banner406
banner396
06 Ocak 2014 Pazartesi 08:30
TTK 80 sayılı karar ve bilişim teknolojileri öğretmenlerinin mağduriyeti
 Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu üyelerinin dikkatine; Talim terbiye kurulunun 80 sayılı kararında Bilişim Teknolojileri alanının atanmasında bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği mezunları bilinen kısa adı ile Böte mezunlarının “ Mesleki ve teknik ortaöğretim bilgisayar bölümlerine atölye ve laboratuar öğretmeni olarak atanamayacağı” belirtilmektedir. Bu tanımlamada Böte mezunlarını mağdur edecek belirsizlikler ve tanımlama yanlışları vardır. Böte mezunlarının ve şu an mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanan bilgisayar öğretmenlerinin tek farkı üniversitede aldıkları ve şu an mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının bilişim teknolojileri alanının teknik servis dalında yer alan elektrik ve elektronik dersleridir. Teknik servis dalı elektrik ve elektronik derslerinin yoğunlukta olduğu bir daldır. Elektrik ve elektronik derslerinin yoğunlukta olduğu bu dersler Böte mezunlarına üniversitede verilmez ve teknik eğitim fakültesi bitiren bilgisayar öğretmenleriyle arada elektronik dersleri adına bir fark oluşur bu tartışılmaz bir durumdur. Ama göze çarpan bu eksikBötecilerin aleyhine olan ve adeta pire için yorgan yakılan bir tablo ortaya çıkarmaktadır. Bunun nedeni ise bilişim teknolojileri alanının diğer dalları olan ağ işletmenliği-web programcılığı-veri tabanı programcılığı dallarının derslerini üniversitede fazlasıyla alan ve bu 3 alanda zorlu yazılım dersleriyle, teknik eğitim fakültesi bilgisayar öğretmenliği mezunlarının bir adım önüne geçen bötecileri mağdur bir pozisyona düşürmektedir.

   Bu mağduriyeti biraz daha detaylı anlatırsak Bötecilerin şu anki sistemde sadece ortaokullara atamaları yapılmakta ve ortaokullarda da aldıkları zorlu yazılım eğitimine rağmen sadece Microsoft Office programları(word-excell –powerpoint )anlattırılmaktadır. Hatta çoğu zaman maddi bir teşvikle formatör öğretmen denilen ama aslında işi öğretmenlik olmayan ve öğretmeni gerçek çalışma ortamı olan sınıflardan uzak tutan, ve aldıkları onlarca yazılım eğitimine rağmen onları sadece yazıcı kuran projeksiyon ayarı yapan bilgisayar tamircisi yerine koyan ve eğitim camiamıza büyük bir iş gücü kaybı yaratan bir durumla karşı karşıya bırakmaktadır. Zaten formatör öğretmen olmayıp ortaokullarda çalışan böte mezunlarının sadece ofis programlarını anlatması ise bir matematikçinin çalışma hayatı boyunca sadece sayıları anlatması gibi bir şeydir ve bu da gördükleri onlarca yazılım eğitimini verimsizce tüketmeyle eş değerdir.

    TTK’nın 80 sayılı kararına(“ Mesleki ve teknik ortaöğretim bilgisayar bölümlerine atölye ve laboratuar öğretmeni olarak atanamayacağı”  ) tekrar bakacak olursak Böte mezunları yanlış tanımlamalardan kaynaklı adaletsiz ve mağdur durumdadır gerçek şu ki bilgisayar öğretmenleri ister böteci ister teknik eğitim fakültesi mezunu olsun ilköğretimde de ortaöğretimde de dersini laboratuarda işler çünkü normal sınıf ortamında bilgisayar dersi işlenmez o yüzden laboratuara giremezler ifadesi ister ilköğretimde ister ortaöğretimde olsun bir bilişim teknolojileri öğretmeni için anlamsızdır ve yanlıştır bu bir tanımlama hatası oluşturmaktadır. Zaten bilgisayar dersleri hangi kademe olursa olsun normal sınıf ortamında işlenemez ve kitaptan anlatılamaz durumdadır.

   TTK 80 sayılı kararda yer alan böte mezunlarını zor durumda bırakan mesleki ve atölye öğretmeni olarak atanamazlar ifadesinden kaynaklı yanlış ve adaletsiz bu karar açık ve seçik şekilde   Teknik eğitim fakültesi mezunu bilgisayar öğretmenlerinin elektronik derslerinden aldıkları farkı öne çıkarıp Böte mezunu öğretmenlerinde diğer dallarda olan yeterli eğitimlerini ve haklarını eşitsiz ve mağdur koşullardan kurtarmak için bu karar şu şekilde revize edilmelidir.)  “Böte mezunları mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında elektrik ve elektronik derslerine giremezler ve atölye ve laboratuarlardan sorumlu bölüm şefi ve atölye şefi  olamazlar  diye açık ve seçik tanımlama yapılarak  ve çelişki oluşturmayacak şekilde düzeltilirse  bu karışıklık ve mağduriyet son bulacaktır.

Kısaca toparlamak gerekirse:

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki Bilişim Teknolojileri Alanında anlatılan dallar şunlardır;

 

•Bilgisayar Teknik Servisi

•Ağ İşletmenliği

•Web Programcılığı

•Veri Tabanı Programcılığı

 

-BÖTE mezunlarının TEKNİK SERVİS dışındaki diğer 3 ALANDA fazlasıyla dersi anlatma yeterlilikleri vardır transkriptleri incelenerek bu anlaşılabilir.

-Bir bilişim teknolojileri öğretmeni ne mezunu olursa olsun nerede derse girerse girsin dersini atölye ya da laboratuarda işler.  BÖTE ya da TEF(teknik eğitim fakültesi) mezunu olsun fark etmez. Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin dersini işlemek için laboratuara veya atölyeye giremezler denilemez ve girmemesi düşünülemez.

- BÖTE mezunları teknik servis dalı yeterlilikleri olmadığından sistem-bakım ve onarım yapan, atölye ve laboratuarlardan sorumlu bölüm şefi ve atölye şefi olamazlar. Sadece TEF mezunları sistem-bakım ve onarım yapan atölye ve laboratuarlardan sorumlu bölüm şefi ve atölye şefi olurlar.

   Yukarıda yazılan paragraflarda her şeyi anlattım ama belki hiçbir şeyi anlamamış olabilirsiniz. Ama kısaca bu tanımlamaların çelişkili ve açık seçik ve tanımlayıcı olmaması birçok bilişim teknolojileri öğretmenini çok mağdur duruma düşürmekte ve haksızlığa uğratmaktadır. Bunu bu işin içinde bir öğretmen olarak görüyorum.

 Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

                                                                                         Gamze Temelli

                                                                                 Bilişim teknolojileri öğretmeni  

Son Güncelleme: 06.01.2014 08:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bote 2015-01-31 01:00:19

Arkadaslar bu nasıl bir ego dur.
ben bir bote mezunuyum.
Okul donemlerim de dahil olmak uzere teknik servis,network ve bilisimin bir cok alanında calıstım. Simdi ben bu dersi almadım diye network bilmiyor muyum. Peki bu dersi almis ama daha cat5 cat6 kablo ayrimini yapamayan tefliler bunu biliyor. Arkadaslar bu sadece ego dur. Ben hic okul okumayan ama bilgisayar ve elekronik konusunda harikalar yaratan larida biliyorum. Bilisim dersle olmaz. Kendini gelistirmekle olur. Kendini gelistirmeyen boteli de tefli de sadece kendini beyenmis egoist ve ogretmen olmaktan uzaktir.

Avatar
adnan 2015-01-31 19:13:06

hemşirelik okuyup doktorluk yapmak istiyorlar. direnç, diyot, transistör, kondansatör vb. görmeden nasıl olur da bizimle eşit olabilirsiniz. ben sıcaklığa göre fan kontrol devresi tasarlayıp gece gündüz onunla uğraşıp sonra da sizinle aynı kefeye konulayım. sizce doğru mu?

Misafir Avatar
Ümit 2015-11-18 16:36:33 @adnan

hocam alan değişikliğiyle bilişim bölüme geçen sınıf öğretmeni meslek lisesinde çalışabilirken böte mezunu neden çalışmasın?

Beğenmedim! (0)
Avatar
böteci 2014-12-08 14:32:50

ben de teknik lisede ücretli yapıyorum . hiçbir dersi verirken sıkıntı yasamadım . yukarı da gectiği gibi biraz elektronik farklı geldi çalışıp onunlada basediyorum

Avatar
Teknik Eğitim 2014-01-06 09:07:53

pozitif ayrımcılık yapılmadan tüm branşlara eşit oran da atama yapılmasını bekliyoruz.

Avatar
bilişim.şubat 2014-01-06 09:20:50

kesinlikle katılıyorum 80 sayılı kararda 12 bölüm yazmasına ve meb 147 yi en az 10 kez arayıp en son olarak tamam sadece o 12 bölüm toplanıyor sıralama bu şekilde elde ediliyor denilmesine ragmen yinede 14 bölüm varmış ve sıralamamı etkiledi... ayrıca istatistik vb. bölümlerden mezun olanların bilişim öğretmeni olarak atanması da ayrı bir durum... çok saçma

Avatar
teknik öğretmen 2014-01-06 10:01:44

aramızda sadece 1-2 ders farkı yoktur. tamamen yanlış bir haberdir. olması gereken budur. birde teknik öğretmenlerin önüne geçiyorlarmış. çevremizdeki böte mezunlarını görüyoruz.

Avatar
Teknik öğretmenler 2014-01-06 10:29:32

şubatta bilişime 2000 atama istiyorur

Avatar
haydar 2014-01-06 10:41:16

meslek lisesinde para var tabi hemen bizede açın. ya ne bencilliktir bu kardeşim insaf. tef in elinde zaten 40-50 tane kadro var ona göz dikiyorsun. git branşın için çalış şubatta kadro al. ama niye alasın ki zaten atanmışsın değilmi. biz burada böyle saçma haberler istemiyoruz tef-böte kardeştir savaş istemiyoruz