banner406
banner396
07 Eylül 2014 Pazar 12:21
TBMM'de olağanüstü mesai (Öğretmen Atamaları Görüşülecek)
TBMM Genel Kurulu, torba kanun tasarısı için yarın olağanüstü toplanacak.

TBMM Genel Kurul'daki çalışmaları 15 Temmuz tarihinde başlayan ve kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam edilecek.

Tasarının 8 Eylül Pazartesi günü görüşmelerinin tamamlanması planlanıyor.

Soma'daki faciadan sonra madencilere yönelik düzenlemeler ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını da içeren tasarının getirdiği yeni düzenlemelerden bazıları ana başlıklarıyla şöyle:

- Sendikalarda işkolu barajı yüzde 1'e sabitlenecek. Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'na göre, kurulu bulunduğu işkolunda en az yüzde 1 üye şartı, Ekonomik ve Sosyal Konseye üye konfederasyonlara üye olmayan sendikaları için yüzde 3 olarak uygulanacak.

- Yeraltı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmayacak. Buna göre, yeraltı işlerinde bir gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek.

- İşçilerin yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak, günlük çalışma süresi 6 saati geçemeyecek

- Yeraltı maden işlerinde çalışan işçilerin emeklilik yaşı 55'ten 50'ye düşürülecek.

- Tüp bebek deneme sayısı 3'e yükseltiliyor.

- Özelleştirme uygulamaları nedeniyle iş akitleri, kamu ya da özel sektör işverenlerince feshedilen ve diğer kamu ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de yaşlılık ya da malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilebilecek.

- Bazı kamu alacaklarında faiz, cezai faiz, gecikme faizi, gecikme zammı Yİ-ÜFE oranları esas alınarak yeniden hesaplanacak. Vergi cezalarının silinmesi söz konusu olmayacak; vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek.

- Soma'daki maden kazasında ölenlerin eş ya da çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi olmak üzere, toplam bir kişiye istihdam sağlanacak. Söz konusu kazada ölenlerin SGK'ya olan bütün borçları silinecek ve hak sahibine aylık bağlanacak.

- Ev hizmetlerinde aynı kişi yanında ay içinde 10 günden az çalışanlar adına günlük kazanç alt sınırının yüzde 2'si oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi çalıştıranlar tarafından ödenecek.

- 31 Aralık 2014 tarihine kadar 35 bin öğretmen atanacak.

Avukatların soruşturma dosyasını alma yetkisi kısıtlayan teklif

Meclis, torba tasarının yasalaşmasının ardından Adalet Komisyonu'nda kabul edilen soruşturmanın gizliliğinde avukatların belge ve bilgilere ulaşmasını engelleyen tek maddelik Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni ele alacak.

Teklife göre, müdafinin dosya içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek alma yetkisi, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecekse Cumhuriyet savcısının istemi üzerine hakim kararıyla kısıtlanabilecek.

Yakalanan kişinin veya şüphelinin ifadesini içeren tutanakla bilirkişi raporları ve adı geçenlerin hazır bulunmaya yetkili oldukları diğer adli işlemlere ilişkin tutanaklar için bu kısıtlama uygulanmayacak.

Müdafi, iddianamenin mahkeme tarafından kabul edildiği tarihten itibaren dosya içeriğini ve muhafaza altına alınmış delilleri inceleyebilecek, bütün tutanak ve belgelerin örneklerini harçsız alabilecek.

Genel Kurul, Türkiye ile Azerbaycan arasında Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Sistemine İlişkin iki anlaşmayı onaylayan kanun tasarıları ve Türkiye ile İran Arasında Tercihli Ticaret Anlaşmasının Onaylanmasını Uygun Bulan Tasarısı'nı ele alacak.

Meclis'in 10 Eylül Çarşamba gününden itibaren 1 Ekim Çarşamba gününe kadar tatile girmesi bekleniyor.
Son Güncelleme: 07.09.2014 12:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen ataması 2014-09-07 13:37:51

artık sabır kalmadı atayın bızı yeterrrrrrrr

Avatar
bir kere daha görüldü ki; 2014-09-07 14:13:23

tüm torbanın görüşülüp geçirilimesi için muhalefe baskı aracı olarak şimdi de öğretmen atamalarını kullanıyorlar...yere düşseler bir avuç toprak alır öyle kalkar bunlar öyle çıkarcılar....

Avatar
ne eziyet 2014-09-07 15:40:26

torba için bizi kullanacaklar allah ıslah etsin

Avatar
franszıca 2014-09-07 17:09:40

yahu ınsallah bunca beklettgınıze değer cektıgımız sıkıntı bari atasansız :( ne atamaymış be

Avatar
devlet 2014-09-08 09:00:38

bizim devlet böyle örnek soma binlerce kardeşimiz öldü ondan sonra onların hakkını vermeye başladılar anlamıyorum bu öğretmenlerin başına ne gelmeliki bunlar 300 bin boşta kalan öğretmenleri atasınlar pes valla böyle devlet görülmemiş bu iktidarla 10 yıl sonra türkiye diye bişey kalmaz

Avatar
arzu 2014-09-08 09:10:11

torba yasada denetimlyle ilgili birşey yok mu lütfen artık sesimizi duyun

Avatar
hatun 2014-09-08 09:56:27

toplanın toplanın sanki çok alım varda 40 binde bile bukadar acizsiniz

Avatar
kadir 2014-09-08 10:48:49

öğretmen atama yönetmeliğindeki 40 yaş sınırı hususunda gerekli değişiklikleri bir an önce yapın lütfen.müşteşar yusuf tekin yönetmelikteki 40 yaş ile ilgili gerekli değişiklikleri yapacağız diye bir açıklama yaptı.cumhurbaşkanımızın 40 yaş üzerindekileride alacağız diye açıklamaları var.lütfen bir an önce resmiyete geçirin.sevgili devlet büyüklerimize sesleniyorum buradan.lütfen derdimize çare olun.