Öğretmen Atamaları:
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri Atama Bekliyor...

17 bin mezunla Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri bu yıl atanmayı bekliyor.


"Bizler tam 17 bin mezunla atanmayı bekleyen Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleriyiz. Bildiğiniz gibi bu yıl içerisinde yapılan tüm sınav türlerinde(YGS,LYS,ALES,KPSS,ÖMS...) Türkçe-Edebiyat alanında net ortalamalarında geçmiş yıllara oranla yüzde ellilere varan bir başarı düşüşü söz konusu...Peki bu başarı ortalamaları geçmiş yıllara oranla bu sene yapılan tüm sınav türlerinde hangi sebeple düştü? Sebebini MEB'İN uyguladığı atama politikalarında aramak gerekir.


Öncelikle şunu belirtmeliyiz MEB son 6 yılda resmen Lise eğitimini askıya aldı sanki bütün eğitim politikalarımız ve ilerleme çabalarımız İlköğretim kademesi için var. Öğretmen atamalarında ve yeni sistemin bile uygulanma aşamasında MEB önceliği her nedense ilköğretim kademesine verip lise eğitimini görmezden geliyor.Mesela yeni 4+4+4 sisteminde ilköğretim ders müfredatı açıklandı,hangi dersler programda var, hangi dersler kaç saat gösterilecek açık bir şekilde talim terbiye ve MEB tarafından açıklandı.Fakat hala yeni sisteme göre lise ders müfredatı ve ders saatleri bile açıklanmış değil.Öğretmen atamalarında dahi yıllarca öncelik ilköğretim kademesine tanındı.Fazla uzağa gitmeyip sadece 2011 şubat ayındaki atamalara bile baktığımızda bunu net bir şekilde göreceğiz: MEB'in eylül ve şubat ayında açıkladığı verilere göre 6 bin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni açığı olduğunu yine aynı şekilde 6 bin sınıf öğretmeni açığı olduğunu (eski sisteme göre)öğrendik fakat şubat ayında 5 bin sınıf öğretmeni atanırken sadece 480 Edebiyat öğretmeni atandı liselere...Üstelik MEB yeni sisteme göre sınıf öğretmenliğinin norm fazlası olacağını bildiği halde bu atamayı yaparak milli kaynakları plansız bir şekilde kullandı.Peki bunun lisede Edebiyat derslerine yansıması nasıl oldu görelim:


1-Birçok ilde derslere ücretli öğretmenler girdi ve birçoğu da birinci dönem okula başlayıp ikinci dönem çeşitli bahanelerle eğitimi bıraktılar ve dersler ya boş geçti yada 2 yıllık myo mezunları yahutta hiç alanı olmayan kişiler derslere öğretmen olarak girdiler.Öğrencilerin ücretli öğretmenlik sistemi nedeniyle dönem içerisinde sürekli öğretmenleri değişti yada eğitimleri yarıda kaldı.Ehil olmayan bu işte uzmanlaşmamış kişilerden ders almaya çalıştılar


Sonuç ortada Lise eğitimine ve Lisede Edebiyat derslerine gösterilmeyen özen YGS LYS gibi sınavlarda başarısızlık olarak geri döndü.Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı dersleri Türk toplumunun okuduğunu anlama ,yorum gücünü kullanabilme,eleştirel düşünebilme,etkili iletişim kurabilme, Türk Dilini yaşatma ve koruma gibi kabiliyetlerinin gelişmesi için hayati öneme sahip bir derstir


Bu derse gereken özen gösterilmediği müddetçe toplum olarak birbirimizle iletişim kurmaktan, birbirimizi anlayabilmekten uzaklaşacağız.Öğrencilerin sınavlarda basit paragraf sorularını dahi çözememesi Türk Dili ve Edebiyatı dersine son aşamada yani lisede gereken özeni göstermemekten kaynaklanıyor.


Sonuç olarak yeni sistemde liseler zorunlu olacak ve liseleşme oranının yüzde 69 dan yüzde doksanların üzerine çıkarılması planlanıyor.Yeni sistemde tüm lise branşlarında eski ihtiyacı ikiye katlayan açıkların oluşacağı kesin.Lise müfredatına,Lise öğretmen atamalarına gereken önem verilmezsse yeni sisteminde başarı getireceğini beklemek hayalcilik olur.Unutulmamalıdır ki Lise eğitimi öğretim hayatının son basamağıdır,yani finaldir. Başlangıç iyi başlayıp final doğru bir şekilde bitirilemezse İlköğretimden beri verilen tüm emeklerin boşa çıkması kaçınılmazdır.İşte bu sebeplerle artık ülkemizde lise eğitimine tüm gerekli teknik donanımlar yapılarak daha fazla önem verilmesini ve bu yıl içerisinde en az 5 bin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni atamasının yapılmasını istiyoruz."


egitimajansi.com 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
öabt kesinlikle mağduriyet oluşturdu 9 ay önce17 bin edebiyat öğretmeni adayı, geçen hafta yapılan KPSS alan sınavında kendilerine sorulan sorulara isyan etti. Liselerde edebiyat öğretmeni olmak için alan sınavına giren adaylar, eski Türk dillerinden Uygurca, Nogayca ve Çuvaşca soruları karşısında şaşkına döndüler. Adayla Twitter'da örgütlenerek Trend Topic Çalışması başlattılar.

Twitter örgütlenmesinin başını çekenlerden Aslıhan Bademci ve Elçin Erbaş çekti. Erbaş, hürriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada Pazar günü yapılan sınavda kendilerine okullarda öğrencilere öğretmeyecekleri bilgilerin sorulduğunu anlattı. Erbaş, "Çocuklara öğreteceğimiz müfredata ilişkin sorular yerine akademik sınav soruları soruldu. İkinci sınıfın konusu olan eski Türk Dili sorularını, Uygurca, Nogayca, Çuvaşca sorularını görünce inanamadık. Bizim gibi Edebiyat eğitimi almış olanlara bir yanda formasyon diğer tarafta alan sınavı şartı getiren Milli Eğitim, diğer taraftan sınıf öğretmenlerine boş geçen branş derslerine girebilecekleri uygulaması başlatıyor. Bizim bilgimizi kırk testten geçirirken; bu alanda bilgisi olmayan sınıf öğretmenlerine edebiyat dersine girebilirler, diyor. Bu nasıl bir çelişkidir, zulümdür" diye sordu.

Öğretmenlik hayallerini gerçekleştirmek için yıllardır uğraştıklarını, her birinin formasyon eğitimi almak için il il dolaştıklarını, hatta kimilerinin Kıbrıs'a gittiklerini anlatan Erbaş,
bazı branşlarda KPSS sınav puanının 25'e kadar düşerken edebiyatta 82 olduğunu söyledi. 17 bin edebiyat mezunun öğretmenlik beklediğini, devlette 8 bin kadronun boş olduğunu buna karşın Ağustos atamasında sadece bin 500 ila 2 bin kişi alınacağını vurgulayan Erbaş, "Biz de sesimizi yetkililere Twitter üzerinden duyurmak istedik. Biz Edebiyat Öğretmenleri olarak kimimiz yıllardır atanmak için beklerken kimimiz formasyon alıp öğretmen olma rüyalarımızı gerçekleştirmek için Türkiye turu yapıyoruz. Tüm bu sıkıntılarımız yetmezmiş gibi bir de bu yıl atamalara iki ay kala alan sınavı çıkarıldı. Ama sınavın öğretmenlerin lisede öğrencilerine anlatacağı konularla ilgisi yok. Tamamen doktora sınavına yani akademisyenliğe yönelik bir sınav yapıldı. Zaten kıt kanaat yapılan atamalarda neden edebiyat öğretmenleri hala göz ardı edilmektedir? Çok şey mi istiyoruz; alan sınavı kaldırıp 5000 atama istiyoruz artık birileri sesimizi duysun" dedi.

"ALAN SINAVINI HALA AÇIKLAMADILAR"

Aslıhan Bademci, pazar günü yapılan sınavın alan soruları dışındaki tüm bölüm sorularının açıklandığını ama alan sınavının açıklanmadığına isyan ederek, "Sınav açıklandığında ne kadar haklı olduğumuz görülecek. ÖSYM sınavdan önce alanla ilgili hangi tür soruların geleceğini duyurdu. Ama duyurduğu dağılıma uymadı. 50 alan sorusunun 20 tanesi eski Türkçe ile ilgili sorulardan oluştu. Yeni Türk dili, yani Türkçe ile ilgili hiç soru gelmedi. Yeni Türk edebiyatından ise birkaç soru vardı sadece. Sınava 2-3 ay kala bazı dersler çıkartıldı, bazı konular eklendi. O saate kadar yapılan çalışmalar boşa gitti. Güncel soru, gelecek denildi. 2006'da olan olayın neresi güncel hala çözebilmiş değiliz" dedi.

Bademci, alan sınavlarının belirli illerde yapılarak büyük şehirler dışında yaşayan insanların maddi- manevi mağdur edildiklerini, adayların 120 lira sınav parası ödedikleri gibi, üstüne bir de sınava girebilmek için başka illere gitmek için yol parası, konaklama, yeme-içme harcaması yapmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Misafir Avatar
edebiyatçı 2 yıl önce

atama çok olmalı ki o kadar insan sayısı yavaş yavaş erimeli.yoksa sürekli mezun veriyor ve azalması gerekirken artıyor bir an önce bu durumun önüne geçilmeli atanmak istiyorum artik

Fırsat eşitliği bu mu?‏
Fırsat eşitliği bu mu?‏

Haberi Oku