banner406
banner396
 Öğretmen Atamalarında 26. Tercih Nedir?Nasıl Çalışır?26. Tercihi açan kesin Atanır mı ?Atamalarda öncelik Kimin?

SEDAT DEGER
  Yazar
 
 
 Öğretmen atamalarında 26.Tercih nedir?
 
Başvuruların alındığı sayfada Tercihlerim dışındaki eğitimkurumlarına atanmak istiyorum.”  Şıkkı 25 tercihinhemen ardında yer aldığı içinöğretmenler arasında “26.Tercih” diye adlandırılıyor, tabi ki 20 adet tercihin yapıldığı zamanda 21 diye adlandırılırdı.Bu tercih öğretmen adayı tarafından işaretlendiyse ilk 25 tercihe atanaması durumunda eğer atanacakların arasında ise bilgisayar kurası ile atanmayı kabul ettiği anlamına gelmektedir.Eğer sınırda olduğunuzu düşünüyorsanız bu şıkkı işaretlemeyi unutmayın çünkü o kadar  sizden daha fazla puan almış kişilerin seçmesi muhtemeldir 25 tercihinize de yerleşememe ihtimaliniz var.Yani önünüzde ne kadar öğretmen adayı varsa tercihlerinize yerleşmeolasılığınızda ters orantılı şekilde azalacaktır.
 
 
  26. Tercihten atamalar yapılırken Bilgisayar kurası nasıl işliyor?
 
Öğretmen atamalarında öğretmenler okullara yerleştirilirken esas olanöğretmenlerin KPSS puanlarıdır.Yani KPSS  yüksek olandan itibaren atamalar yapılır ve her öğretmen alanı, kendi içinde KPSS puanı yüksek olandan başlayarak yerleştirilmeler yapılır.
 
Fen ve Teknoloji öğretmenliği alımlarından örnek vererek açıklayayım:
   Fen ve Teknoloji öğretmenliğinden 2014 Şubat 10 Bin Öğretmenatamasından 597 kişi alınacak.Fen ve Teknoloji öğretmenliğinden atamalar yapılırken o alanda en yüksek puana sahip öğretmeni yerleştirerekatamaları yapmaya başlar.Gerek kendi tercihlerine gerekse bilgisayarkuarasıyla atananların sayısı 597 kişi olduğu anda da fen ve teknolojiöğretmenlerini okullara yerleştirme işlemi biter.
    Konuyu Biraz daha açmak gerekirse; 
   1.  Sistem en yüksek puanlı  öğretmenin tercihlerine bakar ve ilk tercihindekiokula yerleştirir.Yani Bilgisayar en baştaki tercihten başlamak üzere atamaya başlar.Öğretmen adayını tercihine yerleştirdikten sonra bir sonraki kpss puanlının tercihlerine  geçer ve onun da tercihlerine sırasıyla(ilktercihlerinden son tercihine kadar sırasıyla bakar )bu durum her kişi için geçerli olur.
 
   2. Sistem diyelim ki KPSS puanı  fen ve teknoloji branşında 150. Kişi ye geldiğinde yine 1. Tercihine baktı daha üst puanlı yerleşmiş 2.Tercihine de daha üst puanlı yerleşmiş …derken 25. tercihine de daha üstpuana sahip kişiler yerleştirilmiş.Sistem kişinin 25 tercihine hep daha yüksek puanlılar ile  dolduğu için atamayı yapama bu sefer 26. Şıkka bakıyor eğer “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” Şıkkını işaretlediyse atanmak isteyen öğretmen adayını; Bilgisayar kurası ile atanacakların(26. Tercihi işaretleyenlerin) olduğu bir havuzaaktarıyor.Tüm 25 tercihine atanamayıp 26’yı işaretleyenler bu havuzaaktarılıyor(tabi atanacak kişilerin sayısı içindeyse).
 
   3. 25 tercihin arasından birine yerleşenler ile 26 işaretleyip havuzaaktarılanların sayısı toplam atanacak öğretmen sayısına ulaştığında obranşta(fen ve teknoloji öğretmenliği),sistem durur.(örneğin 450 kişi kenditercihlerine yerleştirildi,kendi tercihlerine atanamayıp bilgisayar kurası ile atanacakların yani 26’yı işaretlerin olduğu havuza atılanaların sayısı 147 olsun)Kendi tercihlerine atananlardan boşta kalan okullara 26’yı işaretleyenleri bir bir yerleştirmeye başlar. Bu yüzden bazen düşük puanlıolup güzel diyebileceğiniz(benim için her okul aynı) okul üst puanlılartarafından seçilmediği için 26. Tercihi seçenlerden birisine nasip olabiliyor.
 
26’yı İşaretleyenler atanırken de belirli bir kural var mı ?
 
26. tercihi işaretleyenlerin olduğu havuzda bilgisayar kurası ile geri kalanokullara atamalara yapılırken “KPSS puan üstünlüğü esası”’na göre yapılır.26 havuzundaki kişilerden en yüksek puanlıdan başlayan sistem ile boşta kalan okullara gelişi güzel bir şekilde yerleştirilme yapılır.Buradaki durum sadece en yüksek puanlının kuradaki okulların fazla olması ile okulçeşitliliğinin olmasıdır.Fakat yerleştirmeler yapılırken”bunun puanı fazla bu okul da güzel o yüzden bu öğretmen adayını bu okulaatayayım”mantığı yoktur. mebpersonel.com Bilgisayar’ın okulları iyi-kötü olarak ayırma özelliği yoktur ve olamazda mantiken.Buna bağlı olarak tasadece fazla kpss puanlıdan başlamak üzere atamaları yapma usulüne endekslidir.Yani 26.tercihten okullara atanırken gelişi güzel yerleştirmeleryapılır.
 
    
 
Öncelikle :26 işaretledim kesin atanırım diye kesin bir olgu yok,  kesin kötü bir okula yada en ücra köşeye gideceğim diye bir kesinlik de yok.Sistem ne kadar öğretmen alınacaksa o kadar öğretmen adayının sayısınca çalışır ve sayı tamamlanınca aşağı puanlının tercihlerine bile bakmaz.Ayrıca sizden daha az puana sahip öğretmen sırf 26 işaretledi diye siz de atanacakların içinde iseniz sizin tercih ettiğiniz okula atanma önceliği onun değil sizindir.Atamalarda öncelik yüksek puanlınındır.
 

Saygılarımla

SEDAT DEGER
 Eğitimci Yazar
 sedatdeger@mebpersonel.com
Bu  /yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık   yapılan alıntılar için uyarı yapılmaksızın   takip yapılır
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sadoaydın 2014-01-31 21:28:49

selam hocam ben fen bilgisinden 71 puanım var. aydın gelir mi. gelmezse de siz yardımcı olur musun...

Avatar
tarihçi 2014-02-16 17:02:46

merhaba hocam sizce mart ataması olursa kaç kadro ayrılır tahminleriniz bizim için önemli...cevap verirseniz çok mutlu olurum çok teşekkür ederim