banner406
banner396
09 Eylül 2014 Salı 00:14
Torba tasarının 131. maddesi kabul edildi
Tasarının 131. maddesinin kabul edilmesinin ardından 132. maddenin görüşmelerine geçildi.

Olağanüstü toplanan Genel Kurul'da, kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın, 127-148 maddelerini içeren 6. ve son bölümü görüşülüyor.

Tasarı üzerinde ilk sözü MHP Grubu adına Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan aldı.

-Genel Kurul, "torba tasarı" ve CMK'da değişiklik içeren teklif üzerinde görüşmeler tamamlanıncaya kadar çalışacak

AK Parti'nin, Meclis'in çalışma takvimini belirleyen grup önerisi kabul edildi. Buna göre, Genel Kurul, kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile soruşturmanın gizliliğinde avukatların belge ve bilgilere ulaşmasını engelleyen tek maddelik Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmelerini 12 Eylül Cuma gününe kadar tamamlayacak.

Bu arada Genel Kurul'da söz alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Şişli'deki asansör kazasında ölenlere Allah'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Elvan, konunun Bakanlar Kurulu'nda da gündeme geldiğini ve kapsamlı bir şekilde tartışıldığını belirterek, Bakanlar Kurulu'nun ardından detaylı açıklama yapılacağını belirtti.

Genel Kurul'da daha sonra, "torba tasarı'nın son bölümü olan ve 127-148 maddelerini içeren 6. bölümü üzerinde görüşmelere geçildi.

AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, AK Parti milletvekillerinin verdiği olağanüstü toplantı önergesi ile toplanan TBMM Genel Kurulunda, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren Torba Yasa Tasarısının görüşmelerinin tamamlanarak yasalaşacağını söyledi.

40 BİN ÖĞRETMEN KADROSU

"Memurlara yönelik düzenlemelerde de İŞ-KUR'da çalışan iş ve meslek danışmanlarının özel hizmet tazminatları yeniden düzenlenmiştir" açıklamasında bulunan Bilgiç, Milli Eğitim Bakanlığına 35 bini 2014 yılı sonuna kadar kullanılmak üzere, 40 bin öğretmen kadrosu getirildiğini belirtti. Bilgiç, "Bu yasanın ivedilikle çıkmasını gerektiren en önemli hususlardan bir tanesi de öğretmenlerimize yönelik bu kadro ihdasıdır. Ayrıca, şöyle bir genel olarak baktığımızda, tıpta uzmanlık eğitimi çerçevesinde eğitim alan yabancı uyruklu tabiplerin de nöbet ücreti alabilmelerine imkan getiren son derece insani bir düzenleme de ayrıca bunun içerisinde yer almakta. Yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik olarak, Türk vatandaşlığından çıkarılan mavi kartlılara sosyal güvenlik açısından borçlanma imkanı getirilebilmekte, bu da pek çok mağdur insanın burada sıkıntısına çözüm olmaktadır. Bunun dışında, Türkiye ile arasında ikili sözleşme bulunan ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın emeklilik işlemleriyle ilgili olarak esas alınacak sürenin diğer ülkedeki ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilebilmesine imkan getirilmektedir" diye konuştu.

Doğum borçlanmasının 2 çocuktan 3 çocuğa çıkartıldığını, BAĞ-KUR'lular ve memurların da bu haktan yararlanabilmelerine imkan getirildiğini açıklayan Bilgiç, disiplin affından yararlananların boşta geçen sürelerini borçlanmalarına imkan getirildiğini söyledi.

- İstanbul'da Ataşehir ve Ümraniye İlçeleri'nin hudutları, 04 ve E-80 karayolu sınır olarak tayin edilerek yeniden belirleniyor

TBMM (AA) - İstanbul'da Ataşehir ve Ümraniye İlçeleri'nin hudutları, 04 ve E-80 karayolu sınır olarak tayin edilerek yeniden belirleniyor.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen "Torba tasarıya", AK Parti'li milletvekillerinin verdiği önergenin kabul edilmesiyle, yeni bir madde ihdas edildi. Buna göre, İstanbul'da Ataşehir ve Ümraniye İlçeleri'nin sınırları yeniden belirleniyor. Bu yapılırken, 04 ve E-80 karayolu, sınır olarak tayin ediliyor.

Bu önergeye karşı çıkan muhalefet, önergeyle, Ataşehir İlçesi sınırları içerisinde yer alan Barbaros Mahallesi'nin Ümraniye İlçesi'ne geçtiğini savundular.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, AK Parti'nin tasarıya yeni madde ihdas etmesini eleştirdi. Tasarı görüşülmeden önce AK Parti ile yaptıkları görüşmede anlaşmaya vardıklarını belirten Halaçoğlu, "(Yeni madde eklemeyin) dedik, siz de kabul ettiniz ama şimdi bu önergeyi getiriyorsunuz. Bir mahallenin başka bir yere bağlanması, Meclis'in işi mi, bu kadar acil mi? Hani söz vermiştiniz. Şimdi bunu neden getiriyorsunuz? Artık sizinle ne anlaşılır ne de konuşulur, ayıptır ya. Meclis gibi bir yerde önce söz vereceksiniz, sonra aldatmaya kalkacaksınız, ayıptır" ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, önergenin İçtüzüğe de Anayasa da uygun olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, önergeyle ilçelerin hudutlarının yeniden belirlendiğini, sınırların tariflerinin doğru düzgün yapıldığını kaydederek, "Tarifle ilgili bir sıkıntı var, o gideriliyor. Daha önce tarifi yapılmış olan yerle aynı yer oluyor, herkes ne olduğunu bilsin diye. Birisinden diğerine geçme şeklinde bir düzenleme yapılmıyor" dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise yapılan bu değişiklikle, 150 trilyon liralık inşaat harcının, Ataşehir İlçesi'nden Ümraniye İlçesi'ne geçtiğini iddia etti.

Tasarının 130. maddesinde de AK Parti'li milletvekillerinin verdiği önergeyle değişiklik yapıldı.

Buna göre, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi nedenlerinden bir veya birkaçına bağlı olarak, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, erişimin engellenmesi Başkanın talimatı üzerine, Başkanlıkça yapılacak. Erişim sağlayıcıları Başkanlıktan gelen erişimin engellenmesi taleplerini en geç 4 saat içinde yerine getirecek. Başkan tarafından verilen erişimin engellenmesi kararı, başkanlık tarafından 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunulacak. Hakim kararını 48 saat içinde açıklayacak.

Tasarının 131. maddesinin kabul edilmesinin ardından 132. maddenin görüşmelerine geçildi.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu'nun bu maddenin kapalı oturumda görüşülmesine ilişkin önergesi üzerine, Genel Kurul'da kapalı oturuma geçildi.
Son Güncelleme: 09.09.2014 00:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
esra 2014-09-09 08:42:20

yine herzamanki gibi yol başka bişey yok arkadaş bu ne yollardı ya türkiye parasını sadece kaldırımlara harcıyor