banner406
banner396
10 Ekim 2013 Perşembe 18:08
Yeniden Atanma Hakkı Geliyor !
 Milli Eğitim Bakanlığında müsteşarlık görevine sayın  Yusuf Tekin  beyin gelmesi ile eğitim camiasında çok olumlu beklentiler oluştu.Haklıyız da  gerek sevecen tavırları gerekse ılımlı yaklaşımı olumlu beklentileri üst seviyelere taşıdı.Sayın Tekin'nin ilk icraatı eğitim çalışanlarının gönlünü fethetmek oldu ve başardı da.Olumlu tabloya taslak metinleri, eğitim çalışanlarının yani paydaşların görüşüne sunarak devam ettirdi.Taslak metinler eğitimciler ve sendikalarca değerlendirildi.Sonuçta bu olaylar çok güzel insanın gururunu okşuyor, değer verildiğini görmek önemsendiğinin farkında olmak eğitimcilerin özlem çektiği bir duyguydu ve çok güzel bir şekilde yaşadık.Gönül bu havanın bozulmadan üstüne ekleyerek devam etmesiydi.Ve maalesef ilk taslakta eğitimcilerin görüş bildirdiği 4 Ağustos 2013 PAZAR Günü Resmi Gazete de yayınlanan MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM KURUMU YÖNETİCİLERİ ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ ilk okuduğumda sanırsam yanlış yayınlanmış veya unutulmuş diye değerlendirdiğim çok önemli bir madde sehven unutulmuştur dedim(yeniden atanma).YENİDEN ATANMA hakkı tekrar tekrar okudum ama gerçekten inanamadım yönetmelikte yeniden atanma ile ilgili tek bir ibare bile yoktu.Sayın müsteşara mail attım düzeltileceği kanısındaydım.Çünkü güvenimiz almış gönlümüzü fethetmişti.Yönetmeliği değerlendir değerlendirmez gözden kaçtığını sehven unutulduğunu düşündüğüm YENİDEN ATANMA maddesini olmadığını yanlışlıkla unutulmuş olacağını yazdım.Yeniden atanma maddesi bir çok genç, tecrübeli yöneticinin beklediği ve taslak metinde de ısrarla görüş bildirdiği bir madde idi.Ama gün 09-10-2013 hala yeniden atanma ile ilgili en ufak bir gelişme yok.Umutlar kaybolmakta hala bekliyor hala umut ediyoruz ki YENİDEN ATANMA gelecek diye kazanılmış haklar iade edilecek diye…Peki neden mi yeniden atanma; hak vermeyen varsa boynumuz kıldan ince diyecek özür dileyeceğiz  saygılarımla….Yeniden atanma mağdurları adına….
 
                                   NEDEN YENİDEN ATANMA HAKKI
 
1-Sağlıkla ilgili bir problemi olan bir yönetici ,düzenli olarak büyük bir kentte doktor kontrolü alması gerekmektedir. Bu nedenle sağlık özrü nedeniyle yer değiştirir. Çünkü  yöneticilerin sağlık özrü yer değiştirme hakkı yoktur. YÖNETİCİLER HASTA OLAMAZ!
2-Evlenen bir yönetici eşinden ayrı kalmamak adına eş durumu tayini istemek zorunda kalır.Çünkü yöneticilerin eş durumu özür hakkı yoktur. YÖNETİCİLER MUTLAKA AYNI İLDE BİRİYLE EVLENMEK ZORUNDADIR!
3-Kariyer ve mesleki gelişim nedeniyle öğrenim özründen yöneticimiz tayin istemek zorunda kalır.Çünkü Yöneticilerin eğitim özür hakkı yoktur. YÖNETİCİ KARİYER YAPAMAZ!
4-Anadolu sınavını kazanması nedeniyle tayin isteyen bir yöneticinin görevine dönemez. YÖNETİCİ ALAN DEĞİŞTİREMEZ VE SINAV KAZANAMAZ!
5-İYİ BİR YÖNETİCİ NORM FAZLASI OLAMAZ!
6-Yöneticimizin annesi hastadır ve annesine bakmak için tayin ister. YÖNETİCİLER AİLESİNE BAKAMAZ!
7-Çocuğu iyi bir okulu kazanmıştır yöneticimizin. Çocuğuna iyi bir anne-baba olmak ister ve yanına gider. Yöneticinin çocuğu sınav kazanamaz, kazansa dahi İYİ BİR YÖNETİCİ ÇOCUKLARININ PEŞİNDEN ASLA GİTMEZ!
Yeniden atamayı savunanlar olarak; eş, sağlık ve öğrenim özürleri alan değişikliği, il içi ve il dışı yer değişikliği nedeniyle zorunlu olarak yöneticilik görevinden ayrılmak zorunda kaldık. Daha önce yapılan sınavlarla atandık ve birçok mesleki hizmet içi eğitimden geçtik. Eski yönetmeliklerde ve Taslak Yönetmelikte bulunan Yeniden Atama maddesinden, kazanılmış haklara güvenerek yöneticilik görevinden istifa yoluna başvurmadan zorunlu olarak ayrılmak zorunda kaldık.
Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı yöneticilik görevlerinden ayrılmak zorunda kalanlar ve ilerde bu durumu yaşayabilecekler yöneticiler adına EĞİTİM YÖNETİCİLERİN YENİDEN ATAMA VE İLLERARASI YER DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİMİZİN KARŞILANMASINI İSTİYORUZ. VİCDAN SAHİBİ YÖNETİCİLERİMİZİN SESİMİZİ DUYACAĞINA İNANIYORUZ.
YENİDEN ATAMA TALEBİMİZ
Yöneticilik görevlerinden;
a) Eş, sağlık, öğrenim durumu gibi özürler nedeniyle,
b) Alan değişikliği, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri ile bilim ve sanat merkezlerine öğretmen olarak atanmaları nedeniyle,
c) Norm kadro fazlası olması nedeniyle,
d) İl içi ve iller arası yer değiştirmeler nedeniyle
ayrılmış olanlar hariç olmak üzere, kendi istekleri ile ayrılmış olanlar bir yıl geçmeden yeniden yöneticilik görevine atanamazlar.
Son Güncelleme: 10.10.2013 20:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ko 2013-10-10 18:24:03

eskiler adamları olmayacağı için yapmazlar

Avatar
yeniden atama hakkı olmalı 2013-10-10 19:11:09

bakanlık bu yanlıştan dönmek için ne bekliyor. yeniden atama hakkı en kısa sürede verilmelidir.

Avatar
tekin 2013-10-10 20:09:35

mebyenidenatama facebook gurubuna herkesi bekliyoruz.

Avatar
Ali 2013-10-10 20:54:58

yurt disi sinavini kazanip göreve giderken de yöneticilik görevinden istifa ettiriliyor. orada bilgi ve görgüsünü artirmasina ragmen dönünce yöneticilik görevine atanamiyor. bu konununda dikkate alinmasi gerekir.

Avatar
müdür yard 2013-10-10 21:26:55

asker eşi olmasam bende idareci olarak görevime devam edebilecektim bu nasıl bir adalet anlayışı anlayamıyorum.

Avatar
halef 2013-10-10 22:25:22

ben de 17 yıl idarecilik yaptım çocukların eğitiminden dolayı il içi tayin istedim.istemez olaydım idarecilik hakkımı elimden aldılar,umarım bir an bu yanlıştan dönülür

Avatar
ömer 2013-10-10 22:54:24

öncelikle çok teşekkür ediyorum.tam olarak gerekçelerimizi ve dertlerimizi anlatmışsınız umarım sayın müsteşarımız bizi bu konuda yalnız bırakmaz eş durumunda eğitim özründe herkesi güldürdüğü gibi bizi de güldürür.şimdiden teşekkürler

Avatar
osmannefe 2013-10-10 23:35:31

haberiniz için çok teşekkürler.böyle bir bakanlıkta görev yaptığım için inanın utanıyorum.9 yıl yöneticilik yaptıktan sonra il dışına yer değiştirdim yöneticiliğe başvuru şansım yok ve şu an öğretmenlik yapmaya çalışıyorum ve sevdiğim bildiğim işi yapamıyorum.böyle saçma bir uygulama başka bir yerde yoktur herhalde.lütfen konunun takipçisi olun.neticiliğe başvuru şansım yok