atama yapılmasını istedi.

Bu yıl uygulamaya başlanan 4+4+4 sistemi nedeniyle norm fazlası olan sınıf öğretmenlerine yan alana geçme hakkı tanındı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 4+4+4 eğitim sisteminin doğurduğu sınıf öğretmeni fazlalığını alan değişikliğiyle eritme yoluna gitti. Bu doğrultuda 23 bin sınıf öğretmen alan değiştirdi. Yan dalı olan öğretmenler ilgili branşlara, olmayanlar ise zihinsel engelliler öğretmeni ya da teknoloji ve tasarım öğretmenliğine yönlendirildi. Norm fazlası öğretmen sorunu bu şekilde giderilmiş oldu. Ancak sorun tam anlamıyla çözülemedi. Alan değiştiren öğretmen sayısı fazlalığı yeni bir sınıf öğretmeni açığı doğurdu.
 
SAYI 7 BİNİN ÜZERİNDE


Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer'e göre sayı 7 binin üzerinde. 23 bin öğretmenin alan değiştirmesiyle norm fazlası sınıf öğretmeni sorunun kalmadığını ifade eden Özer, "Ancak özellikle il merkezlerinde belli bir sınıf öğretmeni açığı doğdu. Ankara'nın Mamak ilçesinde bile açık var. 7 binin üzerinde sınıf öğretmeni açığı olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.


Özer bu açığın kapatılması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi: "Bunu ya ücretli öğretmenlerle ya da yeni öğretmen ataması yaparak çözebiliriz. Bizce ücretliyle doldurup işi şansa bırakmaktansa arkadaşları kadrolu olarak atayıp sınıfları da rahatlatmak daha doğru olur. Çünkü ücretli öğretmenler ikinci dönemde KPSS'ye çalışacağız deyip okuldan ayrılıyorlar. Bu sefer öğrenciler, okul, veliler yani herkes zarar görüyor. Bu nedenle açığın kapatılması için şubat ayında öğretmen atamasının yapılması gerekir. Nitekim bu noktada Sayın Başbakan'ın 120 bin öğretmen ihtiyacımız var açıklaması yapmıştı. Diğer branşlar da göz önünde bulundurularak bir öğretmen alımının yapılması doğru olur."


MALİYE 22 BİN KADRO VERDİ


Maliye Bakanlığı, MEB'e 22 bin kişilik kadro devrettiğini hatırlatan Özer, "Ayrıca 2013 yılında verilecek olan bütçenin bir kısmını yeni kadrolar için Şubat ayında kullanabilir. Bu şekilde hem öğretmen arkadaşların sorunu çözülmüş olur hem Bakanlık ihtiyacı giderilir. Aksi halde bu iş ücretli öğretmenle yapılır ki bunu önermiyoruz. Şu an 30 bine yakın ücretli öğretmen var ve sorunu çözmüyor, istenilen verim alınamıyor" ifadelerini kullandı.
BAKAN 'ATAMA YOK' DEMİŞTİ


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 2013 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Şubat ayında öğretmen ataması yapılmayacağını açıklamıştı. Bakan'ın bu açıklamasına da değinen Özer, "Daha önce Şubat'ta atama yapmayacağız deyip sonradan yapıldığı dönemler oldu. O nedenle bu yıl da atama yapılacağını düşünüyoruz. Böylece atanamayan öğretmenlere yeni bir umut doğmuş oldu" diye konuştu.


NESRULLAH SONAY
BUGÜN GAZETESİ

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
nur 7 ay önce

yeni atanan ücretli öğretmne kadro verilsn bizim sucumuz ne kii

Misafir Avatar
gülsüm 11 ay önce

önlisan çocuk gelişimi mezunuyum tamamlama hakkı istiyruz

Misafir Avatar
hatice 11 ay önce

çocuk gelişimi önlisan mezunuyum bizlere tamamlama hakı verisin bizim önümüzü açın üçretli ögretmen olarak çalışıyorum maddi durum yetersizigi oldugu için

Misafir Avatar
ilayda 1 yıl önce

i4+4+4 nedeni ile ilk okullara resim-iş öğretmeni atamaları yapılması gerektiğini düşünüyorumm. çocuklar çok küçük yaratıcılıkarını geliştirecek iderslere ağırlık verilmesi gerekiyornce motor kaslarının geliştiği dönemde resim etkinlikleriyle daha elverişli dönem geçirmeleri sağlanmalıdır

Misafir Avatar
arz 1 yıl önce

ucretli ogretmenler bunca yildir calisiyor.kadroyu hak ettiler.emeklere yazik degil mi.ucretlilere yapilan haksizliklara son verilsin.kadroya gecirilmek istiyoruz.bunu yapan kim olursa olsun arkasindayiz.

Misafir Avatar
SOSYOLOJİ 1 yıl önce

norm fazlaliğindan eş durumu isteyemedim iliçi.2003 2004 2011de felsefe grubuna rehberliğe geçiş oldu onlar bu işiyapabildi biz mi yapamayacağız.

Misafir Avatar
İSMAİL ERİŞ 1 yıl önce

eşim felsefe öğretmeni ve hergün 130 km yol gidiyor..lütfen il içi atamasi yapilsin...

Misafir Avatar
extreme @esra çifci 1 yıl önce

kesinlikle katılıyorum felsefe grubuna 40 binde verdikleri 154 rakamının telafisini birazda olsa bu şekilde kapatabilirler.umarım felsefe grubuna rehber öğretmen hakkını verirler..

Fırsat eşitliği bu mu?‏
Fırsat eşitliği bu mu?‏

Haberi Oku