banner406
banner396
05 Ağustos 2015 Çarşamba 20:08
ÜCRETLİ ÖĞRETMEN UYGULAMASINA SON VERİLMELİDİR
 Bakanlığın resmi açıklamalarına göre mevcut öğretmen açığının 120 bin olmasına ve 400 bin civarında atanmayan öğretmen olmasına rağmen bu sayının 37 binde kalması, Bakanlığın önümüzdeki dönemde de ücretli öğretmen politikalarına devam edeceğinin göstergesidir.  Kaldı ki, atamanın ardından kalan açığın kapatılması için 80 bin ücretli öğretmen alımının yapılacağı basına yansımıştır.
Bugün atamalarla ilgili olarak yaşanan en büyük sorun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kadrolu öğretmen atamak yerine, iş güvencesiz, düşük ücretli ve her türlü haktan yoksun binlerce ücretli öğretmen çalıştırmasıdır. Ücretli öğretmen uygulaması hem eğitimin niteliğini düşürmekte buna bağlı olarak sıfırcı öğrenci sayısını hızla artırmakta hem de mesleğini yapamayan yüzlerce öğretmeni psikolojik sorunlara itmektedir. Bakanlığın resmi rakamlarına göre 120 bini aşan öğretmen açığına rağmen, eğitim fakültelerinden mezun olup mesleğini yapamayan binlerce öğretmen adayı, sesini eylemlerle, açlık grevleriyle ve bakanlık önünde diplomalarını yakarak duyurmaya çalışmaktadır. İnsanlık onuru ile bağdaşmayan bu durum, siyasi iktidarın öğretmenlik mesleğine biçtiği değeri de gözler önüne sermektedir.

Öğretmenlik mesleği, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43. maddesinde; “devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleği” olarak tanımlanmıştır. Buna bağlı olarak devletin öğretmenlerden temel beklentisi, “Öğretmenler bu görevlerini Türk Milli Eğitiminin amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak ifade etmekle yükümlüdürler” biçiminde özetlenmiştir.

Öğretmen ihtiyacını kapatmak için, öğretmen niteliğini taşımayan kişilerin bu göreve atanması öğretmenliğin özel bir ihtisas mesleği olduğuna ilişkin söz konusu kanun maddesine de aykırıdır.

Öğretmen açıklarına son vermek için öğretmen ihtiyacı kadar kadrolu öğretmen ataması yapılmalıdır. Sözleşmeli öğretmen uygulamasından derhal vazgeçilmeli, öğretmen yetiştirme ve atanması konusunda, iktidarlara göre değişen politikalar değil mutlaka milli bir politika benimsenmelidir. 

                  EĞİTİM-İŞ MERKEZ YÖNETİM KURULU 
Son Güncelleme: 05.08.2015 20:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
herşey daha güzel olaçak. 2015-08-05 20:51:17

Allahın izni ile akp yi erken seçimde komple bititreceğiz üçretli öğretmenliğe hayır diyelim arkadaşlar seçimlerde bize bunu yapanları asla unutmayalım ve unutturmayalım yoksa sürünmeye mahkum oluruz Allahın izni ile gerekene gereken dersi verelim.hısım akraba eş dost tüm tanıdklarımızla mücadelemize devam edelim

Avatar
öğretmen 2015-08-05 23:32:06

ben şahsen ücretli öğretmenlik yapmayacağım. insanlar atama beklerken işsizken bir de ben yük olamam şahsen.

Avatar
alanci 2015-08-06 01:25:52

Hayır devam etmeli devletin çok karı var

Avatar
heval 2015-08-06 09:29:11

dağlara taşlara bomba yağdıracağına ülkene öğretmen ata devlet denen kurum

Avatar
metal öğretmeni 2015-08-06 12:07:28

ücretliye son verilsin artık! ağustos öğretmen atamasinda metal teknolojisine en az 200 kadro istiyoruz!!!

Avatar
ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİĞE HAYIR 2015-08-06 14:20:49

ücretli öğretmenliğe hayi̇r