banner406
banner396
01 Aralık 2013 Pazar 16:58
ZİHİN ENGELLİLER ÖĞRETMENLERİNDEN MEKTUP

 MEKTUP

2013 yılı alan mezunu Zihin Engelliler Sınıfı öğretmeniyim. Maalesef Türkiye’de engelli bireylere verilen değeri ne yazık ki son öğretmen atamalarında görmüş olduk. Hükümet, engelli bireylerin eğitim imkanlarından en iyi şekilde yararlanmalarını sağlayacağına, bu alan için kurulmuş, bu alan için öğretmen yetiştiren Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliğini büyük bir kıyıma uğratmıştır.

Bölüm bu sene 850 civarında mezun vermiş, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk atamada sadece 295 kişilik bir kadro açılmıştır. İlk atamalardan önce bilindiği üzere özür gurubu atamaları yapılmıştır. Bu atamalarda Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği için, 3209 okulda 6.518 boş kadro gösterilmiştir. Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI’nın açıklamasına göre, ilk atamalarda en çok ihtiyaç duyulan branşlar ön plana çıkarılmış ve kadro dağılımı da buna göre gerçekleştirilmiştir. Peki bu açıklama neden Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği için uygulanmamış, aksine tersine işletilmiştir. 

2013 yılı Öğretmenlik İlk Atama Kılavuzu ve Kontenjan Dağılımını incelediğinizde, en çok ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanları içerisinde büyük bir ihtiyaç olmasına rağmen, toplam ihtiyaç sayısının sadece ve sadece yüzde 3.4 ü karşılanan tek alan Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliğidir. Bakanlık yetkilileri engelli bireylerin eğitimini o kadar es geçmiş olmalı ki, bu tabloyu görmekten aciz kalmışlardır. Bu çok vahim bir durumdur.

Öğretmenlik alanları içerisinde, Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği, bu yıla kadar herhangi bir yığılma olmadan, bütün mezunlarını devlette istihdam edilme olanağı olan neredeyse tek bölümken ve binlerce açık olmasına rağmen, 850 mezundan sadece 295 i istihdam edilerek, bu tablo yerle bir edilmiş ve önümüzdeki sene başlayacak yığılmayla birlikte bu özel alan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanlış eğitim politikası ve hatası yüzünden tabiri caizse katledilmiştir.

Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki çoğu resmi özel eğitim okullarının bulunduğu vahim durumu size bizzat tanık olduğum bir örnekle açıklamak istiyorum. Bu da Hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın engelli bireylere ve ailelerine sağladığı maddi yeterlilikler ve haklardan ziyade ki bunlarda çok önemlidir. Yalnız bu özel çocuklara verilen eğitiminde hayati bir önem taşıdığının hatırlatılması amacıyla önemlidir. Resmi bir devlet okulu olan bir OÇEM’de yeni adıyla Özel Eğitim Uygulama Merkezinde, toplam öğretmen ihtiyacı 25 iken, şu an sadece 5 kadrolu öğretmeni mevcut. 5 kişinin de yalnızca 2’si alan mezunu Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmeni, diğer 3’ü ise alan değişikliğiyle gelen Sınıf Öğretmeni ve tam 20 ücretli öğretmen ve ücretli öğretmenlerden birisi Fotoğrafçılık bölümü mezunu, ataması yapılmamış yaklaşık 500 alan mezunu Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmeni varken Otizmli bir bireye eğitim vermeye çalışıyor.

Bu alan özel bir eğitim gerektiren, sürekliliği sağlanması gereken, bütün disiplinleriyle ortak bir eğitim amacı güdülen, hassas, özel ve uzmanlık isteyen bir alandır.
Alanımızdaki açığı sertifika programı, seminer ve ücretli öğretmenlik yoluyla kapatmaya çalışan ama alan mezunu Zihinsel Engelliler Sınıfı Öğretmenlerini atamayıp böylesine bir tezata ve hayata düşen Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine daha nasıl seslenmek gerekir, bilmiyorum.

Önümüzde yapılacak Şubat Ayı Öğretmenlik Atamasında bu büyük mağduriyetin ve hatanın telafisi için alanımıza en az 500 kadro tahsis edilmesini istiyoruz. Bu kadro şubat ayında verilerek bölümdeki yığılma engellenecek ve bu mağduriyet bir nebze olsun düzelecektir.
Son Güncelleme: 01.12.2013 17:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adalet: 2013-12-30 02:03:44

zihinsel engelliler = sınıf öğretmeni..kimya ve fizik öğrt. =itfaiye eri. beden eğt. öğrtmni = spor yöneticisi.. allahtan korkun be ..bu nasıl eğitim sistemi..herkes her işi yapar oldu ortalıkta ne meslek nede kutsallık kaldı..herkes para için atanmak istiyor artık , mesleğini sevdiği için değil....

Avatar
zihin eng. öğrt.. 2013-12-01 23:28:06

bizleri ve bizlere yapılan haksızlıkları görmezden gelerek hakkımızı arama davranışımızı söndüremeyeceksiniz aksine bizler sonuna kadar hakkımızı arayarak bıktırma yöntemiyle sizleri alt edeceğiz son gülen biz oalacaz inşallah...

Avatar
canan 2013-12-02 10:21:57

sınıf öğretmenleri özel eğitime gi̇ri̇ş dersi aldı özel eğitim öğretmeni olsun , resim dersi aldı resim öğretmeni olsun , matematik dersi aldı matematik öğretmeni olsun. diğer branşlarda evde otursun lütfen haksızlık etmeyelim sınıf öğretmenlerine !!!

Avatar
zihin eng.Öğrtmeni 2013-12-02 11:16:17

bu haksızlığı nasıl oluyor da eğitimci bir birey haklı olduğunu savunuyor anlamış değilim . Hayat ne gösterir bilinmez. Şimdiden kendinizi velilerin yerine koyun yanlışlğı farketceksiniz sınıfçı arkadaşlar haksızlığı savunmayın işin ehli yapsın bu özel kutsal mesleği. Şubatta 500 atama .zararın neresinden dönülürse kardır.

Avatar
zihinn 2013-12-02 11:55:21

özel eğitim dersi alıyorsunuz diye bu sizi özel eğitimzi yapmaz ne gariptir ki bizimde siznle bazı ortak deslerimiz var hadi bizde sınıfçı olalım o zman böyle bir mantık yok biz 4 yıl boşuna okumadık. o zman siz özel eğitim dersi alıyorsunuz madem bizim bölümleri kapatsınlar sizi atasınlar böyle bise yok kusura bakamayın alanımızı size kaptrmıcazzz

Avatar
gkhn 2013-12-02 16:01:26

çocuklara yazık.. kimlerin eline düştüler...

Avatar
zihinci 2013-12-04 21:57:02

şubatta 500 atama istiyoruz.. çocuklarımız işini bilmeyenlerin elin de heba oluyor :(

Avatar
zeö 2013-12-05 11:56:47

siniflarda yatan sinifçilar alanlarina dönsün. özel egitimi daha fazla kirletmesin ozel egitim yatma yeri degildir.