banner374
10 Aralık 2015 Perşembe 20:24
Türkçe Öğretmenleri "haklı olarak" 5 bin kontenjan istiyor
 1. Milli Eğitim Bakanlığı'nın temel aldığı ve OECD ülkelerinin katıldığı, öğrenci başarılarının bilimsel ve uluslararası geçerlilikte ölçüldüğü sınav olan PISA raporları açıkça göstermektedir ki: " Tüm derslerde ve öğrenci başarılarının gelişiminde ilk aşama okuduğunu anlama becerisi dolayısıyla anadili öğrenme süreci (Türkçe dersi) vasıtasıyla ve ilgili derslere katkısıyla olur. Öğrencilerimizde okuduğunu anlama becerisi ve diğer diğer dil becerileri gelişim düzeyi yapılan sınavlarda gelişmiş ülkelerin öğrencilerine oranla oldukça geride kalmıştır. Sorunun çözümü Türkçe Eğitimi alanında yetişmiş öğretmenlerin bu süreçte(derslerde) yeni MEB(2006) Programına uygun etkinlikler ve dört temel dil becerisini gelişimini sağlayan Türkçe eğitmenlerinin yürüteceği bir süreçle olacaktır.
 

Türkiye'deki öğretim faaliyetlerinin ve akademik sosyal başarısızlığının temelinde yeterli ve nitelikli öğretmen azlığı, etkinliklerin yeterli sürede uzman öğretmenlerce uygulanmaması vardır..."

 

2. 4+4+4 eğitim sistemine girişle birlikte Türkçe dersi, saat bazında artmış öğrencilerin 5. sınıftan itibaren anadili örenme ve temel dil becerisi ediniminin ancak Türkçe Öğretmenleri tarafından sağlanacağı zaruriyeti doğmuştur.

 

3. Öğrencilerin yaşam boyu kazanacakları bilişsel, akademik, sosyal tüm becerilerin gelişimini sağlayacak ve tüm kritik süreçleri kapsayan(dil becerileri bağlamında) Türkçe dersleri ücretli öğretmen diye nitelendirilen gerekli akademik donanıma sahip olmayan kişilere bırakılamayacak kadar önemlidir zira bu ülkenin her gencinin dilini doğru bir şekilde öğrenebilmesi edebi hassasiyeti kazanması ancak branş öğretmeni uzmanlığıyla (Türkçe Öğretmeni) sağlanır ve bu her vatandaşımızın en doğal hakkıdır. Ayrıca ücretli öğretmenlik sistemi eğitimde süreklilik ve kaliteyi düşürmektedir. Sonuç olarak kadrolu daha çok Türkçe öğretmenlerine ihtiyaç vardır.

 

4. Yeni MEB 2005 öğretim programlarının tümünde yani ortaokul tüm derslerinin(fen bilgisi, sosyal bilgiler... ) öğretim programında Türkçe ‘ye hassasiyet başat unsurdur. "Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmak" programın temel hedefini ve felsefesini oluşturur.

 

5. Geçmiş yıllarda ne yazık ki sistem değişikliği gerekçesiyle Türkçe derslerine başka branşlardan öğretmen geçişleri olmuş bu anlamda branşımıza geçen yaklaşık 4000 öğretmenle Türkçe öğretmenliği branşımız mağdur edilmiştir. Öğrencilerimizin dersine asıl alanı farklı olan hocalarımız girmeye devam etmektedir. Bu noktada bugün çok sayıda mezunumuz mağdur olmaktadır.


6. Milli Eğitim Bakanlığının 5.sınıfları hazırlık sınıflarına dönüştürmesi projesi sonrası Türkçe dersine olan ihtiyaç fazlasıyla artmıştır. Öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerinin gelişimi, kendilerini doğru bir şekilde ifade eden topluma yararlı bireyler yetiştirilmesi bağlamında odak nokta konumunda bulunan Türkçe dersinin mevcut ders saati sayısını yeterli bulmuyoruz. Anadilin doğru bir şekilde öğrenilmesi, kültürüne, milli değerlerine bağlı ; geçmişinin farkında geleceğe umut dolu ve yaratıcı bakan, dilin kurallarına hakim bireylerin yetiştirilmesi için Türkçe Derslerinin haftada 12 saate çıkarılmasını talep ediyoruz.

Bu bağlamda yeni programı bilen ve programın ruhunu içselleştirmiş ve uygulamaya hazır onlarca Türkçe öğretmeni atama beklemektedir.
banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Sınıfçı 1 yıl önce

Sınıf öğretmeni olarak çocuklarımızın ilk eğitimini biz veriyoruz bizim eğitimizin üstüne en büyük katkı kuşkusuz Türkçe öğretmenlerinden gelmektedir. Öatn başarıları belli olan arkadaşlarıma inşaAllah hak ettiği kontenjanı verirler

Avatar
süheyla ataman 1 yıl önce

sizlerin de malumudur ki öğrenim hayatı 12 katlı bir bina gibidir. öğrenci her aşamada bir katı geçip temel başarıya ulaşacaktır. şu anda programlarda okutulan dersler öğrenci için büyük önem oluşturur ve her bir ders bu 12 katlı binanın bir yanını temsil eder. mesela okul öncesi zemin katı oluşturacaktır. devamında sınıf öğretmenliği ilk 4 katı oluşturur. beden eğitimi binanın dış görünüş ve iskeletini matematik bu okulun temel planını , sosyal bilgiler binanın kültürünü , fen bilgisi ise binanın biyolojik durumunu temsil edecektir. peki türkçe bu 12 katlı binanın neresini oluşturur? türkçe'nin 12 yıllık bu eğitim hayatında yeri neresidir? açıklayayım: türkçe bu binanın merdivenleridir. bu binanın zemin katı olmasa da olabilir , bu binanın ilk katı olmasa da olabilir , bu binanın dış görünüşü olmasa olabilir. ama bu binanın merdivenleri olmazsa olmaz. türkçe her kademede , her kattan bir sonraki aşamaya geçişte temel eklemdir. türkçe olmazsa bu bina olmaz .

Avatar
Kaan 1 yıl önce

dil meselesi sadece Türkçe öğretmenlerinin meselesi değildir.78 milyonun meselesidir.dil bilinci olan insanların dil eğitimi almış kişilerin çok az sayıda olduğu bir gerçek. bu nedenle hiç olmazsa yeterli sayıda Türkçe öğretmeninin alınması,dil öğretiminin bu eğitimi almış kişilerce yürütülmesini ve öğrenmelerin gerçekleşmesi sonucu daha duyarlı yurttaşlar yetiştirmek adına önemli hayati ve kıymetli buluyoruz Türkçe öğretmenleri mağdur edilmemelidir en az 5000 kontenjan ayrılmalıdır
Saygılarımla....

Avatar
Gulseren Eldemir 1 yıl önce

Milletimiz için çok önemli yere sahip olan dilimize millet birliğini ve bütünlüğünü korumak adına sahip çıkmalı ve korumalıyız. Türkçenin konumuna baktığımız da, yeryüzünün en geniş coğrafi alanına yayılmış, en eski ve zengin bir dil olma sıfatını elde etmiştir. Hal böyleyken 17 bin Türkçe öğretmeni atama beklemektedir. Dilimizin geleceği için #Türkçeye5binAtamahaktır

Avatar
Turkcemmm 1 yıl önce

Yapılandırmacı yaklasima göre yetişen gencler olarak işimizi yapmak için sabırsızlıklaniyoruz. Türkçeye 5000 atama. Anadilimize sahip cikalimm.

Avatar
:):):) 1 yıl önce

Tesekkurler Mebpersonel sesimizi duyurdugunuz için. Anadilimize 5000 atama

Avatar
turkce 1 yıl önce

türkçe ögretmeni :
Biliyoruz ki insanlar kelimelerle, kelime haznesi kadar düşünür suan ise genç nesil sosyal medyada toplumda v. b yerlerde sığ kelimeler kullanıp çok sığ düşünüyor dil anlaşma aracı iken suan anlaşamıyoruz çünkü terim kargaşası yaşıyoruz ortak kelimelerimizi bilmiyor dilimizin yozlasmasina sebeb oluyoruz. türkçe hayatı temel becerileri öğretir. düşünmeyi öğretir konuşmayı anlaşmayı gelişmeyi dil sağlar. türkiye cumhuriyetinde bu durum sozlesmeli öğretmenlerle kapatılamaz çünkü kadrolar boş çünkü asıl iş o zaman öğretmenlik olmuyor geçinmek için başka alanlara yöneliyor hocalarımız. ondan türkçeye hak ettiği değer verilmelidi

Avatar
Gulseren Eldemir 1 yıl önce

Dil bilincine sahip nesiller yetistirebilmek icin Turkcemize 5 bin atama istiyoruz. Alan sampiyyonu Turkce 5bin atamayi hak etmektedir.