16 Aralık 2014 Salı 14:30
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerinden  Cumhurbaşkanı'na Mektup
 BİZ SAYISI 30 BİNE DAYANAN VE BİR ŞEY YAPILMAZSA  BÜYÜK   SIKINTILAR YAŞAYACAK OLAN EDEBİYAT ÖĞRETMENLERİYİZ. Kıymetli Cumhurbaşkanımız son günlerde Osmanlı Türkçesi eğitimi ile  ilgili  basında ve kamuoyunda  yoğun  tartışmalar olmakta, pek çok soru dile getirilmektedir. 24 Bin  Türk  Dili ve Edebiyatı öğretmeninin ortak bakış açısıyla bu soruların bir kısmını ele almak istedik. Siz kıymetli büyüğümüzün bizlerin fikirlerini önemsediğini düşünerek bu soruların bir kısmını nacizane cevaplamaya çalışacağız.

 

1- OSMANLI TÜRKÇESİ EĞİTİMİ GEREKLİ MİDİR ?

 

Bu sorunun tartışılması bile üzücüdür. Osmanlı Türkçesi adı üstünde Türkçe =Dil eğitimidir. Bu dil bizim atalarımızın kullandığı bin yıllık geçmişi olan ve halen de entelektüellerimiz , aydınlarımız , yazar ve şairlerimiz, dedelerimiz tarafından  kullanılan  bir dildir. Hal böyle iken bir neslin dilini bilmemesi, dilinden kopuk yaşaması son derece hüzün ve kaygı vericidir. Bir Edebiyat öğretmeni gözüyle en basitinden gözlemlerimi aktarmaya çalışacağım. Değerli büyüğüm liselerde öğrencilerimiz İstiklal Marşını, Gençliğe Hitabeyi,  Türk  Dili ve Edebiyatı ders kitabında geçen edebi metin örneklerini , yazar ve şairlerimizi anlamamakta. Bunun tek nedeni Osmanlı Türkçesi eğitimini almamalarıdır. Ne acıdır ki liseye gelmiş öğrencimize "Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar, Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var" mısralarını okuduğumuzda öğrenci ne acıdır ki hiçbir kelimeyi anlayamadığını, sözlüğe ihtiyacı olduğunu ifade etmektedir. Yine Gençliğe Hitabe'de geçen "Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur" dediğimizde öğrenci "Kudret" kelimesinin dahi anlamını bilmediğini söylemektedir.

 

Değerli büyüğüm, kıymetli Cumhurbaşkanım bir eğitimci gözüyle sorarım sizin şahsınızda tüm kamuoyuna İstiklal Marşını anlamayan bir nesilden kime ne fayda gelecektir. Bu cahillik dünyanın hangi ülkesinde vardır. Kendi diline yabancılaşmış bir toplum varlığını ne kadar sürdürebilir. Biz Osmanlı Türkçesi dediğimiz Türkçe olan dilimizle bin yıllık bir kültür, medeniyet, bilim ve edebiyat oluşturduk. Bir toplum bu dili bilmeden nasıl  yeni  edebi eserler oluşturacak, nasıl bilim üretecek ? Tüm bu gerekçelerimizle Osmanlı Türkçesinin tartışmasız tüm  lise  türlerinde "ZORUNLU" ders olmasını istiyoruz.

 

2-OSMANLI TÜRKÇESİ TÜM  LİSE  TÜRLERİNDE ZORUNLU OLARAK ÖĞRETİLMELİ Mİ?

 

Bu soruya cevabımız da tartışmasız evettir. Medyada eğitimden bi haber , sözüm ona aydın geçinen bir kısım şahıslar bu dersin tüm  lise  türlerinde gereksiz olduğunu, sadece belli  lise  türlerinde öğretilmesini, bunun da seçmeli ders olması gerektiğini ifade etmekteler. Fen lisesinde bu derse ihtiyaç yokmuş,  Sosyal  Bilimler Liselerinde ve İmamhatip Liselerinde zorunlu ders olabilirmiş. Değerli büyüğüm sormak lazım o zat-ı muhteremlere !!! Fen lisesinde öğrenci İbn-i Sina'nın kullandığı dili öğrenemezse nasıl biyoloji , tıp alanında ilerleyecek? Osmanlı devletinde yetişmiş bilim adamlarımızın bilgi  birikimlerini  okuyup anlayacak düzeyde Osmanlı Türkçesi bilmezse nasıl bilimde fen de ilerleyecek? Ali Kuşçuyu, Piri Reisi okuyup anlayamayan bir fen öğrencisi düşünülebilir mi ? Osmanlı Türkçesi bir medeniyet diliydi. O dille bilim adamlarımız da eserlerini oluşturdular. Bunların eserlerini okuyup anlamayan bir Fen öğrencisi nasıl medeniyet dünyasına katkıda bulunacak merak konusu doğrusu .... Güzel   Sanatlar  Liselerinde Dede Efendiyi, Itri'yi anlamayan bir öğrenci nasıl  sanat üretecek ?...

 

3- OSMANLI TÜRKÇESİ ÖĞRETEBİLECEK ÖĞRETMENİMİZ VAR MI ?

 

Değerli büyüğüm Osmanlı Türkçesi'ni bereket ki  üniversitelerimizde  4 yıl boyunca öğrenen  Türk  Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri var. Bu bölümün mezun sayısı şu an 24 bin. Bu mezun sayısı şu an, öğretmenlik bölümleri içerisinde en fazla mezuna sahip bölüm yapmakta Edebiyat öğretmenliğini. 2015' te ise  Türk  Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan öğretmen adayı sayısı en az 30 bin olacaktır. Bu verilere Ösym'nin yayımladığı KPSS'ye giren aday sayısı bilgilerinden her yıl ulaşmak mümkün. Osmanlı Türkçesi adı üstünde Türkçe dersi "DİL" öğretimidir. Literatürde "Eski Anadolu Türkçesi" olarak da isimlendirilmektedir.

 

Türk  Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri bu dersi  üniversitede  4 yıl boyunca "DİL BİLİM " açısından inceleyen tek bölümdür. Bu dersi  üniversiteler  de öğrenen başka bir bölüm de Tarih bölümü öğrencileridir. Ancak o bölümün öğrenciler 2 yıl boyunca bu dersin eğitimini almış ve sadece arşivlerdeki "YAZMA TARİHİ ESERLERİ" okuyacak düzeyde öğrenmişlerdir. Osmanlı Türkçesi ise TÜRKÇEYE TÜM YÖNLERİYLE HAKİMİYETİ esas  alan  bir derstir. Bu dersi TÜRKÇE ÖĞRETİMİ = DİLBİLİM açısından 4 yıl boyunca öğrenen tek bölümdür  Türk  Dili ve Edebiyatı bölümü. Takdir edersiniz ki Arap harflerini bilmek tek başına DİL ÖĞRETİMİ için yeterli değildir. Kelime anlamını bilmek ve bir kelimenin cümle içerisinde kazandığı gerçek anlamla birlikte yan anlam , mecaz anlam , edebi anlam gibi anlamlarıyla birlikte cümleyi okuyabilmek  Türk  Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin uzmanlık alanıdır. Bin yıllık tarihimizin oluşturduğu Edebi ürünleri, Mehmet Akifi, Necip Fazıl 'ı , Ahmet Haşim'i, Tevfik Fikreti, Halit Ziya Uşaklıgili, Dede Efendiyi, Itri'yi ,Yunus Emre'yi, Mevlana'yı , Fatih Sultan Mehmet'i, Yavuz Sultan Selimi ......oluşturdukları edebi  ürün  ve eşsiz Türkçe kullanımıyla öğretebilecek tek bölüm  Türk  Dili ve Edebiyatı öğretmenliğidir. Siz değerli büyüğümüzün işi ehline verme konusunda ki hassasiyetinizi biliyoruz.

 

Bu nedenle bu dersin LİSELERDE YALNIZCA  TÜRK  DİLİ ve EDEBİYATI ÖĞRETMENLERİNE verilmesini istiyoruz.  Üniversitelerdeki  hocalarımızın tamamına yakını da bu işin uzmanının  Türk  Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri olduğu konusunda hemfikir. Bu ders sadece Arap harflerini bildikleri için Tarih öğretmenlerine ve Dinkültürü öğretmenlerine verilirse  güzel  bir niyetten olumsuz sonuçlar çıkacaktır. Bu dersin öğretimini ÖNCELİKLE EDEBİYAT ÖĞRETMENLERİ ÜSTLENMELİDİR. EDEBİYAT ÖĞRETMENLERİ İHTİYACI KARŞILAYACAK SAYIYA SAHİP OLMADIĞI DURUMLARDA EN AZ 1 YILLIK KURSLARLA SON ÇARE OLARAK TARİH VE DİNKÜLTÜRÜ ÖĞRETMENLERİ DE DÜŞÜNÜLEBİLİR. CUMHURBAŞKANIM, KIYMETLİ BÜYÜĞÜM OSMANLI TÜRKÇESİNİN TÜM  LİSE TÜRLERİNDE ZORUNLU DERS OLMASI KONUSUNDA YAPACAĞINIZ HER HİZMETİ BU MİLLET VE GELECEK KUŞAKLAR ŞÜKRANLA ANACAKTIR. DEĞERLİ VAKTİNİZİ AYIRIP YAZIMI OKUDUĞUNUZ İÇİN MÜTEŞEKKİRİZ, DUACINIZIZ. SAYGILARIMLA...

 

Türk  Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri...
(kamuajans)

Son Güncelleme: 16.12.2014 14:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tarih 2014-12-16 15:59:35

ders tarih öğretmenlerinindir

Avatar
Edebiyat 2014-12-16 16:27:46

adaleti bekleyen 30000 edebiyatçı ailesi var

Avatar
herkes sussun. 2014-12-16 18:13:10

bu ders resim öğretmenlerinindir!!!!

Avatar
tarihçi 2014-12-16 20:58:10

en iyi edebiyatçı en kötü tarihçi kadar osmanlıca okuyamaz bildikleri bir tek matbu osmanlıcayı ondan ibaret sanıyorlar

Avatar
dünya 2014-12-16 23:29:59

edebiyat öğretmenleri ocakta iyi bir kontenjan beklemektedir meb sesimizi duysun artık 24 bin edebiyatçı atanmak istiyr osmanlıca edebiyatındır çünkü bir dil dersidir

Avatar
edebiyatçııı 2014-12-17 00:28:16

doğru söze ne hacet dil dersi ve 4yıl 8 dönem bu dersi tüm gramer kurallarıyla alıp öğrenen ve öğretecek olanlar edebi̇yatçilardirrrr.

Avatar
edebiyat 2014-12-17 17:44:41

arkadaslar edebiyatcilar gayet iyi osmanlica okurlar kaldi ki osmanli turkcesi bir dil dersidir bu dersi tarihciler veremez

Avatar
Sosyalci 2014-12-17 19:32:36

bizde osmanlıca dersi gördük bu dersi geçene kadar neler çektigimizi biliyor musunuz bize de yok mu?